31.01.2024

Logopedinės pamokos „Garsai -. Skamba -, -. Raidės S-Z Mokytojo kalba Numatyta mokinio kalba


Garsų diferenciacija [s], [z].

Tikslas: - Praktikuoti lyginimą, atskyrimą, taisyklingą garsų [s], [z] tarimą ir rašymą skiemenimis, žodžiais, frazėmis.
Užduotys: - Palyginkite šių garsų savybes.
- Lavinti fonemiją
klausos.
- Garso analizės pratimas, garso padėties nustatymas
žodžius.
- Sustiprinti prielinksnių vartojimą (su, už, iš, dėl,
iš apačios).
- Stiprinti rašymo įgūdžius.
- Ugdykite dėmesį ir loginį mąstymą.

Ugdykite atkaklumą ir savianalizę.


Įranga: tiriamieji paveikslėliai, kuriuose vaizduojami gyvūnai tiriamiems garsams (lapė, kiškis, šuo, asilas, ožka, dramblys, barsukas, kiaulė, bizonas, raganosis, goferis); žaislai: šuo ir kiškis; laiškas nuo triušių; kryžiažodis; piešti namai su garsais [s], [z]; prielinksnių simboliai.
1) Organizacinis momentas
Logopedas. Šiandien turime ne paprastą, o neįprastą pamoką. Mes eisime su jumis į zoologijos sodą. Atspėk, kas mus ten pakvietė (užmeta mįsles).
Miškai slepia daugybę rūpesčių,
Yra vilkas, lokys ir lapė!
Mūsų gyvūnas gyvena su nerimu,
Bėda atima kojas.
Nagi, greitai atspėk
Koks gyvūno vardas? (zuikis.)
* * *
Kartą ten buvo mažas šuniukas.
Tačiau jis užaugo
O dabar jis ne šuniukas...
Suaugęs... (šuo).

2) Bendraukite temą per mįsles
Vaikas sprendžia mįsles. Logopedas prieš vaiką pastato žaislinį kiškį ir šunį ir paskelbia pamokos temą.
3)Garso charakteristikų analizė ir palyginimas
Logopedas. Kokius garsus išgirdote mūsų svečių varduose?
Vaikai. Garsai [s] ir [z].
Logopedas. Teisingai, apibūdinkime šiuos garsus.
Vaikai. Garsas [s] – priebalsis, kietas, duslus. Garsas [z] – priebalsis, kietas, skambus.
Logopedas. Kuo šie garsai panašūs?
Vaikai. Jie ir priebalsiai, ir tvirti.
Logopedas. Kuo šie garsai skiriasi vienas nuo kito?
Vaikai. Garsas [s] yra kurčias, garsas [z] yra įgarsintas.
4) foneminės klausos raida
Pakeliui į zoologijos sodą šuo siūlo atlikti kalbos apšilimą.
Žaidimas „Prisimink – kartok“
Vaikas po logopedo paeiliui kartoja žodžių ir frazių takus (zuikis ir šuo padeda ištaisyti vaikų klaidas).

sa-za-sa, so-zo-so, us-uz-uz, ozo-oso-oso.

For-sa-za – čia ateina ožka.
Sa-za-sa – čia ateina vapsva.
Zu-zu-su – pamatėme lapę.
Su-su-zu – atrišome ožką.
Žaidimas „Priešingai“, su kamuoliu
Logopedas skiemenį (žodį) taria garsu [s], vaikas atsako skiemeniu (žodžiu) garsu [z].

Soja – Zoja
Sriuba – dantis
Liza - Liza
Dalgis – ožka
Saika - zuikis

5) Pirštų gimnastika.

Aš beldžiu plaktuku

Noriu pasistatyti namą

Aš statau aukštą namą

Aš gyvensiu tame name.(Trankykite kumščius vienas į kitą, sujunkite abiejų rankų pirštų galiukus, pakelkite ištiesintus delnus į viršų, suplokite delnais).


6) Darbas su nuotraukomis
Logopedė atkreipia vaiko dėmesį į paveikslėlius, esančius ant spausdinimo drobės (lapė, kiškis, šuo, asilas, ožka, dramblys, barsukas, kiaulė, bizonas, raganosis).
Logopedas. Pažiūrėkite, kas mus pasitinka zoologijos sode?
Vaikai. Gyvūnai.
Logopedas. Mūsų zoologijos sodas neįprastas, nes jame gyvena įvairūs gyvūnai ir jie visi draugauja vienas su kitu. Kokie gyvūnai gyvena zoologijos sode?
Vaikai. Laukiniai ir naminiai.
Vaikas įvardija gyvūnus.
Žaidimas „Įkelk gyvūnus į namus“
Ant magnetinės lentos yra paveikslėliai, vaizduojantys du namus. Ant vieno yra garso [s] simbolis – raidė s, kitoje – garso [z] simbolis – raidė z.
Logopedas
Liūdni gyvūnai stovi
Jie nori patekti į namą.
Bet jie nežino kaip?
kur?
Pagalba, vaikai!
Vaikas nufotografuoja gyvūnus iš spausdinimo drobės ir, naudodamas magnetus, išskirsto juos į namus su garsais ant dviejų kolonų, paaiškindamas savo pasirinkimą.

7) Darbas sąsiuvinyje: žodžius surašykite 2 stulpeliais, Š-V.

8) Kūno kultūros minutė.

Skambant linksmoms melodijoms, pasukime į kairę ir į dešinę

Rankos aukštyn, rankos žemyn, aukštyn ir vėl žemyn

Žingsnis dešinėn, stovėti ramiai, spausti dešine koja

Ženkite į kairę, stovėkite ramiai, įspauskite kairiąją koja

Atsisukime vieni į kitus

Aš duosiu savo dešinę ranką draugui.

9) Pratimas renkantis prielinksnius sakiniuose.
Logopedas. Žiūrėk, zuikis rankose turi voką. Tai buvo zuikiai, kurie davė tau laišką su užduotimis. Kažkas čia parašyta, bet kas neaišku. Zuikiai dar maži ir nemoka taisyklingai rašyti. Padėkime jiems!
Prielinksnio simboliai rodomi lentoje (su, už, iš, dėl, iš apačios). Siūloma klausytis sakinio ir įterpti trūkstamą prielinksnį.
S/SO, NUO,
DĖL, DĖL,
IŠ PO
Zuikis paslėpė... krūmą. 
Lapė iššoko... skylės.

Lūšis nusileido... medį.

Asilas atrodo... stulpas.
... iš būdelės žiūri šuo.

10) Kryžiažodžio sprendimas
Logopedas. Pažiūrėkime, kas dar liko voke. Tai kryžiažodis. Jei ją išspręsime, sužinosime, kokia staigmena mūsų laukia pamokos pabaigoje. Užduosiu mįsles, o atsakymo žodžius surašysite kryžiažodžių langeliuose. Turėtume turėti raktinį žodį.
Gudrus apgaulė
raudona galva,
Pūkuota uodega yra graži!
Ir jos vardas yra ... (lapė).
Šis mielas arklys
Kaip mokyklinis sąsiuvinis -
Dažytos juostelėmis.
Juodai baltai dryžuotas. (Zebra.)
Priekyje yra pleistras,
Gale yra kabliukas,
Viduryje nugara,
Ir ant jo yra šereliai.
(Kiaulė)

Kanopomis liesdamas žolę,
Gražus vyras eina per mišką.
Eina drąsiai ir lengvai
Ragai pasklido plačiai. (Briedis.)
Su barzda, o ne senis.
Su ragais, o ne jaučiu.
Jie melžia, o ne karvę.
(Ožka.)
Jis kaip mažas arklys
Jis užsispyręs, bet geras. (Asilas.)
Garso analizė
Logopedas. Dabar paskaitykime raktinį žodį „taffy“ ir jį paanalizuosime

Išsirinkime patinkantį žodį, su juo sudarykime 4 žodžių sakinį ir užrašykime.

11) Pamokos santrauka
Logopedas. Puiku, šiandien puikiai padirbėjote! Pasakykite, kokius garsus palyginome šiandien, kuo jie panašūs ir kuo skiriasi? Kas tau patiko pamokoje? Kiškučiui ir drambliui taip pat labai patiko tai, ką darėte, ir jie atnešė jums prizą.

Peržiūra:

Frontalinės pamokos santrauka.

Tema: "PAVASARIS".

Tikslas: praturtinti žodyną tema „Pavasaris“.

Užduotys:

Taisomoji – edukacinė – turtina vaikų žodyną, įtvirtina vaikų žinias apie pavasario ženklus, apie migruojančius paukščius, apie pirmąsias pavasario gėles.

Korekcinis – lavinamasis – ugdo gebėjimą girdėti mokytoją, ugdyti gebėjimą derinti būdvardžius lytimi, skaičiumi ir didžiąja raide, lavinti kalbinę klausą, formuoti visuminį paveikslo įspūdį, ugdyti dialoginę kalbą.

Korekcinis – ugdomasis – darbas su atkaklumu, dėmesiu, atmintimi, gebėjimu dirbti savarankiškai.

Įranga: parodomoji medžiaga – A. K. Savrasovo paveikslas „Atvyko Rooks“, informaciniai paveikslėliai apie pavasarį.

Pamokos eiga:

Organizacinis punktas: Sveiki, vaikai! Mūsų pamokai išmokau labai įdomų eilėraštį. Dabar aš jums apie tai papasakosiu, o jūs atidžiai klausykite ir pagalvokite – apie ką tai?

Pavasaris atėjo sniege,

Ant drėgno kilimo.

Išmėtytos putinos,

Pasėjau žolę.

Barsukų šeimos

Pakėliau iš skylių.

Beržų sula

Atidaviau vaikinams.

Pažiūrėjau į angą:

Nagi, kelkis, meški!

Ji kvėpavo ant šakos -

Atėjo laikas žaliai!

Dabar pavasaris gražus

Skambina iš visur

Žąsys, skroblai ir gandrai,

Gegutės ir starkiai!

Ar tau patiko eilėraštis? Apie ką tai? Dabar aš perskaitysiu dar kartą, o jūs pabandykite prisiminti pavasario ženklus.

Dabar vaikas, galintis pasakyti vieną pavasario ženklą, atsisės.

1. Ar prisimeni, kaip buvo eilėraštyje:

Dabar pavasaris gražus

Skambina iš visur

Žąsys, skroblai ir gandrai,

Gegutės ir starkiai.

Vaikinai, kas tai – žąsys, skroblai, gandrai, gegutės, starkiai? (paukščiai)

Kaip vadiname tokius paukščius? (migruojantis)

Ką apie juos žinai? (rudenį išskrenda į šiltesnius kraštus, o pavasarį grįžta, pradeda kurti lizdus ir peri jauniklius)

Teisingai. Kokius migruojančius paukščius matote rusų dailininko Aleksejaus Kondratjevičiaus Savrasovo paveiksle? (Rooks)

Ką jie daro? (kuria lizdus, ​​planuoja perėti jauniklius, skraido, rėkia, nešiojasi snapuose šakeles ir žolės stiebus)

  1. Kokius pavasario ženklus matote paveikslėlyje? (dangus pilkas, padengtas debesimis, bet tarp debesų matosi mėlyni tarpeliai, pro juos prasiskverbia saulės spinduliai, tirpsta sniegas, pasidarė purus, šlapias, purvinas, teka upeliai, tarp medžių yra vandens , tai ankstyvas pavasaris).
  2. o paziuresim ar zinai dar kokius pavasario požymius - pavadinsiu sakinį, o tu tęsk, baik. Tas, kuris baigia sakinį, turi atsistoti.

Varvekliai po saule (tirpsta)

Sniego pusnys nuo saulės šilumos (nusėda)

Pumpurai ant medžių (brinksta, sprogsta)

Pavasarį paukščiai peri lizdus (stato, stato)

Meška iš žiemos miego (pabunda, pabunda)

Paukščių jaunikliai (veislė, pašaras)

Ledas ant upės (tirpsta, trūkinėja, plyšta)

Medžiai soduose (žydi) pavasarį

Atšilusiose vietose pirmieji žiedai (žydi)

Vabzdžiai po žiemos (atgyja)

Laukuose žmonės sėja rugius

Pirmoji žolė išnyra iš požemio

Puiku vaikinai! Ar esate šiek tiek pavargęs? Sušilkime! Kartok paskui mane!

Už lango tirpsta varveklis (4 šokinėjimai ant kojų pirštų, rankos ant diržo)

Vėjas drasko debesis į šipulius (rankas aukštyn, pakreipia į kairę, į dešinę)

Atspaudžia, atspaudžia (rankos priekyje, prieš krūtinę)

Klevo tvirti kumščiai (alkūnės žemyn, sugniaužti, atlaisvinti kumščius)

Jis atsirėmė į langą (4 šuoliai)

Ir sniegas vos ištirpo (pasvira į kairę ir į dešinę)

Duok man žalią delną (pasisuk vienas į kitą)

Klevas išliks anksčiau nei bet kas kitas! (paspausti rankas)

  1. Atsisėskite. Papasakok – kokius tris pavasario mėnesius žinai? Dabar mes sužinome apie juos kažką naujo! Atidžiai išklausykite eilėraštį ir pagalvokite, apie ką jis:

Kovas yra pavasario pradžia,

Gamtos pabudimas,

Lašų garsas

Ir balto sniego tirpimas.

Moterų atostogos nuostabios,

Geltonos mimozos kvapas,

Paukščių šurmulys medžiuose

Ir pirmasis srautų skambutis!

Apie ką šis eilėraštis? Dabar aš perskaitysiu dar kartą, o jūs klausykite ir įvardinkite kovo ženklus.

Ledas lūžta balandį,

Ledas burzgia,

Potvynis apims

Vandens pievos.

Švelnios raktažolės

Papuoš žemę

Pasiims tave su savimi

Šaltis, ledas ir sniegas!

Apie ką šis eilėraštis? Dabar aš perskaitysiu dar kartą, o jūs klausykite ir įvardinkite balandžio ženklus.

Gegužė - su žydinčiais sodais,

geltonos kiaulpienės,

Su jauna žole

Pirmoji gegužės perkūnija,

Su pergalės diena,

Gegužės dienos fejerverkai,

Su sėjama ariamoje žemėje

Ir gležna lapija.

Apie ką šis eilėraštis? Dabar aš perskaitysiu dar kartą, o jūs klausykite ir vardinkite gegužės ženklus.

5. Įminkime mįsles!

Baltieji žirniai ant žalio stiebo. (pakalnutė)

Ant žalios trapios kojos

Kamuolys išaugo šalia tako.

Pūstelėjo vėjelis

Ir išsklaidė šį kamuolį. (kiaulpienė)

Jis auga po sniego gniūžte,

Jis geria sniego vandenį. (sniego lašas)

Jis yra ir pamotė, ir mama,

Kaip vadinasi ši gėlė? (šaltapėdė)

Kokiu vienu žodžiu galime apibūdinti atsakymus? (gėlės)

Kokios tai gėlės, jei pasirodo pavasarį? (pavasaris, pirmas)

Kokios spalvos yra visų šių gėlių stiebai ir lapai? (žalias)

Kokios spalvos yra pakalnutės gėlė? (balta)

Kokios spalvos yra motinos ir pamotės bei kiaulpienės žiedai? (geltona)

  1. Koks tu puikus žmogus! O dabar reikia šiek tiek pailsėti - pakilkime nuo stalų, pereikime prie kilimo ir sustokime ratu.

1, 2, 3, 4 (4 žingsniai atgal)

Išskleiskite apskritimą plačiau (išplėskite apskritimą)

O dabar mes esame srautai (bėgame ratu)

Bėkime lenktynes.

Skubame tiesiai prie ežero, ežeras taps didelis (išskleiskite ratą)

Vėl atsistokite ratu (susiaurinkite ratą)

Žaiskime saulę (bėgdami ratu)

Mes esame linksmi spinduliai (ištieskite ant pirštų galiukų, ištieskite rankas aukštyn)

Esame žvalūs ir karšti (šokinėja ant pirštų galiukų, rankos ant diržo)

  1. Ar pailsėjai? Dabar atsisėskite prie savo stalų.

Apie ką mes šiandien kalbėjome? (apie pavasarį)

Kas vyksta pavasarį?

Skaisčiai šviečia saulė

Sniegas tirpsta

Srautai veikia

Žydi pirmosios gėlės

Yra trys pavasario mėnesiai

8. Pažiūrėkite, kiek daug naujų ir įdomių dalykų sužinojome! Ar manote, kad jūsų tėvai žino tai, ką dabar žinote jūs? Patikrinkime! Papasakokite savo tėvams viską namuose – viską, ką žinote apie pavasarį!

9. Namų darbas sąsiuvinyje – išmok eilėraštį, užspalvink pavasario gėles, įvardink 5 pavasario ženklus.


„Skamba [С]-[З], [Сь]-[Зь]. raidės S-Z

Pogrupinės logopedinės pamokos apie pasirengimą mokyti raštingumo elementų mokyklinėje-parengiamojoje grupėje santrauka

Parengė:

Vokina Anna Aleksandrovna,

mokytoja logopedė,

MBDOU Nr. 32, Pskovas

Tikslas: garsų S-Z, S-Z diferencijavimas žodžiuose.

Užduotys:

1) edukacinis:

  • įtvirtinti sąvokas „garsas“, „skiemenas“, „žodis“;
  • atskirti sąvokas „garsas“ – „raidė“;
  • mokyti vaikus atskirti fonemas, turinčias akustinių-artikuliacinių panašumų;
  • ugdyti vaikų gebėjimą duoti lyginamąsias akustines-artikuliacines garsų charakteristikas;
  • įtvirtinti skirtingų garsų tarimą žodžiuose;
  • pagerinti gebėjimą nustatyti garso vietą žodyje, susieti jį su atitinkama raide;
  • ugdyti skiemeninės žodžių sintezės įgūdžius;
  • pratinti vartoti paprastus bendrus sakinius;
  • įtvirtinti vaikų idėjas apie Naujųjų metų šventę;

2) korekcinis ir vystomasis:

  • plėtoti foneminę klausą;
  • ugdyti valingą dėmesį, regimąjį ir girdimąjį suvokimą, mąstymą, atmintį;
  • skatinti optinės-erdvinės orientacijos, bendrosios ir smulkiosios motorikos ugdymą;

3) edukacinis:

  • Ugdyti vaikų savitarpio pagalbos jausmą ir gebėjimą dirbti komandoje.

Įranga: zuikio laiškas, ąžuolas, skrynia, kiškis, antis, kiaušinis, garsų charakterizavimo nuoroda, raidės C ir Z, lėkštės su manų kruopomis kiekvienam vaikui, siužetinis paveikslas „Žiemos miškas naktį “, raidės C ir Z, parašytos ant mažų lipnaus popieriaus lapelių , atskiros lentelės su paveikslėliais, po kuriomis rašomi deformuoti žodžiai (žodžiai be paskutinio skiemens), įvairaus dydžio raidės, sudarančios žodį „PASAKA“, nešiojamas kompiuteris, ištrauka iš filmo „Mašos ir Vičio naujametiniai nuotykiai“.

Pamokos eiga:

  1. . Laiko organizavimas

Į grupę atnešamas laiškas.

- Vaikinai, paštininkas atnešė laišką. Atspėk, iš ko tai:

Jūs ir aš atpažinsime gyvūną

Pagal du tokius ženklus:

Žiemą jis dėvi baltą kailinį,

O vasarą pilku kailiniu. (Kiškis.)

- Klausyk, ką rašo kiškis. (Logopedas atidaro laišką ir jį perskaito.)

- Vaikinai, padėk,

Išgelbėk Snieguolę nuo piktojo Koščejaus!

– Faktas yra tas, kad Koschey Nemirtingasis pavogė Snieguolę. Norėjau surengti Naujuosius metus savo piktosioms dvasioms. Jis žino, kad Snieguolė ateina tik pas gerus žmones. Taigi jis paslėpė jį savo požemyje. Ką turėtume daryti, vaikinai? (Vaikų atsakymai.)

- Jei rasime kiaušinį ir jį sulaužysime, galėsime išlaisvinti Snieguolę. Bet pirmiausia reikia rasti medį, ant kurio kabo skrynia, kiškis ir antis.

Vaikai prieina prie ąžuolo, ant kurio kabo „skrynia“ (tikrosios skrynios nuotrauka).

– O štai ąžuolas. Bet krūtinė kabo aukštai. Norėdami jį gauti, turite atlikti užduotis.

  1. II. Informacinių žinių atnaujinimas
  1. Garsų tarimas stebint artikuliaciją

– Prisiminkime, ką žinome apie garsus. (Mes girdime ir tariame garsus.)

– Koks pirmasis garsas žodyje „krūtinė“? (Žodyje „krūtinė“ pirmasis garsas yra S.)

- Paimk veidrodžius. Skleiskite garsą S. Ką daro lūpos? (Lūpos išsitiesia į šypseną.)

– Kur liežuvio galiukas? (Liežuvio galiukas yra apačioje, remiasi į apatinius dantis.)

– Kaip atrodo kalba? (Liežuvis atrodo kaip žirnis.)

– Parodykim kalvą delnu. Oro srovė teka žemyn liežuvio viduriu. Koks jis, šiltas ar šaltas? (Šalta.)

- Kaklas veikia? (Nr.)

- Patikrinkime.

– Koks pirmasis garsas žodyje „kiškis“? (Žodyje „kiškis“ pirmasis garsas yra Z.)

– Pažiūrėkite į veidrodžius ir ištarkite garsą Z. Garsą Z tariame taip pat, kaip ir garsą S, bet koks skirtumas? (Kaklas veikia.)

- Patikrinkime.

- Vaikinai, kokia šventė švenčiama žiemą? (Žiemą jie švenčia
Naujieji metai.)

– O Naujųjų metų dieną tėvas Šaltis ir Snieguolė paruošia vaikams daug staigmenų. Koks pirmasis garsas žodyje „siurprizas“? (Žodyje staigmena pirmasis garsas yra S.)

– Koks pirmasis garsas žodyje „žiema“? (Žodžio „žiema“ pirmasis garsas yra Z.)

– Ar pamenate, kad garsai S’ ir Z’ tariami taip pat, kaip ir S ir Z, tik liežuvio nugarėlė pakyla aukščiau (rodykite rankų pagalba.)

  1. Garsų S-S, Z-Z lyginamoji charakteristika

Logopedas kviečia vaikus prieiti prie molberto, ant kurio kabo atramos diagramos, apibūdinančios garsus.

– Apibūdinkite garsą S. (Garsas S yra priebalsis, kietas, bebalsis.)

– Pasirinkite garso C pavadinimą (vaikai renkasi mėlyną kvadratą be varpelio).

– Aprašykite garsą Z. (Garsas Z yra priebalsis, kietas, balsingas.)

– Kaip žymime garsą Z? (Vaikai pasirenka mėlyną kvadratą su varpeliu.)

– Kuo panašūs garsai S ir Z? (Jie yra ir priebalsiai, ir kieti.)

– Kuo šie garsai skiriasi? (S garsas yra begarsis, o Z garsas yra įgarsintas.)

- Šauniai padirbėta. Dabar pasirinkite garsų Sy ir Z žymėjimą ir pasakykite, kuo garsai Sy ir Z yra panašūs ir kuo jie skiriasi. (Vaikų atsakymai.)

Šiuo metu logopedė tyliai išima tikrą skrynią, paslėptą prie ąžuolo.

„Radome skrynią, bet negalime jos atidaryti“. Tada pažaiskime žaidimą „Priešingai“.

III. Pagrindinė dalis

  1. Žaidimas „Priešingai“

Dabar aš pavadinsiu žodžius, o jūs pakeisite garsą S į garsą Z ir atvirkščiai, kad gautumėte naujų žodžių:

– Dabar pakeiskite garsą Зь į garsą Сь ir atvirkščiai:

ryklė – sėdimas

Simushka - žiema

Vaikai atidaro skrynią ir išima kiškį.

- Radome kiškį, o dabar kam reikia surasti? (Antis.)

  1. Garsų koreliavimas su raidėmis

Logopedė kviečia vaikus susėsti prie stalų.

– Mes tik kalbėjome apie garsus, bet dabar prisiminkite, kas yra raidės. (Matome, rašome ir skaitome laiškus.)

- Vaikinai, kokia raidė žymi garsus S ir S? (Garsai S ir Сь žymimi raide S.)

Logopedas ant lentos vienu metu pakabina dvi raides: S ir Z.

– Kur yra raidė C? (C raidė yra viršutiniame kairiajame kampe.)

– Iš kiek dalių sudaro raidė C? (C raidė susideda iš vienos dalies.)

– Taip, raidė C susideda iš vieno pusiau ovalo.

– Į kurią pusę nukreipta raidė C? (C raidė nukreipta į dešinę.)

– Kaip atrodo raidė C? (Vaikų atsakymai.)

– Kokia raidė žymi garsus Z ir Z? (Garsai Z ir Z žymimi raide Z.)

– Kuriame kampe yra raidė Z? (Z raidė yra viršutiniame dešiniajame kampe.)

– Iš kiek elementų sudaro raidė Z? (Raidė Z susideda iš dviejų elementų.)

– Taip, raidė Z susideda iš dviejų puslankių.

– Į kurią pusę ji žiūri? (Į kairę.)

-Kaip atrodo raidė Z? (Vaikų atsakymai.)

  1. Vaikai rašo C ir Z raides naudodami manų kruopas pirštu

-Pūga išbarstė sniegą. Ant sniego užrašykite raides C ir Z. Į kurią pusę nukreipta raidė C? (C raidė nukreipta į dešinę).

– Į kurią pusę nurodo raidė Z? (Z raidė nukreipta į kairę.)

Vaikai pirštu ant manų kruopų rašo C ir Z raides.

Pasigirsta anties klyksmo garsas.

- Kas čia? (Antis)

- Kur ji? (Vaikai apsižvalgo ir randa ant palangės antį.)

- Antis atskrido, bet kaip mes galime gauti kiaušinį? (Vaikų atsakymai.)

– Ko gero, reikia atlikti dar vieną užduotį. Tegul antis kol kas sėdi čia ir žiūri į tave. (Logopedas padeda antį ant lizdo.)

  1. Žaidimas „Užbaikite žodį teisingu skiemeniu“

Logopedas kiekvienam vaikui paduoda po staliuką. Lentelėje yra du paveikslėliai, po kuriais parašyti deformuoti žodžiai (žodžiai be paskutinio skiemens).

- Vaikinai, iš pykčio Koschey Nemirtingasis nukando paskutinį kiekvieno žodžio skiemenį, kad neatspėtumėte, kokie žodžiai buvo parašyti. Ar galime ištaisyti Koščejaus gudrybes? (Vaikų atsakymai.)

– Skaityti skiemenį viršutiniame dešiniajame kampe? (PS)

– Dabar būk labai atsargus. Pažiūrėkite į savo paveikslėlius, perskaitykite žodžio pradžią ir pasirinkite norimą skiemenį SY arba ZY. (Vaikai nulupa skiemenis SY ir ZY ir priklijuoja prie norimo žodžio.)

Po to kiekvienas vaikas perskaito gautas žodžių poras (pynytės – ožkos, ūsai – vazos, vapsvos – dubenys, karoliukai – rožės, ananasai – arbūzai).

Vėl pasigirsta anties kvatojimas.

- Patikrinkim, ar radome kiaušinį? (Vaikai išima antį iš lizdo ir lizde randa kiaušinį; bando jį sulaužyti, bet nepavyksta.)

– Kas padės mums sumušti kiaušinį, gal sniego senis? Kelkis ratu, pastatykim sniego senį.

  1. Kūno kultūros minutė
  1. Darbas su siužetu

Logopedas kviečia vaikus ateiti prie lentos, ant kurios pakabina siužetinį paveikslėlį.

– O štai mūsų Snieguolė. Jis padės mums sulaužyti kiaušinį ir išgelbėti Snieguolę, bet ir jūs turite pabandyti.

– Pažvelkite į šį paveikslėlį ir pagalvokite, kokiais žodžiais reikia rašyti raidę S, o kokiais - raidę Z. Bet pirmiausia prisiminkime, kad jei žodyje girdime garsą S arba S', tai šiame žodyje mes rašysime raidę S, o jei žodyje girdime garsą Z arba Z, tai rašysime raidę Z. Dabar pavadinsite žodžius ir ant šio paveikslėlio priklijuokite norimą raidę S arba Z. (Vaikai savarankiškai randa paveikslėlius siužetinį paveikslėlį, kurio pavadinimuose yra garsai S, Sy, Z, Z ir ant paveikslėlio priklijuokite atitinkamą raidę C arba Z. Temos paveikslėlyje vaizduojamas žiemos miškas naktį: sniegas, mėnulis, žvaigždės, sniego senis, lapė, voverė, kiškis, pelėdos, rogės, pušis, beržas.)

  1. Garso vietos žodyje nustatymas ir koreliavimas su atitinkama raide

- Vaikinai, dar kartą pažiūrėkite į nuotrauką. Kokiais žodžiais žodžio pradžioje rašome raidę C? (Vaikai žiūri į paveikslėlį ir pavadina žodžius: „sniegas“, „rogės“, „pelėdos“, „sniego senis“).

- Pavadinkite žodžius, kuriuose rašome Z raidę žodžio pradžioje („kiškis“, „žiema“, „žvaigždės“), viduryje? („beržai“)

– Kuriame žodyje rašome dvi raides Z? („žvaigždės“)

– O žodyje „lapė“ kur rašyti C raidę: žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje?

– Kurio žodžio pabaigoje turėtume rašyti raidę C? („miškas“)

  1. IV. Baigiamoji dalis
  1. Žodžio „PASAKA“ kūrimas iš įvairaus dydžio raidžių

Pasigirsta kiaušinio plakimo garsas, o logopedė vaikams sako, kad dabar jie gali pabandyti sulaužyti kiaušinį. Vaikai „sulaužo“ (atidaro) kiaušinį, kurio viduje yra įvairaus dydžio raidės.

- Vaikinai, žiūrėk, kiaušinyje yra kažkoks žodis, bet jis subyrėjo. Kaip mes galime tai perskaityti? (Vaikų atsakymai.)

Vaikai išdėsto raides aukštyje nuo aukščiausios iki žemiausio ir skaito gautą žodį „PASAKA“.

Logopedė kviečia vaikus prieiti prie stebuklingo ekrano (nešiojamojo kompiuterio), garsiai ištarti stebuklingą žodį „PASAKA“ ir pažiūrėti, ar jiems pavyko nugalėti Koščejų ir išlaisvinti Snieguolę.

Logopedas įjungia nešiojamąjį kompiuterį, o vaikai mato muzikinį fragmentą iš filmo „Mašos ir Vičio naujametiniai nuotykiai“ apie Snieguolės išlaisvinimą. Fragmento pabaigoje Snieguolė sako: „Aš pabėgau iš Koščejevo nelaisvės, o dabar Naujieji metai tikrai ateis pas mus!

  1. Apibendrinant

- Vaikinai, ar sugebėjome nugalėti Koščejų ir išlaisvinti Snieguolę? (Vaikų atsakymai.)

– Ką mes dėl to padarėme? Kokias užduotis atlikote? (Vaikų atsakymai.)

– Kas tau patiko labiausiai? (Logopedas išklauso kiekvieną vaiką.)

  1. Organizuota pamokos pabaiga

Šioje kalbos medžiagoje nėra kitų garsų iš švilpimo ir šnypštimo grupių, nes jie dažniausiai pažeidžiami kartu su šiuo garsu. Jei turite ir kitų garsų sutrikimų (pavyzdžiui, [р], [р"], [л], [л"]), taip pat patartina juos turinčius žodžius neįtraukti į automatizavimo medžiagą.

for-sa-zya-sya
zo-so zo-so
zu-su zi-si
zy-sy ze-se
zva-sva zvi-svi evil-slu zma-sma
zvo-sve zve-sve zlya-sla zmo-smo
sound-svu evil-ate evil-ate zmu-him
skambantis blogis-ėdantis blogį-vos gyvatė-sme
Žinau, žinau, žinau, žinau, žinau, žinau, žinau, žinau
Azma-Asma Ozma-Osma Uzma-Usma
yazma-yazma yozma-yosma yuzma-yusma
ism-isma esma-esma

Salės taukai, zuikis-zuikis, Liza-lapė, pilis-batas, potvynis-fejerverkai, užpakalinis sodas, laižymas-lapė, ropelės-rogės, rožių rasa, ožkos pynė, šliaužiojimas, cukrus-cukrus, užpakalinis sodino, lipo-rogutėmis, šlavo-lėktuvu.

Skambinti-svajonė, pikta-druska, Zoja-soja, budrus kalnelis, skėtis-mieguistas, vežimėlis-kojinė, pelėda-pelėda, raštas-šiukšliadėžė, auksinė lakštingala, dėžė-kaušelis.

Dantų sriuba, išnešiu-išnešiu, dantis-kiaunė, danties audeklas, nešu-nešu, apačia-nešu, ožka-pynė, perkūnas-rasa, mazutas-ganymas, graužikas- šokėja.

Išbrinkimas-bėrimas, arbūzai-karoliukai, burbulas-sūris, ožkos-nerijos, muzika-blondinė, burbulas-sūris, vardas-siųsk.

Šalta – atsisėsk, ežerai – kaimai, vėsu – visi, ožka – asilas, prizus laimėjęs boksininkas, dreifuojantis kaspinas.

Guminis-pelkės, žieminis-mėlynas, benzinas-žibalas, parduotuve gesinamas, nešamas-nešamas, krepšelis-pūkas, žieminis-našlaitis, Zina-Sima, žieminis-mėlynas, žieminis drebulė, šeivamedžio karoliukas.

Zev-sėja, grūdų balnas, zebras-pilkas, muziejinė sėja, žalumynai-silkė, laikraščio kasetė.

Sąvartynas, žiedas, gyvulys, svirplė, būrio skliautas, pykčio nutekėjimas, nulaužimas, blogio sluoksnis, gyvatės kvapas, žinios, karštis.

Ausys-ausis, ar tai pasakėčia, raižinys-pynė, kitokia-raudona, beveik po, daug ryžta, vėlyvoji gavėnia, akių balsė, ožka-asilas, abėcėlė-asteris, nagai-kaulai, sunkus-liūdnas, didžiulis - aukštas.

Sausra, pavydas, įrašas, varžtas, šydas, dreifuoja, pasala, užmigti, įrašyti, sėti, įsikurti, šluoti, atnešti, užaugti, mesti, uždanga, karpis, sezonas, pilka, pasakyti, nusileisti, atnešti, surišti, sutepti , sušaukti, ašaros, laumžirgis, drakonas.

Lisa, sėdėk Sonya gale. Zoja, duok Zacharui cukraus. Ant žalių lapų kaip ašara rasa. Lėlė turi mėlynas akis, lėlė turi šviesiai rudą pynę. Mano mažoji sesuo įbėga į sodą, o brolis jai paskambina. Lakštingala nėra puiki, bet turi auksinį balsą. Senya paėmė kaušelį ir išpylė dėžutę. Sėkliuką pavadinome Zoja. Ši mergina su dalgiu kieme vadinama „Ožka“. Vasja neša smėlį, jo vežimėlis girgžda. Zina kartą suraudo ir nuėjo žaisti į smėlį. Nešu pintinę, apačioje stovi Simas. Per perkūniją tu ir aš pasislėpėme miške. Pakrante vaikšto pilkas drakonas. Katinas Vasilijus išleido išdaigą: slapta įlipo į grietinę. Prie ežerų yra keletas kaimų. Zina ir Sima paėmė roges. Atėjo mėlynas žiemos vakaras.

Galvosūkiai.

Nors ji yra padengta sniegu ir ledu, išeidama ji vis tiek lieja ašaras. (Žiema)

Stebuklai, stebuklai -
Dangus dega!
Debesys tapo raudoni,
Upė pasidarė rausva.
(Aušra)

Sumušta aštri nosis
Ir jie paaštrino Aštrią nosį.
Aštri nosis veikė -
Žalias vežimėlis buvo išvežtas.
(dalgis)

Auksinis laukas.

Kol akys mato, yra auksinis laukas, auksinė jūra. Bangos eina per auksą, nulenkdamos subrendusias ausis. Išsipylė rugiagėlės – mėlynos žvaigždės.

Vanya, Zina ir Zoya dirbo lauke. Jie grūdus krovė į sunkvežimius. Vandenį ir maistą tėvams vežė vežimais. Kartą vaikinai buvo prie ežero. Jis apaugęs žole. Vanduo ežere buvo blogas. Ežere niekas nesimaudė.
Zoja sakė: "Ežeras išdžiūsta. Į jį vandens nėra. Jei tik jie galėtų iškasti griovį prie ežero ir leisti vandeniui per jį tekėti!" Vanya atsiduso: „Neblogai, bet labai rūpestinga! Tačiau Zina paprieštaravo: "Mes vis tiek imsimės šio reikalo. Ir suaugusieji padės!"

Žiemos senolės išdaigos

Žiema pikta. Nusprendžiau visus sušaldyti. Žiemą užklupo šaltis, išbarstė lapus. Paukščiai susirinko ir skrido virš kalnų, per jūras, kur nėra piktos žiemos. Kiti pasislėpė plyšiuose. Žiema jų nesušaldė.
Žiema susipyko su gyvūnais. Padengė žemę sniegu. Įsako šalčiams sušaldyti gyvulius. Šalna po šalnų ateina, vienas už kitą piktesnis, gąsdinantis gyvulius. Gyvūnai jau žiemojo. Bloga žiema nepamiršo žuvies. Užšalo upės ir ežerai. Bet aš žuvies neužšaldžiau, po ledu joms nešalta.
Žiema užklupo žmones. Šalnos aptraukė langus raštais. Ir žmonės kūreno židinius. Ruošia malkas, veža vežimais ir giria šalčius. Žiemos nebijojo ir vaikai. Jie laksto kieme. Žiema kažkam žiauriai sugriebs už ausies ar nosies. Ir jis jį trina - ir jam nešalta.
Žiema įsižeidė ir verkė. Žiemos ašaros pradėjo byrėti. Tai reiškia, kad ateina pavasaris.

Beržų miškas.

Už beržo pasirodė beržo krūmas, tamsiai žalias. Vieta čia stepinė, kurčia. Visur žemė buvo vešliai apaugusi, bet čia – nepravažiuojama, juosmenį gyjanti žolė. Gėlės išaugo iki juosmens. Jos – baltos, mėlynos, rožinės, raudonos – priverčia akis raibti. Jomis užpildytos visos laukymės, tokios gražios, kad auga tik beržynuose. Kelias tarp krūmų vos matomas. Kvepia saldžiai braškių, kartaus - braškių, beržo, pelyno.

(Pagal I. Bunin)

Tetervinas žiemą.

Prieš aušrą ant beržo sėdėjo tetervinas. Be beržo tetervinas neišgyvena žiemos. Laukai apsnigti, grūdų nerasi. Ir ant beržo šakų yra auskarai. Juos ėda tetervinai.
Artėjo naktis. Mėlyna prieblanda sutirštėjo ir krito. Artėjo sniegas. Tetervinas žiūrėjo į saulėlydį ir tarsi galvojo: kur šiandien miegoti?
Pūtė vėjas. Šakos siūbavo. Kai saulėlydis visiškai išblėso, tetervinas pradėjo kristi į sniegą. Jie įstrigo sniege. Vėjas nušluos kraterį. Žvėris jo neras. Kai sniegas po gyvūnu traška, tetervinas turės laiko pakilti. Sniege daug šilčiau nei ore.

(Pagal R. Snegirevą)

Kaip buvo panaudotas samovaras.

Skirtingi žmonės gali papasakoti skirtingas istorijas apie vieną įvykį. Taip buvo panaudotas samovaras...
Vienas meistras sėdėjo prie samovaro. Samovaras pradėjo pūsti ir iš jo ėmė veržtis garai. Meistras tai pastebėjo ir pasakė: „Jėga švaistoma! Meistras nusprendė panaudoti garo jėgą. Jis išnešė samovarą į lauką. Prie jo pritvirtinau ratuką su diržu. Samovaras pradėjo virti. Nuo garų ratas sukosi ir grūdai pradėjo kulti.
Pono arklys sušlubavo. Meistras paėmė samovarą, padėjo ant šono ir sureguliavo ratus. Samovaras nuėjo. Jį pradėjo vadinti garvežiu.
Kažkaip bevėjo vasara. Meistras čia taip pat naudojo samovarą. Pakrovė jį į laivą. Laivą jie pradėjo vadinti garlaiviu.
Taip tinginys samovaras buvo panaudotas darbui.

(Pagal E. Permyak)

Linkime sėkmės!

Kaip išmokyti vaiką taisyklingai tarti garsą s ir kitus švilpimo garsus: artikuliacinė gimnastika, garso s nustatymas, vaizdo įrašas - paprastų ir prieinamų garso s kūrimo būdų demonstravimas, dainos su garsu s.

Daugelis vaikų klaidingai taria jiems sunkiai sekantį garsą S ir kitus švilpimo garsus (s. z, z, z). Jie gali praleisti šį garsą arba pakeisti jį kitais garsais.
Įprastai vystantis kalbai, iki penkerių metų vaikai teisingai taria visus savo gimtosios kalbos garsus. a (išskyrus garsą p, kuris gali pasirodyti šiek tiek vėliau - 5,5 metų). Tačiau dabar retai kuris vaikas pasiekia šią normą. Kokia priežastis?
1. Anksčiau kiekviename darželyje nuo trejų metų iki darželio baigimo su visais vaikais prieš pusryčius reguliariai buvo atliekama artikuliacinė gimnastika, o vakarais - individualios mankštos su vaikais, kuriems sunku tarti garsus. Ir tai padarė ne logopedas, o eilinis apmokytas mokytojas! Ir tai buvo ne pavieniai kompleksai, pratimai ir žaidimai, o griežtai pagrįsta kalbos ir garsų tarimo mokymo sistema. Nes be sistemos problemų negalima išspręsti. Dabar tai jau istorija, ir retai kada galima rasti tokią aiškiai ir nuosekliai sukonstruotą mokytojo darbo sistemą garsiai tariant su vaikais. Tikriausiai todėl šiuolaikiniai vaikai turi daugiau problemų su kalba.
2. Šiais laikais tėvai daug mažiau dėmesio skiria savo vaikų kalbai. Dažnai iš vaiko reikalaujama tik ką nors parodyti: „Kur yra Saturnas? Kur yra Jupiteris? Kur yra Ermitažas?“, o ne gebėjimas išreikšti SAVO mintis, SAVO jausmus. Labai dažnai girdžiu: „Kam rūpi, ką jis sako. Svarbiausia, kad jūs tai suprastumėte, ir viskas! Tačiau kalba yra saviraiškos, bendravimo ir žinių priemonė. O nuo jos išsivystymo priklauso visų rūšių žmogaus veiklos sėkmė.

Vaikas neteisingai taria garsą s ir kitus švilpimo garsus. Ką daryti?

Kaip padėti vaikui, jei jis neteisingai taria garsą s ir kitus švilpimo garsus? Ar tėvai gali padėti savo kūdikiui?
Kaip ir teisinga, tėvai palaukia iki 5 metų ir tada veža vaiką pas logopedą. Nors kartais užtenka vieno paspaudimo, kad vaikas sukeltų teisingą garsą ir padėtų jį įtvirtinti kalboje nelaukiant iki penkerių metų. Ir šis „stūmimas“ turėtų būti daromas ne sulaukus 5–6 metų, kai jie jau vėluoja, o daug anksčiau - sulaukus 4 metų. Ir svarbiausia, kad norint suteikti tokį postūmį, visai nebūtina būti ekspertu specialistu! Jums tereikia žinoti tikslią technologiją mokyti vaikus garsinio tarimo ir jos niuansus.
Kad vaikai ugdytų taisyklingą visų gimtosios kalbos garsų tarimą, darželiuose visiems vaikams rengiami specialūs garsų tarimo užsiėmimai (Pastaba - net ne logopediniuose darželiuose, o paprastiausiuose darželiuose garso tarimo pamokos turėtų būti reguliariai rengiamos) . Jei dėl kokių nors priežasčių tokios veiklos nėra, tuomet galite padėti vaikui namuose.
Pažįstu ne vieną mamą ir močiutę, kurios, gyvendamos toli nuo logopedo, pačios susitvarkė su sunkių garsų problema ir padėjo savo mažyliams. Ir pažįstu ne vieną pedagogą, kuris žino, kaip išvengti kalbos sutrikimų ir padėti vaikui taisyklingai kalbėti bei išmokti tarti visus gimtosios kalbos garsus. Visi galime padėti kūdikiui ir parodyti jam teisingą kelią!
Bet noriu jus perspėti:
Jei vaikas neturi sudėtingų kalbos sutrikimų, užteks technikų, kurias aptarsiu šiame straipsnyje. Ir jis pradžiugins tiek jus, tiek save jo kalboje staiga pasirodančiu teisingu garsu s arba z. Ir tokių vaikų yra daug! Liko tik užduotis – taisyklingą garso tarimą padaryti automatiniu, t.y. automatizuoti teisingą tam tikro garso tarimą.
Bet jei vaiko garsai sutrinka, jis daro daug gramatinių klaidų, kalba neaiški ir kalba sunkiai, tuomet be logopedo neapsieisite. Ir kuo anksčiau kreipsitės į specialistą, tuo geresni bus rezultatai.
Visi artikuliacijos pratimai naudingi ne tik vaikams, kurių garsų tarimas sutrikęs, bet ir visiems ikimokyklinukams, nes jie lavina artikuliacinį aparatą, daro jį mobilesnį, lankstesnį, išmoksta sąmoningai jį valdyti.

Darbo su garsu etapai.

Darbas su nauju garsu, kurį vaikas taria neteisingai, apima kelis etapus:
1. Artikuliacinio aparato organų judesių patikslinimas būtina ištarti tam tikrą garsą, lavinti artikuliacinio aparato judesius - artikuliacinė gimnastika,
2. Garso išvaizda- garso gamyba,
3. Garso gavimas- įtvirtinti teisingą garsų tarimą vaiko kalboje (atskirai, skiemenyse, žodžiuose, frazėse ir tekstuose - eilėraščiai, pasakojimai, žaidimai, eilėraščiai). Apie visus šiuos etapus papasakosiu plačiau.

Pirmas lygmuo. Artikuliacinė gimnastika švilpimo garsams (s, s, z, z, z)

Paprastai vaikui, kuris nekalba garso s arba jį taria neteisingai, sutrinka ir kitų švilpimo garsų tarimas (švilpimui priskiriami garsai s, з, ц ir švelnioji garsų versija - сь, зь). Viena iš neteisingo garsų tarimo priežasčių – nepakankamas artikuliacinio aparato organų mobilumas. Todėl norint teisingai ištarti, jums reikia specialių „įprastų treniruočių“ - artikuliacinės gimnastikos.
IN artikuliacinės gimnastikos kompleksas derinami pratimai, parengiantys griežtai apibrėžtus artikuliacinio aparato judesius bei liežuvio ir lūpų padėtis, reikalingas tam tikrai garsų grupei, ir sukuriantys teisingą oro srautą. Todėl tikrai nerekomenduoju mamoms, tėčiams, močiutėms, seneliams sugalvoti savo artikuliacinės gimnastikos kompleksus iš įvairių knygų ir iš interneto. Juk visi artikuliacinės gimnastikos kompleksai jokiu būdu nėra sudaryti atsitiktinai! Vienu metu neįmanoma suformuoti priešingų vienas kitam judesių, todėl artikuliacinės gimnastikos komplekse visi pratimai vienas kitą papildo ir yra nukreipti į vieną tikslą – vieną garsų grupę!
Artikuliacinė gimnastika turėtų būti atliekama kasdien be pertraukų. Patogiausias laikas yra prieš pusryčius ryte. Tokiai gimnastikai atlikti reikia tik 3–5 minučių jūsų laiko.
Kiekvieną kartą artikuliacinė gimnastika atliekama žaismingai– pasakos ar istorijos forma, lydima pratimų. Čia laukiama jūsų fantazijos – galite sugalvoti bet kokį siužetą, į kurį įtrauksite šiuos pratimus, ir pakeisti siužetą bei personažus pagal savo kūdikio interesus!

Patarimai, kaip atlikti artikuliacinę gimnastiką – svarbu žinoti ir atlikti:

Dažniausiai vienu metu atliekami 2-3 pratimai. Kiekvienas pratimas atliekamas kelis kartus.
Jei pridėsite prie komplekso naujas pratimas, tada yra tik vienas, o visi kiti pratimai šiuo metu jau turėtų būti vaikui pažįstami.
Jei vaikui sunku atlikti senus pažįstamus pratimus, tada neįvedamas naujas pratimas, o konsoliduojami senieji. Tačiau konsolidacija vaikui atsiranda nauja forma - naujame siužete, su naujais personažais.
Artikuliacinė gimnastika turėtų būti atliekama sėdint prieš veidrodį.– Sėdi šalia vaiko veidu į veidrodį ir rodo visus judesius, vaikas aiškiai mato tavo veidą.
Atliekant gimnastikos judesius, būtina stebėti veido simetriją.(vaiko judesiai turi būti simetriški kairiajai ir dešiniajai veido pusei). Tai aiškiai mato vaikas veidrodyje, ir jis gali sekti, ar taisyklingai atlieka judesį.
Artikuliacinės gimnastikos metu būtina stebėti judesių tikslumą ir sklandumą, suteikti vaikui aiškius pratimo atlikimo teisingumo ir neteisingumo kriterijus, ištaisyti jo klaidas, stebėti, ar nėra nereikalingų šoninių judesių, gerą gimnastikos tempą ir gebėjimas pereiti nuo vieno judesio prie kito. Jei pratimus atliekate tiesiog formaliai, tada jų įgyvendinimas yra nenaudingas arba mažai naudingas! Juk artikuliacinė gimnastika taip vadinama ne veltui. Tai tikrai „gimnastika“, kurioje svarbūs teisingi judesiai, o ne tik žaidimas liežuviu! Pagal analogiją: jei tik tingiai sukiosite rankas, tai nebus fizinis lavinimas ar fitnesas ir neduos gero rezultato jūsų sveikatai! Tas pats yra artikuliacinėje gimnastikoje. Rezultatui svarbi judesių kokybė, o ne koks nors judėjimas pats savaime.
Artikuliacinės gimnastikos pratimai, jei jie atliekami teisingai ir tiksliai, daugumai vaikų nėra lengvi. Todėl jokiu būdu nebarkite vaiko, neliūdėkite, kad jam nepasiseka iš pirmo karto. Visko reikia išmokti! Ir yra vienas gyvenimo dėsnis – viskas, kas išvystyta, vystosi! Todėl viskas dar prieš akis! Pagirkite savo kūdikį už tai, ką jis jau daro – jau galite išplėsti liežuvį, liežuvis jau pradėjo greitai judėti ir pan.

Paruošiamasis artikuliacinės gimnastikos kompleksas apima pratimus, reikalingus bet kokiems garsams ištarti. Būtent su šiuo parengiamuoju kompleksu geriausia pradėti praktikuoti artikuliacinę gimnastiką darželyje ar namuose. Pagrindinė tokio komplekso versija, kurią galite pradėti daryti namuose:
Šypsokis ir išlaikęs savo lūpas šypsodamasis. Tokiu atveju priekiniai dantys yra atidengti ir aiškiai matomi.
Vamzdis. Lūpas traukdami į priekį vamzdeliu. Šiuo judesiu juda tik lūpos!
Žiedas.Žiedo formos lūpos.
Alternatyva:šypsena - žiedas - vamzdis.
Ramus burnos atidarymas ir uždarymas, lūpos šypsosi. Neturi būti jokių kitų nereikalingų judesių!
Liežuvis platus.
Liežuvis siauras.
Alternatyva: platus liežuvis – siauras liežuvis.
Liežuvio pakėlimas viršutiniams dantims.
Kintamieji judesiai liežuvis aukštyn ir žemyn.
Kintamieji judesiai liežuvis liežuvio galiuku žemyn: perkelkite liežuvį giliau į burną – priartinkite prie dantų.

Jei šie judesiai vaikui yra lengvi, galite nedelsdami pereiti prie švilpimo garsų komplekso. Jei kyla sunkumų, tuomet reikia treniruoti pagrindinius judesius iš parengiamojo komplekso. Jei vaikas negali atlikti mankštos kaitaliodamas „šypsena - žiedas - vamzdelis“, labai rekomenduoju pasikonsultuoti su logopedu.

Švilpimo garsų artikuliacijos pratimų rinkinys p. z, c (Sukūrė Fomicheva M.V.).

Naudingi patarimai:

  • Kiekviename pratime, kurį duodu judesių ir tipinių klaidų aprašymas(Žr. „Į ką atkreipti dėmesį“). Po aprašymu rasite vaizdo įrašą visi pratimai.
  • Pirmiausia visus šiuos pratimus atlikite patys prieš veidrodį, Atkreipkite dėmesį į visus niuansus, įvaldykite juos ir mokykite juos savo vaikams.
  • Niekada nebarkite vaiko už klaidą, tiesiog dar kartą parodykite teisingą pratimo variantą, sutelkdami dėmesį į reikiamą niuansą, apibūdinkite vaikui žodžiais, kaip atlikti judesius, į ką atkreipti dėmesį. Vaikai visiškai ramūs dėl „juokingo liežuvio klaidų“ ir mielai „išmoko“ jį taisyklingai atlikti judesius.

1 pratimas. Įmesk kamuolį į vartus.

Mūsų užduotis: Atlikdamas šį pratimą, vaikas išmoks nukreipti ilgą, kryptingą oro srovę.
Pratimo atlikimas:
Padėkite du kubus ant stalo – tai vartai. O šalia vartelių ant stalo priešais vaiką padėkite vatą. Vaikas vamzdeliu ištiesia lūpas į priekį, pučia kamuolį ir bando įsmeigti jį į iš kubelių padarytus vartus.

Neišpūsk skruostų! Kūdikis gali juos laikyti rankomis, kad valdytų save.
Oro srautas turi būti ilgas ir be pertrūkių – vienas ilgas iškvėpimas.

Pratimas 2. Nubausk neklaužadą liežuvį.

Mūsų užduotis: išmokykite vaiką laikyti liežuvį platų ir atsipalaidavusį. Ir toliau gaminkite nukreiptą oro srautą.
Pratimo atlikimas:
Vaikas, šiek tiek pravėręs burną, užsideda liežuvį ant apatinės lūpos ir, trinktelėdamas lūpomis, sako penki-penki-penki. Tada jis atidaro burną ir laiko liežuvį atsipalaidavusį, platų ir remiasi į apatinę lūpą.
Nemėgstu „bausti“ su vaikais liežuvio, kuris jau iš visų jėgų stengiasi treniruotis, todėl šį pratimą darau su vaikais kitokiu siužetu - liežuvis ilsisi ir dainuoja dainą penki-penki-penki. Arba siūlau vaikui pamasažuoti liežuvį: penki-penki-penki. Galite sugalvoti savo siužetą.
Į ką reikia atkreipti dėmesį:
Liežuvio kraštai liečia burnos kampučius – liežuvis tikrai labai platus.
Vieno iškvėpimo metu kelis kartus paglostome liežuvį lūpomis, tuo tarpu oro srovė teka sklandžiai, nenutrūkstamai, nesulaikant kvėpavimo.
Vaikas gali pasitikrinti, ar taisyklingai atliktas pratimas: prie burnos atsineškite vatos gabalėlį ir jis atsisuks. Vaikams toks savęs patikrinimas visada labai patinka.

Pratimas 3. Platus liežuvis – blynas.

Mūsų užduotis: išmokysime vaiką laikyti liežuvį ramioje, atsipalaidavusioje būsenoje.
Pratimo atlikimas:
Reikia nusišypsoti, uždėti platų priekinį liežuvio kraštą ant apatinės lūpos ir laikyti ją tokioje būsenoje, skaičiuojant nuo vieno iki penkių iki dešimties. Pirmiausia išbandykite patys!
Į ką reikia atkreipti dėmesį žiūrint pratimą veidrodyje:
Lūpos neturėtų būti įtemptos šypsenos – grimasos, jos turi būti atpalaiduotos šypsenoje.
Apatinė lūpa neturi riesti.
Liežuvis neturėtų „bėgti“ toli - jis tiesiog uždengia apatinę lūpą.
Šoniniai liežuvio kraštai liečia burnos kampučius – jis atsipalaidavęs.
Jei pratimas neveikia, turite tęsti ankstesnįjį - „nubausti liežuvį“. Ir grįžkite prie šio pratimo vėliau.

5 pratimas. Kas spardys kamuolį toliau?

Mūsų užduotis- praktikuosime taisyklingą oro srautą - oras eina per liežuvio vidurį, oro srovė yra lygi, ilga, ištisinė.
Pratimo atlikimas:
Reikės vatos, kurią bandysime nuvaryti. Vilna yra mūsų „kamuolys“. Turite šypsotis ir uždėti platų priekinį liežuvio kraštą ant apatinės lūpos. Tada ilgai tarkite f garsą. Ir nupūskite vatą ant priešingo stalo krašto.
Į ką reikia atkreipti dėmesį:
Apatinės lūpos negalima traukti per apatinius dantis.
Neišpūsk skruostų!
Turite tarti garsą f, o ne x - būtent su garsu f oro srautas yra siauras, kaip mums reikia.

6 pratimas. Išsivalykime dantis.

Mūsų užduotis: išmokysime vaiką laikyti liežuvio galiuką už apatinių dantų – tai reikalinga švilpimo garsams tarti.
Pratimo atlikimas:
Šypsokitės, šiek tiek atidarykite burną. Liežuvio galiuku išsivalykite apatinius dantis. Pirmiausia perkelkite liežuvį iš vienos pusės į kitą, o tada iš apačios į viršų.
Į ką reikia atkreipti dėmesį:
Lūpos šypsosi ir nejuda viso pratimo metu.
Judant iš vienos pusės į kitą, liežuvis yra ties dantenomis, o ne prie viršutinio dantų krašto.
Judant iš apačios į viršų, liežuvio galiukas turi būti platus ir judėti aukštyn nuo dantų šaknų.

Kartais suaugusiems artikuliacinė gimnastika atrodo nuobodi ir neįdomi. Bet ne vaikams! Iš savo patirties žinau, kad vaikams labai patinka žiūrėti į save veidrodyje, „išmokti savo neklaužadą liežuvį“ ir tobulinti pratimo atlikimo techniką. Ir visiems vaikams! O jei pakeičiamas pratybų siužetas, tai susidomėjimas jomis visada išlieka labai didelis, ir kyla savotiška intriga – kas bus šį kartą naujo? Juk ir pats mažylis aiškiai mato savo rezultatus, mato, kad kiekvieną kartą daro judesį vis geriau, vis tikslesnį. Ir tokiu būdu mažylis tyrinėja save, savo kūno sandarą, kas ikimokyklinukus taip pat labai žavi.

Kiek laiko užtruks parengiamieji darbai? In absentia tiesiog neįmanoma pasakyti. Vienam vaikui užtenka trijų kartų, kitam – savaitės, trečiam – mėnesio. Tačiau kuo geriau išvystyti artikuliacinio aparato organai, tuo greičiau kūdikis išmoks taisyklingai tarti visus garsus. Todėl nereikia tam gaišti laiko ir skubėti!

Žemiau esančiame vaizdo įraše galite pamatyti artikuliacinės gimnastikos, skirtos švilpimo garsams, pratimus.

Vaizdo įrašas. Artikuliacinė gimnastika švilpimo garsams (s, z, z)

Antrasis etapas. Garso gamyba.

Antrame etape tie vaikai, kurie taisyklingai taria garsą, išsiaiškina jo artikuliaciją ir tarimą, įtvirtina savo įgūdžius. Tie patys vaikai, kurie nemokėjo jo ištarti, išmoksta ištarti šį garsą - „švilpuką“.
Labai svarbu, kad vaikas suvoktų taisyklingą garso artikuliaciją ir galėtų save pasitikrinti. Tai galima padaryti nuo 4 metų amžiaus. Ir kalbos raidos pamokose visi vaikai to mokomi (bent jau reikėtų mokyti net pačiame įprasčiausiame darželyje).
Kodėl vaikams, turintiems gerą garsą, reikia šių žinių ir įgūdžių? Ugdyti jų gebėjimą sąmoningai valdyti artikuliacinio aparato organus, patikslinti ir įtvirtinti taisyklingą tarimą, aiškesniam ir greitesniam artikuliacinių organų veikimui, geram artikuliacinio aparato organų judrumui. Visi šie įgūdžiai vystosi palaipsniui ir reikalauja lavinimo.

Būdamas 4 metų Vaikas išmoks, kaip veikia dantys, lūpos, liežuvis tardamas garsus pasakos forma - žaidimu „Pasakos liežuviais“.

Nuo 5 metų Galite paaiškinti vaikams teisingą garso artikuliaciją mums pažįstama forma (be pasakos) ir užduoti vaikui klausimus: „Kaip veikia burna? Ką daro liežuvis“ ir kt. Vyresniame ikimokykliniame amžiuje jau svarbu ne tik atlikti judesį ir mokėti kalbėti apie taisyklingą pratimo atlikimą, bet ir stebėti judesių sklandumą bei tikslumą, greitą perėjimą prie naujo judesio, judesių lengvumas.

Artikuliacinė gimnastika su bet kokio amžiaus vaikais gali būti baigta pratimu ar žaidimu su onomatopoezija su nurodytu garsu, kurį rasite žemiau.

Skelbdamas garsą, kūdikis taip pat išmoksta taisyklingos garso artikuliacijos.

Taisyklinga garso artikuliacija p.

Teisingai tardami garsą:
Burna šypsosi (burnos kampai šiek tiek atitraukti atgal),
Dantys užsimerkę
Liežuvio galiukas remiasi į apatinius smilkinius (t. y. jis yra apačioje, o ne viršuje),
Priekinė užpakalinė liežuvio dalis yra arti alveolių ir sudaro tarpą su jomis (vaikai alveoles žino kaip gomurio gumbus, burnos viršuje),
Tariant garsą, liežuvio viduryje susidaro griovelis, kuriuo teka oras.
Skirtingai nuo šnypštimo garsų tariant švilpimo garsus šalto oro srautas! Norint nustatyti, kuri oro srovė sklinda iš burnos, reikia pritraukti ranką prie burnos delnu žemyn. Šioje pozicijoje patys ištarkite garsą Ш, o tada garsą S, ir pamatysite skirtumą. Galite parodyti savo kūdikiui šį skirtumą, pūsdami jam į ranką, tardami šiuos du garsus. Ir tada jis pats mielai paeksperimentuos, kaip jam pavyksta – šalta oro srovė ar ne.

Ketverių metų vaikams galite praktikuoti garsą C žaidimo forma. Pakvieskite vaiką važiuoti dviračiu. Norėdami tai padaryti, turime pripūsti padangas, kurios yra šiek tiek išpūstos oru. Dirbsime su siurbliu ir pripūsime padangas oru: sssss. Parodykite sau, kaip veikia „siurblys“ - sss (parodykite šio garso artikuliaciją, kad vaikas aiškiai matytų jūsų veidą). Paklauskite savo vaiko: kokia yra lūpų padėtis, kai pompa švilpia? (Šypsena). Ar matomi dantys? (Taip). Kur yra liežuvio galiukas? (Žemiau, paslėpta už apatinių dantų). Koks oras patenka į vidų – šaltas ar karštas? (Cool) – pritraukite nugarą prie burnos. Palyginkite su X garsu – ar oras šiltesnis su X garsu ar siurblio C garsu?
Pakvieskite vaiką „paimti pompą“ (pantomima – įsivaizduojamas veiksmas) ir „išpumpuoti padangas“ – švilpti ssss.
Labai dažnai net tokio teisingo garso C garso tarimo paaiškinimo žaidime „Pump“ pakanka, kad ketverių metų vaikas pradėtų taisyklingai tarti garsą!

Pasitaiko, kad „žaisti pompą“ neužtenka ir garso artikuliaciją reikia išsiaiškinti individualiai, prieš veidrodį. Kai sukuriamas garsas imituojant Galite pakviesti kūdikį pūsti ant šiek tiek išsikišusio plataus liežuvio, mėgdžiodami jus. Po to turite perkelti liežuvį už apatinių dantų. „Pažiūrėkite, kur mano liežuvis. Ar matai dantis? Daryk tą patį. Šypsokitės, kad jūsų dantys būtų matomi. Prispauskite plačią liežuvį prie priekinių dantų viršuje. Šauniai padirbėta! Dabar uždenkite burną ir pūskime. Pakelk ranką prie smakro – ar jauti, kaip teka oras? Uždėkite vatą ant vaiko smakro taip, kad į ją patektų oro srovė. Jei vaikas pučia silpnai, tada paprašykite jo pūsti stipriau, bet nepūskite skruostų. Taigi, imituodamas vaikas gaus teisingą garsą s. Pakartokite šį garsą 5-6 kartus su pauzėmis.

Nereikėtų tikėtis, kad garsas C, kuris atsiranda imituojant, iškart atsiras vaiko kalboje. Vaikui tai tik pompos garsas žaidime! Net ir kitą dieną mažylis jau gali viską pamiršti, o jums vėl teks demonstruoti garso kūrimo pratimą. Ir paprašykite jo švilpti kaip siurblys, kelti triukšmą kaip dulkių siurblys, pūsti ir švilpti kaip vėjas ir pan. Kad garsas patektų į vaiko kalbą, jam automatizuoti reikalingi žaidimai ir žaidimo pratimai, apie kuriuos kalbėsiu kitame straipsnyje. Juk vien žodžių ir frazių kartojimas su garsu kūdikiui visai neįdomu! Ir tau taip pat reikia išmokyti vaiką atskirti artimus ir panašius vienas į kitą garsus, kad jų nesupainiotų kalboje. Apie tai taip pat kalbėsime šio straipsnio tęsinyje.

Ir pabaigai noriu tau pasiūlyti du vaizdo įrašai apie švilpimo garsų kūrimą su paprastų ir prieinamų technikų demonstravimu.

Kaip išmokyti 3-4 metų vaiką taisyklingai tarti švilpimo garsus S ir Z? Vaizdo įrašas

Jei vaikas gerai atlieka artikuliacinius gimnastikos judesius, paprastai keli paprasti būdai leis jam beveik iš karto išmokti taisyklingai ištarti švilpimo garsus s ir z. Iš Irinos Denisovos vaizdo įrašo sužinosite, kaip namuose išmokyti vaiką taisyklingai tarti garsą s ir pakoreguoti jo tarimą. Su tėvais ji dalijasi keliomis profesionalios logopedijos paslaptimis.

Jei jums pavyko sėkmingai iššaukti garsą, belieka automatizuoti teisingą jo tarimą skiemenyse, žodžiais ir frazėmis. Straipsnyje galite sužinoti apie žaidimus ir pratimus, kaip automatizuoti garsus C ir Сь vaiko kalboje

Jei vaikui sutrinka daugelio garsų tarimas, jam labai sunkūs artikuliacijos pratimai ir jis negali išgauti „teisingo“ garso, tuomet būtinai reikia kreiptis į logopedą.į vaikų kliniką ar logopedinį darželį. Visų įstaigų adresus, kuriose galite nemokamai gauti logopedo pagalbą, visada galite sužinoti savo rajono ar miesto švietimo skyriuje.

Straipsnio pabaigoje yra keletas dainų kalbos pamokoms su vaikais pagal garsą s.

Dainos su garsu S. Vaizdo klipas kalbos pamokoms su vaikais.

Daina apie smėlį- daina atskirtam garsui sssss tarti - onomatopėja: kaip smėlis lieja ssss. Ateityje jis gali būti naudojamas automatizuoti šio garso tarimą frazėse.

Daina apie raidę S.Žodžiai su garsu S. Kaip iš raidės O padaryti S raidę?

Iki pasimatymo!

Daugiau apie taisyklingo garso tarimo formavimąsi ikimokyklinio amžiaus vaikams galite perskaityti:

Gaukite NAUJĄ NEMOKAMĄ GARSO KURSĄ SU ŽAIDIMO PROGRAMA

"Kalbos raida nuo 0 iki 7 metų: ką svarbu žinoti ir ką daryti. Apgaulės lapas tėvams"

Spustelėkite arba ant kurso viršelio žemiau nemokama prenumerata

Garsų [s]-[z] diferencijavimas žodžiuose ir frazinėje kalboje.

Tikslas: lavinti garsinį s, s garsų suvokimą ;parodyti artikuliacijos ir tarimo skirtumus; automatizuoti teisingą tarimą savo kalboje, atskirai, skiemenyse, žodžiuose.

Užduotys:

1. Artikuliacinių ir smulkiosios bei bendrosios motorikos įgūdžių ugdymas;

2. Foneminių procesų plėtra (foneminis suvokimas, foneminė klausa, garso raidžių analizė ir sintezė);

3. Žodyno turtinimas;

4. Psichikos procesų aktyvinimas (suvokimas, dėmesys, atmintis, erdvinis suvokimas, savo elgesio savireguliacija, tarpsferinės sąveikos aktyvinimas).

Įranga: vaizdinė medžiaga, dalomoji medžiaga, signalinės kortelės, temos nuotraukos sugarsai:"S,S,Z,Z"; raidės S, Z; kortelės su paveikslėliais vietai nustatyti garsas , kostiumai: laumžirgis, zebras, kiškis, dramblys.

Pamokos eiga:

1. Laiko organizavimas.

Sveikinimai. Metų laiko, mėnesio, datos, savaitės dienos aptarimas ir nustatymas. Savaitės dienų sekos išsiaiškinimas (kokia savaitės diena yra šiandien, vakar, rytoj, poryt, užvakar; kokia savaitės diena yra tarp dviejų kitų dienų).

1.1Pirštų gimnastika: „Pirštai sveikinasi“, „Zuikiai-žiedai-ožiai“ (atlikti paeiliui ant kiekvienos rankos). Tuo pačiu metu atlikite pratimus „zuikiai“ ir „ožiai“ ant abiejų rankų ir keiskite jų padėtį.

1.2 Kvėpavimo pratimas „Karšta arbata“

Tikslas : stiprus, sklandus ir ilgalaikis iškvėpimas.

Įranga : puodeliai iš spalvoto kartono.

Žaidimo eiga : - Sveiki, merginos ir berniukai! Šiandien jūs esate svečiai

Visus vaišinu savo ir karšta arbata, o kad nesudeginčiau, pučiu

Aš siūlau!

2. Uždengtos medžiagos kartojimas.

Į kokias 2 grupes visi garsai skirstomi?

Balsiai ir priebalsiai.

Kuo balsės skiriasi nuo priebalsių?

Balsės gali būti dainuojamos arba šaukiamos. Jų formavimosi metu veikia tik balsas. Bet jūs negalite dainuoti priebalsių. Formuojant priebalsius, veikia lūpos, dantys, liežuvis. Jie sukuria barjerą orui burnoje.

Garsinių raidžių analizės kūrimas.

Klausykite žodžių, nustatykite, kokios balsės yra šiuose žodžiuose,

Užsirašykite raides į sąsiuvinį:

A) BRIEDIS LYNX TIGR LEOPARD

Kiek balsių yra šiuose žodžiuose;

Kaip vadinami tokie žodžiai (vienskiemeniai);

B) LAPĖS kiaunės DRAMBLIAI

Kokios balsės yra šiuose žodžiuose;

Kiek skiemenų yra šiuose žodžiuose;

Kaip vadinami šie žodžiai (du skiemenys)?

Kaip vienu žodžiu pavadinti žodžius, su kuriais dirbome, kas tai yra?

(gyvūnai).

3. Naujos medžiagos paaiškinimas.

Pažiūrėkite į paveikslėlius, paryškinkite pradinius garsus.

Palyginkite garsus s ir s pagal artikuliaciją.

Kuo šie garsai panašūs?

Kuo skiriasi šie garsai?

Pasirinkite pradinį garsą iš žodžių. (logopedas taria žodžius,

Vaikai įvardija tik pirmąjį garsą.)

Pavyzdys. Sultys (-ai), pats, rogės, dantis, skėtis, miegas, pilis, šakelė, salė.

Foneminės klausos raida.

Žaidimas „Slam-stomp“

Logopedas ištaria žodžius, o išgirdę vaikai ploja rankomis garsas - z, ir trypčioja išgirdę - s.

Šamas, šakutė, ragas, dalgis, įdegis, karštis, nosis, smėlis, ožka, druska.

Dinaminė pauzė. Kamuolio žaidimas

Žaidimas „Pridėti skiemenį“

Aš ištarsiu žodžių pradžią, o jūs pridedate -sa arba -za

Gro...

Ro...

Lee...

Bere...

Kolba…

Užduotis 1. Pakeiskite žodžius pagal pavyzdį.

Akis - akių diržas - ... autobusas - ....

Nosis -…. užsakymas -... naras -...

Krovinys - ... arbūzas - ... valstybinis ūkis - ...

Bailys -…. dreifas - ... lokomotyvas - ....

2 užduotis. Foneminio suvokimo sakiniuose ugdymas

- Paimkite korteles. Atspėk mįsles.
- Kas čia?
- Dabar pavadinkite žodžius garsu [C] iš mįslės teksto. Ir su garsu [Z].

Žiemą jis baltas, jei paverčiate pleištu,
Vasarą pilka Jei išskleisi, po velnių
(Kiškis) (Skėtis)

Priekyje yra pleistras, Balta antklodė daryta ne rankomis.
Gale yra kabliukas. Jis nebuvo austas ar pjaustytas,
Viduryje nugaros nukrito iš dangaus ant žemės.
Ir ant jo yra šereliai. (Sniegas)
(Kiaulė)

Virvė guli, tu ją glostyk, ji tave glosto,
Šnypščia, tu apgaudinėji. Tu erzini, o jis įkando.
Ją paimti pavojinga - (šuo)
Įkąs.
Ar aišku? (Gyvatė)

Kūno kultūros minutė. Kalbos derinimas su judesiu.

Kiškučio ausys ilgos (ištiesti ir sulenkti kumščius)
Jie kyšo iš krūmų. (pridėkite delnus prie galvos, pirmyn ir atgal)
Ausys šokinėja ir šokinėja (ploja kumščiu į stalą)
Patiems zuikiams bus smagiau. (sukamaisiais judesiais rankomis)

3 užduotis. Ugdykite gebėjimą logiškai mąstyti ir formuoti frazes. Gramatinių įgūdžių formavimas.

Vaikinai, pažiūrėkite į žodžius lentoje. Sujunkite žodžius iš 1 stulpelio su žodžiais iš 2 stulpelio, kad sudarytumėte frazes. Trikampiu ir kvadratu pažymėkite lentoje raides C, Z.

Saulės atostogos
Skanus ir sveikas stalas
Šventinės braškės
Prinokusi laukymė
Sultingas vanduo
Skirtingas maistas
Švarus ir skaidrus kopūstas
Linksmi saldumynai

4 užduotis. Skirtumas [S] - [Z] sujungtoje kalboje

- Vaikinai, dabar suvaidinsime sceną: „Gyvūnų įkurtuvės“.

Vaikams skiriami vaidmenys ir kostiumai: laumžirgis, zebras, kiškis, dramblys, vedėjas.

ESKIZAS

Pirmaujantis:Šiandien – gyvūnų įkurtuvės. Laumžirgis sukvietė visus miško gyventojus į saulėtą proskyną.
Laumžirgis: Tegul visi ant šventinio stalo atsineša skanaus ir sveiko maisto.
Zebras: Aš zebras, atnešiu prinokusių braškių.
Kiškis: Esu kiškis, visus pavaišinsiu sultingais kopūstais.
Dramblys: Aš esu dramblys, iškepsiu tau įvairių saldumynų.
Laumžirgis: O aš skrendu prie ežero švaraus, skaidraus vandens.
Visi chore: Tai bus smagi šventė!

Mokiniai vaidina serialą. Tada logopedas padėkoja vaikams ir pasodina juos prie darbo stalo.

4. Pamokos santrauka

- Kokius garsus skyrėme pamokos metu?
- Kodėl šie garsai gali būti supainioti?
- Kuo skiriasi garsai [C] - [Z]?
- Kas tau patiko?