14.02.2019

Leksikos temos vabzdžiai vyresniajai logopedijos grupei. Logopedinės pamokos metmenys tema: Logopedinės pamokos santrauka: „Vabzdžiai“


MADOU " Darželis№242"

Pogrupio logopedinės pamokos santrauka

dėl leksinių ir gramatinių kategorijų formavimo.

Leksikos tema „Vabzdžiai“.

Vyresnioji grupė.

Mokytoja logopedė:

Chramova Raushania Zhaudatovna.

Tikslas: tobulinti leksinę ir gramatinę kalbos struktūrą.

Užduotys:

    pagerintigebėjimas transformuoti veiksmažodžius vienaskaitaį daugiskaitą.

    Ugdykite gebėjimą vartoti daiktavardžius kilmininko formoje.

    pritvirtintigebėjimas sudaryti daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis –ok-, -ik-, -k-.

    Stiprinti gebėjimą atsirinkti žodžius-ženklus ir žodžius-veiksmus.

    Sustiprinkite prielinksnių vartojimą darydami sakinius.

    Aktyvinti ir praturtinti vaikų žodyną leksine tema „Vabzdžiai“.

    Stiprinkite gebėjimą atsakyti į klausimus visu bendru sakiniu.

    Tęskite darbą ugdydami tinkamą fiziologinį kvėpavimą.

    Ugdykite stambiąją ir smulkiąją motoriką.

    Ugdyti vaikus meilės ir pagarbos gražioms vietoms ir jų gyventojams.

    Ugdykite muzikinį ir estetinį suvokimą.

Įranga: nešiojamas kompiuteris, projektorius, ekranas, pristatymas tema, "žalios vejos" paveikslėliai, "drugelio" trafaretai, masažo kamuolys, įvairiaspalvis plastilinas.

STUDIJŲ TVARKA:

Laiko organizavimas

Sveiki, vaikinai! Klausyk, kas taip gražiai dainuoja?

- Paukščiai gieda.

Teisingai. O ką paukščiai lesa?

– Paukščiai minta sėklomis ir grūdais.

– Paukščiai minta vabzdžiais.

II Kvėpavimo be kalbos raida.

Ant jūsų stalo yra neįprastos vejos. Pūsim ant jų ir išsiaiškinkime, kas ten pasislėpė? Nepamirškite laikytis taisyklių: nekelti pečių, nepūsti skruostų (vaikai pučia 5 kartus).

III Įžanginis pokalbis. - Dabar pasakyk, kas pasislėpė tavo pievelėje?

Ant mano pievelės pasislėpė skruzdėlė.

- Mano pievelėje pasislėpė laumžirgis.

(žiogas, vabalas, uodas.)

Kaip paskambinti vienu žodžiu?

– Tai vabzdžiai. .

Kas yra vabzdžiai?

- Tai maži gyvūnai, turintys šešias kojas.

Kokios yra vabzdžių kūno dalys?

- Vabzdžiai turi galvą, krūtinę ir pilvą.

Kodėl kai kurie vabzdžiai yra ryškių spalvų?

- Vabzdžiai yra ryškių spalvų, kad atbaidytų kitus gyvūnus.

IV Leksikos-gramatinių kategorijų kūrimas.

Vaikinai, mūsų vabzdžiai nori jums kai ką pasakyti. Ar žinai, kaip kalba vabzdžiai? Kokį garsą skleidžia uodai ir uodai?

- Uodai suskamba, ir uodai suskamba.

Žiogas ir žiogas?

- Žiogas čiulba, ir žiogas čiulba.

Vabalas ir vabalai?

- Vabalas dūzgia, ir vabalai dūzgia.

Kriketas ir svirpliai?

- Svirplys švilpia, o svirpliai švilpia.

Pasirodo, vabzdžiai neteko savo vikšro draugo. Ar galime padėti ją surasti? Norėdami tai padaryti, turime eiti į miško proskyną. O pakeliui vykdysime užduotis. Jūs ir aš eisime pėsčiomis, bet ar žinote, kaip juda vabzdžiai? Kaip juda žiogai ir žiogai?

- Žiogas šokinėja, o žiogas šokinėja.

- Vabalas skrenda, o vabalai skraido.

Skruzdėlės šliaužioja, o skruzdėlės šliaužioja.

- Bitė skrenda, o bitės skrenda.

- Drugeliai plazda, o drugeliai plazda.

Teisingai. Vabzdžiai visi tokie maži. Vadinkime juos meiliai.

Skristi -priekinis taikiklis , klaida -klaida , tarakonas -tarakonas , bitė -bitė , laumžirgis -laumžirgis , uodas- uodas .

Mūsų draugai alkani. Ką valgo skruzdėlė?

– Skruzdėlė minta kenksmingais vabzdžiais.

Ką valgo musė?

– Musė minta žmogaus maisto likučiais.

Ką valgo bitė?

– Bitė minta žiedų nektaru.

Ką valgo žiogas?

- Žiogas minta kenksmingais vabzdžiais.

Vaikinai, vieni vabzdžiai yra naudingi, o kiti – kenksmingi. Uodas – koks vabzdys?

- Uodas yra kenksmingas vabzdys, nes ant letenų neša mikrobus ir įkanda žmogui.

Skristi?

– Musė – kenksmingas vabzdys, nes ant letenų nešioja pavojingas ligas.

Bitė?

- bitė yra naudingas vabzdys nes ji gamina medų ir apdulkina gėles.

Ant?

– Skruzdėlė yra naudingas vabzdys, nes grobia kenksmingus vabzdžius.

Drugelis?

– Drugelis yra naudingas vabzdys, nes jis apdulkina gėles.

Vaikinai, mes pasiekėme savo proskyną. Kiek ant jo yra vabzdžių, suskaičiuokime. Kiek laumžirgių yra proskynoje?

– Proskynoje yra du laumžirgiai.

Kiek skruzdėlių yra lauke?

Proskynoje yra trys skruzdėlės.

Kiek kandžių yra pievoje?

– Proskynoje penkios kandys.

Kiek amūrų yra pievoje?

– Pievoje yra vienas žiogas.

Kiek vabalų yra lauke?

– Pievoje yra du vabalai.

Bet čia kažko trūksta. Klausyk, kas skuba į proskyną pas mus? (pridedamas Rimskio-Korsakovo garso įrašo „Kamanės skrydis“ fragmentas).

Kaip manote, kas pas mus atėjo?

- Manau, kad tai uodas.

– Manau, kad atvažiavo kamanė.

- Manau, kad tai musė.

O uodas?

– Uodas kenksmingas, siurbia kraują, mažas, erzina.

O kas yra kamanė?

– Kamanė didelė, dryžuota.

O kas yra musė?

– Musė žalinga, erzina, erzina.

O kas yra bitė?

- Bitė naudinga, darbšti, bitė.

Fizkultminutka. Kalbos mobilusis žaidimas „Bitė“ (N. Niščevojus)

Pasisveikinkime su vabzdžiais, sustokime ratu.

Vakar atėjo pas musvaikai

dryžuota bitė,sulenkite vieną pirštą, kad sužinotumėte kiekvieno vabzdžio pavadinimą)

O už jos kamanė, kamanė,

Ir linksma kandis

Du vabalai ir laumžirgis

Kaip žibintuvėlis (pirštais parodykite du apskritimus prie akių)

zvimbė, skrido (bėgioti ratu ant kojų pirštų galiukų ir plakti „sparnais“)

Jie nukrito iš nuovargio. (Sėdėkite ant kilimo.)

Puiku, grįžkime į savo vietas. Vaikinai, ar pamiršote, kodėl atėjome į miško proskyną?

– Atėjome į miško proskyną, kad surastume vikšrą.

Gal tai po paklode?

– Po lapu vikšro nėra.

Gal ji ant gėlės?

– Ant gėlės nėra vikšro.

Audinėje?

– Audinėje vikšro nėra.

- Virš žolės?

– Virš žolės vikšro nėra.

Vaikinai, ką trumpi žodžiai ar naudojome ieškodami vikšro?

- Į, per, po, ant.

– Tai trumpi žodžiai. Jie rašomi atskirai.

Vaikinai, žiūrėk, ant popieriaus lapo kabo nesuprantamas daiktas. Tai lėlė. Kai vikšras ėda lapus, jis susivynioja į lipnų voratinklį ir suformuoja chrizalą. O viduje virsta drugeliu. Pažiūrėkite, į kokį drugelį pavirto mūsų vikšras.

V Smulkiosios motorikos ugdymas . (vaikams dovanojami drugelių trafaretai, plastilino kamuoliukai).

Vaikinai, klijuokite plastilino rutuliukus ant trafareto, ir gausite drugelį. Kokius drugelius gavai?

- Gražu, spalvinga, spalvinga, didelė.

O dabar mums laikas grįžti į darželį.

VI Pamokos santrauka.

Kur mes šiandien keliavome?

– Išvykome į miško proskyną .

Kuo tapo vikšras?

- Vikšras virto drugeliu.

Kaip reikėtų elgtis su tokiomis gražiomis vietomis kaip Miško laukymė?

– Negalima šiukšlinti, triukšmauti. Jūs negalite skinti gėlių, įžeisti vabzdžių.

Priedas. Pamokos pristatymas.

1. pažintis su vabzdžiais

2. gebėjimas apibūdinti objektus, išryškinant būdingus ir antraeilius požymius.

3. žinių apie vabzdžių kūno dalis įtvirtinimas.

4. ugdyti pagarbą laukinei gamtai.

5.gramatikos žaidimai

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Tema: "Vabzdžiai"

Tikslai:

Pataisomoji ir auklėjamoji:

  • mokyti vaikus atsižvelgti į supančios tikrovės objektus;
  • formuoti gebėjimą apibūdinti objektus, išryškinant būdingus esminius ir antraeilius požymius.

Korekcinis vystymasis:

  • lavinti vaikus atrenkant daiktavardžius veiksmažodžiams;
  • įtvirtinti žinias apie vabzdžių kūno dalis;
  • aktyvinti ir plėsti vaikų žodyną šia tema.

Pataisomoji ir auklėjamoji:

Ugdykite pagarbą laukinei gamtai.

Įranga:

dalykiniai paveikslėliai, išskaidyti paveikslėliai, eilėraščio tekstas, paveikslėliai darbui su prielinksniais, paveikslėliai žaidimui: „Ketvirtas priedas“.

Parengiamieji darbai: skaitymas su vėlesne diskusija: K. Balmont "Uodai-makariki", L. Madzalevsky "Moš", E. Moškovskaja "Žiogas", A. Pleščejevas "Mano sodas", K. I. Čukovskis "Cokotuha musė".

Pamokos eiga

Laiko organizavimas

Logopedas:

Skaitome ištrauką iš eilėraščio „Musė-Tsokotuha“.

Skrisk, Fly-Tsokotuha, pavaišinsiu tave arbata!

Paauksuotas pilvas! Tarakonai atbėgo

Musė perėjo per lauką, Visos stiklinės buvo girtos,

Musė rado pinigus. O vabzdžiai yra trys puodeliai

Musė iškeliavo į turgų su pienu ir riestainiu:

Ir aš nusipirkau samovarą: Šiandien Fly-Tsokotuha

„Ateikite, tarakonai. Gimtadienio mergaitė!

Logopedas:

Įvardink eilėraščio veikėjus vienu žodžiu? (Vabzdžiai).

Logopedas:

Pažvelkite į nuotraukas, pavadinkite šiuos vabzdžius.

Suskaičiuok juos.

Žaidimas: „Vienas-daug“ – giminės daugiskaitos daiktavardžių daryba.

Viena kamanė – daug (kas?) Kamanių.

Vienas uodas – daug (iš kurių?) Uodų.

Musė…, tarakonas…, laumžirgis…, bitė…, vapsva…, žiogas…

O kaip galima meiliai vadinti vabzdžius?

Žaidimas: „Pavadink meiliai“ - mažybinių priesagų formavimas.

Uodas – uodas. Voras – voras.

Laumžirgis – laumžirgis. Kamanė – kamanė.

Bitė yra bitė. Musė yra musė.

Vabalas – vabalas.

Atidžiai klausykite sakinių ir pagalvokite, kaip galėtumėte užbaigti sakinį.

Žaidimas: „Baik sakinį“

Musė plinta – (ligos). Vabalas graužia – (žievę).

Bitė renka – (medų). Vikšras valgo – (palieka).

Uodas įkando - (žmogus). Boružėlė valgo – (amaras).

Ką tu manai? Kaip galite pasakyti, jei:

Žaidimas: „Sudaryk sudėtingus žodžius“

drugeliai skirtinga spalva o tai reiškia, kad jie yra įvairiaspalviai.

Skruzdėlės mėgsta dirbti, yra darbščios.

Uodas geria kraują, jis yra kraujasiurbis.

Tarakonas turi ilgus ūsus, vadinasi, yra ilgaūsis.

Šauniai padirbėta!

Dabar žaisime žaidimą. Pavadinkite perteklių.

Žaidimas: „Ketvirtasis papildymas“

Musė, skruzdėlė, bokštas, bitė.

laumžirgis, vabalas, vikšras, lėktuvas .

Uodas, drugelis, voverė, žiogas.

Vapsva, laumžirgis, drugelis, tarakonas (neskraido).

Vaikinai, pažiūrėkite į šį krūmą. Ką tu ten matai? Taisymo pasiūlymai.

Žaidimas: "Kas, kur pasislėpė?"

Drugelis – ant gėlės, vabalas – po lapu, laumžirgis – priešais krūmą, skruzdėlė – tarp pagaliukų, žiogas – už ūso ir t.t.

Nufotografuokite ir pasakykite tai, ką matote:

Žaidimas: kieno letenos? Kieno galva? Kieno sparnai?

Skruzdėlės turi skruzdžių kojas ir galvą.

Bitė turi bitės sparnus ir bitės galvą.

Uodas turi pilvą kaip uodo, o galvą kaip uodo.

Dinaminė pauzė.

Logopedas skaito tekstą.

Vaikai juda.

Einu per pievelę

Jie vaikšto.

Aiškiai matau iš viršaus

Jie pakelia rankas aukštyn.

Visa žalia šalis.

Pakelkite rankas į šonus, nuleiskite.

Štai sraigė - geras nykštukas -

Rodyti antenas pirštais (dviem pirštais).

Jis nešiojasi namą ant savęs.

Apvyniokite rankas aplink save.

Štai jis dangoraižis -

Rankas aukštyn.

Skruzdėlės jame užsiėmusios.

Du pirštai vaikšto ant stalo, grindų.

Vaikinai, pažiūrėkite po krūmu?

Tai yra vokai. Prašome nufotografuoti.

Žaidimas: „Surinkite vabzdį iš dalių“.

Kokias kitokias ir gražias nuotraukas gavote.

O dabar mes sukursime istorijas apie šiuos vabzdžius.

Pagal schemą sudarome istorijas.

Logopedas parodo aprašymo schemą ir kartu su vaikais paaiškina, kaip sukurti savo istoriją.

Pirmiausia turite pavadinti vabzdį, o tada pasakyti:

  • kokias kūno dalis jis turi (galvą, kojas, sparnus, pilvą ir kt.).
  • kur gyvena (avilys, skruzdėlynas, žolės lapai).
  • ką jis valgo (nektaras, lapai, medžio žievė).
  • kaip jis juda (letenų ar sparnų pagalba).
  • Kenkia arba naudinga aplinkai.

Pasakojimo apie drugelį sudarymas pagal schemą.

Drugelis.

Tai yra drugelis. Ji turi galvą, letenas, sparnus, pilvą, antenas. Drugelis yra skraidantis vabzdys su gražiais dideliais sparnais. Dažniausiai drugelį galima pamatyti ten, kur daug gėlių. Drugelis minta nektaru, kurį siurbia iš žiedo. Skrisdamas nuo gėlės prie gėlės, ieškodamas maisto, drugelis juos apdulkina.

Vaikai sukuria dar 3-4 istorijas.

Žaidimas: „Peršokti žodį pagal skiemenį“.

Gu-se-ni-tsa, kuz-ne-chi-ki, mu-ra-wei-nie, o-sa, ta-ra-kan, so-ro-ko-knife-ka, vabalas.

Žaidimas: „Pataškykite kiekvieną liežuvio suktuko žodį skiemenimis“:

„Šimtakojai turi per daug kojų“.

Logopedas (pamoką apibendrina): „Apie ką mes šiandien kalbėjome? Kuo naudingi vabzdžiai? Kokius vabzdžius kenkėjus žinote?


Tikslas: susietos kalbos raida.

Užduotys: 1) Pataisykite vabzdžių pavadinimus, jų sandarą, išorinius požymius; mokyti vaikus atskirti vabzdžius pagal išorinius požymius; sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių; sustiprinti prielinksnių vartojimą; plėtoti žodyną šia tema.

2) Lavinti klausos dėmesį ir atmintį, artikuliaciją, smulkiąją ir bendrąją motoriką.

3) Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. Meilės ir pagarbos gamtai ugdymas.

Įranga: Vabzdžių nuotraukos (supjaustytos į 4 dalis), siužetas.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Logopedas: Įvardinsiu vieną vabzdį.O jūsų daug.Pavyzdžiui, drugeliai-drugeliai.

Logopedas: Vabalas.

Vaikai: Vabalai.

Logopedas: Ant.

Vaikai: Skruzdėlės.

Logopedas: Ladybug.

Vaikai: Boružėlės.

Logopedas: Žiogas.

Vaikai: Žiogai.

Logopedas: Vapsva.

Vaikai: vapsvos.

2. Logopedė: Pas mus atskrido pupelė ir atsivedė savo draugus. Ji nori, kad mes apie juos papasakotume. Ar mes pasakysime?

Vaikai: Taip.

Logopedas: Turime nuotraukų, bet jos sugedusios, surinkime ir pažiūrėkime, kas bus.

3. Logopedas: Dabar papasakosiu apie drugelį pagal schemą.

Tai vabzdys.Tai drugelis.Jis būna įvairių spalvų.Jis susideda iš galvos,antenų,pilvo,dviejų porų sparnų ir šešių kojų.Skraido ir šliaužioja.

4. Logopedas: Ir dabar kiekvienas iš jūsų pabandys man papasakoti apie vabzdį, kurį jis gavo.

Vaikai: Tai vabzdys. Tai bitė. Turi juodas ir geltonas juosteles. Jį sudaro galva, antenos, pilvas, dvi poros sparnų ir šešios kojos. Jis skraido ir šliaužioja. , o paskui gamina medų. Gali įgelti žmogui.

Vaikai: Tai vabzdys. Tai skruzdėlė. Jis rudas. Jį sudaro galva, antenos, pilvas ir šešios kojos. Jis šliaužia. Maitinasi amarais ant medžių.

Vaikai: Tai vabzdys. Tai vabalas. Pilkos spalvos. Jį sudaro galva, antenos, pilvas ir šešios kojos. Ropoja. Maitinasi medžių lapais.

Vaikai: Tai vabzdys Boružė.Jis raudonos spalvos su juodomis dėmėmis.Jis susideda iš galvos,antenų,pilvo,sparnų ir šešių kojų.Šliaužia ir skraido.Mina medžių lapais.Šliaužia ir skraido lauke ir miške.

Logopedė: Puiku, vaikai. Butterfly labai patiko jūsų istorijos.

5. Kūno kultūros minutė.

Ryte drugelis pabudo (patraukite rankenas aukštyn)

Nusišypsojo, išsitiesė (šypsosi vienas kitam)

Ji nusiprausė rasa (rodome, kaip ji prausiasi)

Grakščiai apjuostas dviem ratais (aplink savo ašį padarykite apskritimą)

Trys pasilenkę ir atsisėdame (pasilenkiame ir atsisėdame)

Keturios išskrido (mojuojame rankomis, rodome, kaip drugelis skrenda).

6. Dabar drugelis užmins tau mįsles, o tu turi atspėti apie ką ji kalba.

Logopedas: plazdėja virš gėlės, šoka,

Mojuoja raštuota vėduokle.

Vaikai: Drugelis.

Logopedas: Raudoni sparnai, juodi taškeliai.

Kas vaikšto ant mano delno?

Vaikai: boružėlė.

Logopedė: Monika sparnuota, suknelė dryžuota.

Augimas – tik trupinėlis, bet jei įkąs – bus blogai.

Vaikai: bitė.

Logopedas: Du ne buliaus ragai, šešios kojos be kanopų.

Skrenda, kaukia taip, atsisėda, kasa žemę.

Vaikai: Vabalas.

Logopedas: Kas miške be kirvių

Statyti trobelę be kampų?

Vaikai: Ant.

7.Rezultatas.

Logopedas: Prisiminkime, apie ką šiandien kalbėjome.

Vaikai: Apie vabzdžius, apie drugelį, skruzdėlę, vabalą, bitę ir boružėlę.

Logopedas: ką mes išmokome daryti?

Vaikai: Mes kalbėjome apie vabzdžius pagal schemą.

Logopedė:Visi esate puikūs.Nuo mūsų atskrenda drugelis su draugėmis.Bet kad nepamirštume jų visiems padovanoja po vabzdžio nuotrauką.Viso gero.

Vaikai: Ačiū.Viso gero.


Abstraktus atvira klasė kalbai lavinti

Tema "Vabzdžiai"

Sudarė: mokytoja logopedė Ternitskaya T.A.

Tikslas : Vaikų idėjų apie išvaizda ir vabzdžių gyvenimo būdas.

Užduotys:

  1. Išmokite sudaryti aprašomąjį pasakojimą apie vabzdžius naudodami informacines nuotraukas.
  2. Tobulinti kalbos gramatinę struktūrą, ugdyti priešdėlinių veiksmažodžių, daiktavardžių darybos įgūdžius R.p. pl. h.
  3. Ugdykite savarankiškumą, iniciatyvumą, pagarbą gamtai.
  4. Tobulėti kalbos kvėpavimas, klausos vaikų dėmesys.

Žodyno aktyvinimas:

Daiktavardžiai: uodas, musė, drugelis, vabalas, laumžirgis, žiogas, vandens sraigė, sraigė, skruzdė, vikšras, sparnai, galva, proboscis, pilvas, letenos, kiaušiniai.

Būdvardžiai: darbštus, skaidrus, subtilus, žalingas, naudingas, pavojingas.

Veiksmažodžiai: skristi, šokinėti, plazdėti, kenkti, valgyti, išsaugoti

Įranga: vaizdinė medžiaga, vaizduojanti vabzdžius, skraidančių vabzdžių maketai, musės kūno dalis vaizduojantys paveikslėliai, pievą, mišką ir telkinį vaizduojantys paveikslai, tamburinas, magnetofonas, miško garsų garso įrašas.

Preliminarus darbas:nagrinėjant iliustracijas, vaizduojančias vabzdžius, susipažįstant su jų vardais, skaitant K. Čukovskio eilėraštį „Fly-sokotuha“

Kurso eiga.

  1. Staigmenos akimirka.(Tarp spintelės ir lango ištempiama meškerė, ant kurios tvirtinamas drugelio maketas. Prie drugelio pririšamas siūlas. Logopedas traukia siūlą, ir drugelis įskrenda į grupę).

O, vaikinai, kas įskrido pro langą? (Drugelis)

Atidžiai pažiūrėk. Kas ji? (Gražus, trapus, greitas)

Aš tau atidarysiu didelė paslaptis. Tai pasakiškas drugelis, ji atskrido iš pasakiškos šalies.

2. Org. momentas. Vaikinai, ar jums patinka pasakos?

Ar norite patys tapti pasakų personažais?

Mūsų svečias gali mums tai padėti. Dabar ji pavers mus nuostabiais milžinais, o mes eisime į labai daug įdomi šalis su savo neįprastais gyventojais. Norėdami tai padaryti, turime užsimerkti ir apsisukti.

Vaikai užsimerkia, apsisuka, išsitiesia ant kojų pirštų.

(Šiuo metu muzika skamba kartu su miško garsais.)

Vaikai atveria akis. Pažiūrėkite vienas į kitą. Atrodo, kad tu šiek tiek paaugai. Pasiruošę leistis į kelionę? Sekite mane ir netrukus atspėsite, kokioje šalyje esame.Vaikai žygiuoja eilėraščio ritmu už logopedo. Logopedė pagal eilėraščio tekstą rodo vabzdžių iliustracijas ir maketus.

E. Serovos eilėraščio ištraukos skaitymas. "Gerasis milžinas"

Einu per pievelę

Milžinas su šortais ir marškinėliais

Aiškiai matau iš viršaus

Visa žalia šalis.

Štai sraigė - geras nykštukas -

Jis nešiojasi namą ant savęs.

Čia yra butas vabalui -

Skylė sename kelme.

Čia yra daugiaaukštis pastatas -

Skruzdėlės jame užsiėmusios.

Štai ramunėlių gėlė -

Jame gyvena vabzdžiai.

Ši graži šalis

Visa teritorija apgyvendinta!

Vaikinai, ar atspėjote, į kokią šalį atsidūrėme? (Vabzdžių žemė)

Ir įvardinkime kitus šios šalies gyventojus.

Magnetinėje lentoje – kitų vabzdžių piešiniai, vaikai juos vardija.

Kai kurie vabzdžiai skleidžia skirtingus garsus. Pabandykime su jais pasikalbėti.

  1. Onomatopoejos žaidimas:

Šurmuliuoja kaip vabalas – F – F – F.

Skambiname kaip uodas – Z – Z – Z.

Traškam kaip žiogas - TRR - TRR - TRR.

Ar žinote, kaip vabzdžiai gali judėti? (šliaužti, skristi, šokinėti, bėgti, plazdėti)

Žiūrėk, mūsų žalioje šalyje gyvena daug skraidančių vabzdžių, padėkime jiems skristi, sklandyti, suktis vėjyje.

  1. Kvėpavimo pratimai.

Skraidančių vabzdžių modeliai pakabinami ant sriegio.Vaikai turėtų pūsti ant jų, kad jie suktųsi vėjyje.

Logopedas duoda nurodymus: įkvepiame oro per nosį, ištiesiame lūpas į priekį, nepripučiame skruostų ir pučiame ant vabzdžių, kad jie suktųsi ir plazdėtų.

Vaikinai, jūs jau daug žinote apie vabzdžius, bet ar žinote, kokias kūno dalis turi vabzdys? Visi vabzdžiai yra skirtingi. Bet kiekvienas iš jūsų yra matęs musę.

Išsiaiškinkime, iš kokių dalių musė susideda, kur ji gyvena.

4. Aprašomosios istorijos rašymas.

Musės atvaizdas tvirtinamas ant magnetinės lentos. Vaikai paeiliui ima korteles su musės kūno dalių atvaizdais ir kuria sakinius:

Musė turi galvą...

Musė turi kūną...

Musė turi chitininį dangtelį.... ir tt

Musė deda kiaušinėlius.

Namo musė gyvena kambaryje.

Dėl to vienas iš vaikų, remdamasis diagrama, pats sukuria aprašomąją musės istoriją.. Nr.:

Musė yra vabzdys. Ji turi galvą, liemenį, kojas, sparnus, pilvą. Ji turi akis ir ūsus ant galvos. Musės kūnas padengtas chitininiu dangalu. Musė deda kiaušinėlius. Ji gali skraidyti ir zvimbti. Musės gyvena miške, lauke, kambaryje.

  1. Kalbėkite apie vabzdžių buveines.

Sakėme, kad musę galima rasti miške, lauke, kambaryje. Kur gyvena kiti vabzdžiai?Iliustracijų demonstravimas. Vaikai juos apsvarsto ir kuria sakinius.

Pievoje galima sutikti drugelių, laumžirgių, boružėlių, amūrų.

Miške galima sutikti vabalų, uodų, skruzdžių, vikšrų.

Ant tvenkinio galima sutikti laumžirgių, uodų, vabalų.

  1. Klausymosi žaidimas.

Mes daug kalbėjome apie vabzdžius, o dabar siūlau pažaisti žaidimą su tamburinu, kuriame parodysime skirtingi vabzdžiai. Susukite į ratą.

Vaikai juda ratu, vaizduodami skirtingus vabzdžius.

Aštrūs, atskiri smūgiai – pašoka žiogas.(šokinėja ant dviejų kojų)

Dažnas greitas smūgis – skruzdėlės bėga.(mažos šaškės ratu)

Tyla – sraigė pasislėpė savo namuose.(pritūpimai)

7. Pasakojimo apie skruzdėlės nuotykius sudarymasremiantis iliustracijomis. Logopedas skaito pasakojimą, parodo paveikslėlius, vaikai prideda sakiniuose trūkstamus žodžius.

8 Pamokos santrauka.

Vaikinai, ar jums patiko žalia šalis, vabzdžiai? Ką naujo sužinojai šiandien? Atsisveikinkime su šios šalies gyventojais ir grįžkime namo ir vėl tapkime vaikais. Butterfly mums tai padės.

Vaikai užsimerkia, sukasi aplink save.

Štai, vaikinai, mes grįžome į savo grupę.Pamoka baigta.


Dolganova Irina Vitalievna
Padėtis: mokytoja logopedė
Švietimo įstaiga: MADOU Nr.221 „Bendrai darželis“
Vietovė: Kemerovas, Kemerovo sritis
Medžiagos pavadinimas: Kalbos ugdymo pamoka
Tema: GCD santrauka vyresniųjų kalbos terapijos grupėje leksine tema „Vabzdžiai“
Paskelbimo data: 10.07.2017
Skyrius: ikimokyklinis ugdymas

Pamokos santrauka vyresniųjų logopedinėje grupėje

"Vabzdžiai"

Tikslas: Patikslinti ir sisteminti vaikų žinias apie vabzdžius.

Užduotys:

Pataisomoji – mokomoji:

įtvirtinti vaikų žinias leksikos tema „Vabzdžiai“;

įtvirtinti gebėjimą formuoti ir vartoti giminės pl.

išplėsti išraiškingą žodyną antonimais;

pagerinti gebėjimą atsakyti į klausimus naudojant įgūdžius

aiškinamoji kalba;

Korekcija – tobulinimas:

ugdyti foneminės klausos ir garsų analizės bei sintezės įgūdžius;

vystytis

vaizduotė,

fantazija,

logiška

mąstymas

mįslių spėjimas;

lavinti taktilinę-motorinę ir kalbos veiklą;

lavinti smulkiąją ir bendrąją motoriką;

Pataisomoji ir auklėjamoji:

ugdyti gebėjimą atidžiai klausytis mokytojo ir bendraamžių.

ugdyti pagarbą gamtai.

galimybė

bandyti

demonstruoti

aktorinis žaidimas bendraamžiams.

Įranga:

vaizdinė medžiaga tema „Vabzdžiai“

garsinės žodžių schemos;

pirštinių teatras;

Skaidrių demonstracija „Vabzdžiai“

1. Organizavimo momentas

Vaikinai, žiūrėk, šiandien į mūsų pamoką atėjo svečiai. Nusišypsokime jiems

ir padovanokite mums gerą nuotaiką.

Pasakykite „Labas“ rankomis!

Pasisveikinkime akimis!

Sakykime „Labas“, mes chore –

Aplink mus bus džiugu!

2. Kalbos analizės ir sintezės funkcijos ugdymas.

Žodžių rasiu visur: danguje ir vandenyje,

Ant grindų, ant lubų, ant nosies ir ant rankos,

Ar negirdėjai šito? Nesijaudink, žaiskime žodžiais!

Vaikai pasako savo vardą ir išgirdę pirmąjį vardo garsą sugalvoja žodį.

3. HMF kūrimas. Mįslės

Jis tikras darbininkas

Labai labai darbšti.

Po pušimi tankiame miške

Jis stato namą iš adatų.

Ant:Žolės ašmenimis, lapais,

Išilgai griovelių ir virš iškilimų

Raudonoji skruzdėlė bėga

Jis skuba savo reikalais.

Nežiūrėk, koks jis mažas

Jis stiprus kaip dramblys

Jis nebijo darbo

Niekada netingi.

Ji mielesnė už visas klaidas,

Scarlet atgal,

Ir ant jo yra apskritimai,

Juodi taškai.

Boružė: boružėlė, ropojanti žolės ašmenimis,

Boružėlės nugaroje yra apskritimai,

Išgirdusi apie tai karvė atsidūsta:

„Aš toks atsargus, aš toks atsargus,

Iš kur atsirado šios juodos dėmės?

Nuo šakos iki tako

nuo žolės iki žolės

šokinėjantis pavasaris,

žalia nugara.

Žiogas:Žalias žiogas žalioje žolėje

Sekundę sėdi nepastebėtas... Ir dvi...

"Kur tu esi?" - Vedu ant žolės ranka, -

„A, štai kur! Pagauta! Dabar tu būsi mano!

Bet ilgai nelaikysiu

Viskas, ką jums reikia padaryti, tai atidaryti rankas...

Atsilaisvino ir jis nutilo ant delno -

Žalia vasara mano delnuose...

Auskite plonus nėrinius - skraidydami nepastebėsite,

Kas pakliuvo į mano tinklą, liks jame kaboti.

Voras: Pow-pow-voras, voratinklio statinė,

Jis sėdėjo ant šakos

Taip, pažiūrėjau į debesį.

Voras ropoja aukštyn

Jis sukasi tinklą.

Voratinklis bent plonas,

Tvirtai laiko kandį.

sparnuota fashionista,

dryžuota suknelė,

Augimas, nors ir trupiniai,

Įkąsti – bus blogai.

Bitė: Atsibundu anksti ryte, išsitiesiu ir nusiprausiu veidą,

Visą dieną kažkur skraidau, tiek daug reikalų nuveikti ir šį bei tą,

Ir tada aš apsirengiu, skrendu į gėlių pievą,

Noriu šokti ir linksmintis su draugais.

Pasakyk man, vaikinai, kaip visus žodžius-spėjimus galima pavadinti vienu žodžiu?

Ką bendro turi visi vabzdžiai? (jie turi 6 kojas)

Kodėl mums reikia vabzdžių gamtoje? (Paukščiai minta vabzdžiais).

4. Genityvo raidžių formavimas ir vartojimas pl. numeriai.

(skaidrių demonstracija „Vabzdžiai“)

Pievoje vabzdžiai gyvena ne vieni, jų daug.

Vabzdžių pavadinimus įvardinkime žodžiu „daug“.

Logopedas rodo paveikslėlius, o vaikai žodžius taria natūra. byla, pl. numeriai.

Daug drugelių, daug bičių. ir kt.

5. Kūno kultūros minutė. Pratimas „Vabzdžiai“. (

Logopedė kviečia vaikus atsistoti prie kėdžių ir pavirsti vabzdžiais.

Logopedas: Štai bitė dūzgia: „Džu-žu!

Aš ryte nešau medaus į avilį!

(Sukasi vietoje, ūžia.)

Ir uodas "zzz!" taip "zzz!"

Nori mums įkąsti.

(Kaitomis patraukite rodomuosius pirštus į priekį.)

Na, kamanė, kaip lokomotyvas,

(Rankos ant diržo.)

"Uh!" taip "Uh!" nešė žiedadulkes.

(Atlikite pritūpimus - „spyruokles“.)

O žiogas šokinėjo ir šokinėjo,

Jis paėmė jį ir dingo akimirksniu!

(Šoka į vietą.)

6. Užduotis „Užbaikite sakinį“ (su kamuoliuku)

Logopedas pakviečia vaikus eiti prie kilimo, pakviečia sustoti ratu ir paima

paduoda kamuolį.

Logopedas. Pažaiskime žaidimą su kamuoliu, kurį žinote, „Baik sakinį“.

Gaidžionis yra didelis, o boružėlė yra. . .

At Maybug sparnai trumpi ir laumžirgio. . .

Vabalas turi storus ūsus, o drugelis. . .

Kamanė turi plačią nugarą, o uodas. . .

Skruzdėlės naudingos, bet skraido. . .

Laumžirgis gali skristi, bet skruzdėlė. . .

Drugelis turi gražius sparnus, bet musė. . .

Garso analizės įgūdžių stiprinimas.

Didaktinis žaidimas „Surinkite vabzdį“.

(ant stalo yra vokai su karpytomis nuotraukomis - 9 vnt.)

O dabar jūs ir aš turime rinkti paveikslėlius, ant kurių nupiešti vabzdžiai, ir

įvardink juos. Vaikai susėda prie stalo ir renka išskaidytus paveikslėlius su atvaizdu

vabzdžiai: drugelis, laumžirgis, žiogas, vabalas, voras, vapsva, bitė, uodas, musė.

Vaikai vardija atsiradusius vabzdžius. Atlikite skiemenų ir garsų analizę

vabzdžių pavadinimai (jie savarankiškai nustato, kuri schema tinka

vabzdžio vardą ir pritvirtinkite paveikslėlius lentoje).

7. Užduotis "Kas yra nereikalingas?"

Logopedas. Noriu patikrinti, koks tu atsargus. Aš pasakysiu žodžius

nustatote papildomą žodį ir kodėl.

Musė, skruzdėlė, bokštas, bitė.

Laumžirgis, vikšras, vabalas, šuo.

Uodas, žiogas, drugelis, voverė.

Skruzdėlynas, musės vabalas, bitė.

Drugelis, uodas, žvirblis, vabalas.

Boružėlė, žiogas, voras, vikšras.

8. Didaktinis žaidimas „Baik sakinį“.

Logopedas: Siūlau žaisti žaidimą „Baik sakinį“. aš pradedu

sakinį ir užbaigiate sakinį. Prasideda jūsų sakinio dalis

su "dėl". Kai baigiate sakinį, pakartokite jį visą.

Logopedas: Drugelis yra gražus, ..

Vaikas: ...nes ji turi spalvingus sparnus.

Panašiai vaikai užbaigia sakinius „Man patinka bitė, ...“, „Uodai mane

Man nepatinka...“, „Man patinka laumžirgis...“

9. Atsipalaidavimo mankšta „Vasaros garsai“

Vaikai guli ant kilimo, logopedas įjungia įrašą su vabzdžių garsais

vasaros pieva. Vaikai klauso, skambina kam girdėjo. Tada vaikai užsidaro

akis ir ant ištiesto delno logopedas deda vaikams popierinius drugelius (siurprizas

Pamokos santrauka.(Vaikų darbų vertinimas).