30.12.2023

Individualaus garso tarimo darbo santrauka. Logopedinės pamokos apie garsų tarimą santrauka „Garso automatizavimas žodžiuose, frazėse, sakiniuose. Individualios logopedinės pamokos apie garsų tarimo taisymą santrauka


Pamokos apie garsų tarimo sutrikimų koregavimą vaikams, turintiems sisteminį kalbos neišsivystymą, santrauka.

Tema: „Garsas [u] ir raidė U“

Tikslas: supažindinti su balsių garsu [u], raide U.

Užduotys:

Pataisomoji ir auklėjamoji:

    patikslinti artikuliaciją ir lavinti aiškų garso tarimą [u];

    žodyno išplėtimas ir aktyvinimas.

Korekcinis ir vystomasis:

    kalbos ir rankų motorinių įgūdžių ugdymas;

    foneminės analizės tobulinimas, gebėjimas atskirti garsą [u] žodžiuose;

    klausos ir regos dėmesio, erdvinės orientacijos ugdymas;

    stiprinant ryšį tarp garso ir raidės u.

Pataisomoji ir auklėjamoji:

    ugdyti gebėjimą dirbti visos pamokos metu;

    ugdyti verbalinio bendravimo poreikį, savikontrolės įgūdžius;

    taisyklingos laikysenos ugdymas.

Įranga: temos ir dalyko paveikslėliai ta tema, iškarpyta abėcėlė, skaičiavimo pagaliukai, užduočių kortelės, pieštukai, veidrodžiai.

    Org. Momentas.

    Rankinės motorikos ugdymas. Žaidimas „Pirštai sveikinasi“

Vaikinai, pažaiskime žaidimą. Pirmiausia vienas kitą sveikins dešinės rankos pirštai. (Mankšta atliekama kartu su logopedu)

Dešinės rankos nykščio galiukas pakaitomis „sveikina“ ir liečia šios rankos rodomojo, vidurinio ir bevardžio pirštų galiukus. O dabar kairės rankos pirštai „labas“...

Pirštai pasisveikino ir sušilo. Dabar sušildykime liežuvį ir lūpas, tegul irgi juda.

    Artikuliacinė gimnastika (prieš veidrodį, skaičiavimas)

Pratimas apatiniam žandikauliui: nuleiskite ir pakelkite apatinį žandikaulį

žandikaulis.

Lūpų mankšta: šypsena, šiaudelis, šypsenos ir šiaudų kaitaliojimas.

Pratimas liežuviui: uždėkite platų liežuvį ant apatinės lūpos, pakelkite platų liežuvį ant viršutinės lūpos, kaitaliodami platų siaurą liežuvį, „švytuoklė“ (siauras liežuvis dešiniajame kairiajame burnos kampe), laižykite viršutinę. ir apatines lūpas su liežuvio galiuku.

Taigi Liežuvis pasiruošęs tęsti mokymąsi.

    Pažintis su paveikslu „Miške“ ir pokalbis apie jo turinį.

Kas yra nuotraukoje?

Vilkas.

Ką veikia vilkas? (Kaip skamba balsas?)

staugia.

Kaip staugia vilkas?

Oho.

    Garsų tarimas su logopeduu.

- Visi kartu pasakykime, kaip staugia vilkas.

Ir dabar aš klausysiuosi, kaip kiekvienas iš jūsų taria šį garsą.

    Aiškinamoji garso artikuliacija[ adresu] .

Logopedė kviečia vaikus paimti veidrodį ir pasakyti garsą [y] prieš veidrodį, įsitikinkite, kad vaikai ištiesia lūpas į priekį.

    Kokioje padėtyje yra lūpos, kai tariame garsą [u]? (Jie yra ištempti arba pailgi kaip vamzdis.)

    Lūpos kaip vamzdelis. (Visi vaikai kartoja.)

    Ar liežuvio galiukas liečia dantis?

    Neliečia, liežuvio galiukas perkeliamas atgal. (Vaikai kartoja.)

    Uždėkite delną ant kaklo ir pasakykite garsą [y]. Ar tavo gerklė dreba?

Drebulys.

    Teisingai. Kaklas dreba, garsas tariamas su balsu. (Vaikai kartoja.)

    Taigi kaip mes ištariame garsą [y]! Vaikai užbaigia sakinius: lūpos - ... (su vamzdeliu), liežuvio galiukas - ... (neliečia dantų), kaklas - ... (dreba).

Vaikai kartoja garso artikuliaciją [y].

    Žaidimas „Tyliai – garsiai“.

Vilkas staugiasi į mėnulį garsiai, o vilko jauniklis – tyliai.

    Koreliacija su raide.

Kokia raidė reiškia garsą [y]? Raskite raidę išskaidytoje abėcėlėje.
Laiškas rodomas lentoje.

    U raidės išdėliojimas iš pagaliukų.

Kiek lazdelių reikėjo?

    Atpažinęs raidę U.

Aš tau duosiu popieriaus lapelius su skirtingomis raidėmis, bet tarp jų teks rasti U raidę ir ją apibraukti!

    Išmokti aiškiai tarti garsus [y] žodžiuose.

Paskelbtas paveikslas „Mergina pasiklydusi miške“. Surengtas

pokalbis pagal paveikslėlį.

    Kas yra nuotraukoje?

    Mergina.

    Kas nutiko mergaitei?

    Ji pasiklydo miške.

    Kaip mergina rėkia?

    Oho-oo.

    Padėkime mergaitei ir gerai pasakykime kartuo-o-ou.

    Koks yra pirmasis garsas žodyjeoi! (Garsas yra intonuotas.)

A.

    Koks garsas girdimas po garso [A]žodyjeOi?

U.

    Parašykime šį žodį po paveikslėliu.

Paskelbta nuotrauka „Kūdikis verkia“. Panašūs darbai atliekami su garsų deriniaisOho.

    Kūno kultūros minutė.

Lėktuvai zvimbė. (suka priešais krūtinę rankomis sulenktomis per alkūnes.)

Lėktuvai pakilo. (Rankos į šonus, pakaitomis pakreipkite į kairę ir į dešinę.)

Jie tyliai sėdėjo proskynoje.

Ir jie vėl skrido. (Sėdėkite, rankos iki kelių.)

    Garso tarimo įtvirtinimas [y] iš paveikslėlių.

Vaikai turi atsiminti, kokius garsus skleidžia, ir taisyklingai ištarti garsą [y]: skrenda lėktuvas, dūzgia garlaivis, dungia traukinys, groja vamzdis.

    Foneminės analizės raida. Garso buvimo nustatymas [y].

Žaidimas „Išgirsk garsą“y". Išgirdę garsą vaikai susikūpia [y].

a) be kitų garsų:a, m, y, e, s ir kt.;

b) kartu su balsėmis:ay, oa, už, eu, yy ir kt.;

c) vienaskiemeniais žodžiais:dantis, vėžys, katė, aguona, burna, ąžuolas, svogūnas, sūris, žąsis, vabalas, namas, gyvatė, šamas, kalė.

Logopedas parodo paveikslėlį ir įvardija žodį, vaikai nustato, ar yra garsas [y]žodyje ar ne. Nuotraukos su garsu [y], yra rodomi lentoje.

    Apibendrinant pamoką.

Tema: "Cirkas"

Tikslas: įtvirtinti teisingą garso [P] artikuliaciją žodžiuose ir sakiniuose.

1. Švietimas:

  • paaiškinti vaiko idėją apie garsą [P].

2. Korekcinis ir vystomasis:

  • lavinti artikuliacinio aparato judrumą;
  • lavinti foneminę garso klausą [P];
  • ugdyti foneminį suvokimą;
  • plėtoti kalbinį kvėpavimą;
  • lavinti stambiąją ir smulkiąją motoriką;
  • formuoti leksinius ir gramatinius vaizdus;
  • automatizuoti garsą [P] skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose; — išplėsti antonimų ir būdvardžių žodyną; - ugdyti psichinius procesus: klausos ir regos dėmesį, regimąjį suvokimą, atmintį, orientaciją erdvėje.

3. Švietimas:

  • sukurti teigiamą motyvaciją klasėje;
  • ugdyti kalbos savikontrolę ir norą įsitraukti. - ugdyti gerumo, draugiškumo, tolerancijos jausmą;
  • ugdyti meilę mus supančiam pasauliui.

Įranga: temos ir iškirptos gyvūnų, daržovių, vaisių ir pasakų personažų nuotraukos.

Pamokos eiga.

1. Organizacinis momentas.

Logopedas: Šiandien leisimės į kelionę su pasakos herojumi, o su kuo – sužinosite, ar rasite žodį su garsu [R].

Nuotraukos paskelbtos: Kolobok, Dunno, Cheburashka.

Vaikai: Čeburaška.

Rodomas Čeburaškos paveikslas name.

Logopedas: Pažiūrėkite ir atsakykite, kas nupiešta?

Vaikai: namas, jame gyvena Čeburaška.

Logopedas: Čeburaška išėjo į verandą. Vėjas pučia į Čeburašką (pratimas „skapula“, smūgis ant liežuvio).

Čeburaška turėjo apsivilkti palaidinę (pvz. "grybelis"), tada nusprendė išgerti arbatos iš puodelio (pvz. "puodelis") su uogiene (pvz. "skanus uogienė"), tada pavalgęs išsivalė dantis ( pvz.: „Išsivalykime viršutinius dantis“), žaidė su pūkais (pvz., „fokusas“), žiūrėjo pro langą ir pamatė arklį (pvz., „arklys“).

Šiandien Čeburaška eina į cirką pas savo draugą krokodilą Geną, kuris cirke koncertuoja kartu su gyvūnais, kurių vardai turi vieną garsą, bet Čeburaška pamiršo, kurio. Jis prašo jūsų, vaikinai, išsiaiškinti, kas tai per garsas.
Atpažinsime, jei pasakysime papildomą žodį.

3. Pamokos temos paskelbimas. Žaidimas „4 papildomi“. Pavadinkite papildomą žodį:

Rašiklis, trimitas, būgnas, gitara.
Dramblys, lūšis, liūtas, žirafa.
Batai, batai, sportbačiai, marškiniai.
Dviratis, raketa, automobilis, motociklas.

Logopedas: Koks yra pirmasis garsas, kurį girdime iš visų šių žodžių?

Vaikai: garsas [R].

Logopedas: Taip, šiandien sustiprinsime taisyklingą garso [R] tarimą ir padėsime Čeburaškai patekti į jo draugo krokodilo Genos pasirodymą.

4. Garso artikuliacijos analizė.

Logopedas: „Bet prieš eidami į cirką paaiškinkime Čeburaškai, kaip ištarti garsą [R]. Vaikai: liežuvio galiukas ties gumbeliais už viršutinių dantų „vibruoja“. Logopedas: kokioje padėtyje yra dantys ir lūpos? Vaikai: Dantys šiek tiek atkišti, lūpos šypsosi. Logopedas: koks oro srautas? Vaikai: Oro srovė stipri ir šilta. Logopedas: į ką panašus garso [P] garsas? Vaikai: „Variklis“. Logopedas: „Apibūdinkite garsą [P]. Vaikai: Garsas [R] yra priebalsis, nes oras susitinka su kliūtimi, yra skambus, kietas.

5. Izoliuoto garso tarimas.
Logopedas: Dabar sėdime į automobilius, užvesime variklius ir leisimės į kelią. Mašina važiuoja žemyn nuo kalno (nuleidžiame balsą), į kalną (pakeliame balsą).

6. Garso automatizavimas skiemenyse.

Vaikai: Sujunkite pirštus: Ra - ro - ru - ry - ar - arba - ur - yr

7. Foneminio garso suvokimo ugdymas [P].

Logopedas: Nėra kelio toliau. Turite išdėstyti paveikslėlių kelią. Ir sudėliokime juos taip: pirmiausia įdėkime į paveikslėlius, kurių pavadinime yra garsas [P] žodžio pradžioje, tada su garsu [P] žodžio viduryje, o pabaigoje – paveikslėlius. kurio pavadinime garsas [P] yra žodžio gale.

Vaikai: išdėstykite paveikslėlius pagal garso vietą žodyje.

8. Būdvardžių žodyno plėtimas.

Logopedas: Puiku, vaikinai, bet norint, kad nuotraukos virstų lentomis, turite pateikti kiekvienos nuotraukos aprašymą.

Vaikai: vardykite ženklų žodžius ir apverskite paveikslėlius.

Pirštinė – žalia, šilta, vilnonė, megzta;
Žuvis auksinė, žvynuota, šlapia, su akiniais;
Ledai – šalti, balti, saldūs, skanūs;
Dažai – ryškūs, įvairiaspalviai, akvareliniai;
Pieštukas – medinis, smailus, geltonas;
Žaislas yra trapus, blizgus, Naujųjų metų, Kalėdų eglutė;
Kamuolys yra erdvus, mėlynas, lengvas, guminis.

Logopedas: pataiso šiuos žodžius sau ir po to apverčia kiekvieną paveikslėlį žemyn.
Taigi mes pastatėme tiltą. Ėjome per tiltą ir išėjome į proskyną.

9. Kūno kultūros minutė.

Logopedas: Taigi mes išėjome į proskyną ir sutikome linksmus kiškius. Šokime su jais.

Šokinėjimas ir šokinėjimas miške Šokinėjimas vietoje ant dviejų kojų.
Kiškiai yra pilki kamuoliukai. Rankos prie krūtinės, kaip kiškių letenos, šokinėja.
Šokinėti - šokinėti, šokinėti - šokinėti - šokinėti pirmyn ir atgal, pirmyn ir atgal.
Mažasis zuikis stovėjo ant kelmo. Atsistokite tiesiai, nuleiskite rankas.
Aš sukūriau visus tvarkingai,
Pradėjo rodyti įkrovimą.
Kartą! Visi vaikšto vietoje. Žingsniai vietoje.
Du! Jie kartu mosuoja rankomis. Atlikite rankas priešais save
žirklinis judesys.
Trys! Jie atsisėdo ir atsistojo kartu. Atsisėsk, atsistok.
Visi pasikasė už ausies. Įbrėžimas už ausies.
Jie pasiekė „keturis“. Ištiesinkite.
Penki! Jie pasilenkė ir pasilenkė. Pasilenk, pasilenk į priekį.
Šeši! Vėl visi stovėjo iš eilės, Išsirikiuokite.
Jie vaikščiojo kaip būrys. Žingsniai vietoje.

10. Turimųjų būdvardžių daryba. Erdvinės vaizduotės ugdymas. Garso [P] automatizavimas frazėse.

Logopedas: Vaikinai, žiūrėk, priėjome prie zoologijos sodo, bet piktoji skrybėlė suplėšė plakatą. Surinkime.

Vaikai renka plakatus.

Logopedas: kieno tai galva? ir kt.

Vaikai: - krokodilo galva. ir kt.

Logopedas: Mūsų gyvūnus reikia šerti prieš spektaklį, bet jie valgo tik tuos vaisius ir daržoves, kurių pavadinimuose yra garsas [R]. Paimkite krepšelį ir surinkite vaisius bei daržoves.

ką atnešei?

Vaikai: žirniai, bulvės, kriaušės, morkos, persikai, pomidorai.

Logopedas: kokią sriubą gaminsime iš žirnių?

Vaikai: Iš žirnių gaminsime sriubą.

Logopedas: kokį troškinį gaminsime iš bulvių?

Logopedas: – Kokias salotas gaminsime iš morkų?

Logopedas: Kokį kompotą gaminsime iš kriaušių?

Logopedas: kokią uogienę gaminsime iš persikų?

11. Foneminių procesų raida.

Logopedė: Vaikinai, iliuzionistas ir magas krokodilas Gena rodo skaičių su varstomais žodžiais ir žongliruoja kamuoliukais. Žaiskime ir mes! Aš metau tau kamuolį ir iššaukiu žodį, o tu, grąžindamas man kamuolį, pirmąjį žodžio garsą pakeičia garsu [P].

Mac - ...;
koja - …;
katė - …;
miltai - …;
bagažinė - ...;
namas - …;
priežiūra - …;

Pakeiskite paskutinį garsą:

sūnus - …;
pusė - ...;
sultys - …;
momentas - ...;
praeiti - ...;
svajonė -…

12. Žodžio skiemenų skaičiaus nustatymas.

Logopedas: Ir dabar gyvūnai prašo susodinti juos priekabose, kad galėtų vykti į ekskursiją. Pirmajame anonse bus gyvūnai, kurių vardai turi 1 skiemenį, antrame - 2 skiemenis, trečiame - 3 skiemenis.

Vaikai: Įdėkite gyvūnus į priekabas (lūšį, tigrą, žirafą, aviną, triušį, krokodilą).

13. Atminties ir dėmesio ugdymas.

Logopedas: Gerai padaryta, vaikinai, o dabar laikas mums grįžti į darželį, bet tam turime prisiminti paveikslėlių, iš kurių buvo pastatytas mūsų tiltas, pavadinimus.

Logopedas: Aš sakau jums žodžius-ženklus, o jūs atspėsite ir apverskite paveikslėlį.

Šaunu, vaikinai, puikiai atlikote šią užduotį.

14. Garso [P] automatizavimas sakiniuose.

Logopedas: Tačiau skrybėlė vis tiek sukelia nelaimių. Ji nenori mūsų leisti į darželį ir sumaišė visus sakinio žodžius. Kai grąžinsime žodžius į savo vietas, patys grįšime į darželį.

Romai, kirvis, malkos, kapoti.
- Turgus, parduoti, parduoti, vaisius.
- Tėti, duok man rožių, mama.
- Kiemas, vištos, vaikštinėjame. - Žuvis, žvejys, pagauta.
- Tikrina vairuotoją, variklį.
- Kasinėja, kurmis, audinė.
- Iš, garai, samovaras, ateina.

Logopedas: Puiku, vaikinai! Atėjo laikas mums atsisveikinti su Čeburaška ir kitais mūsų kelionės herojais.

15. Pamokos santrauka.

Logopedas:
– Ko mes šiandien išmokome pamokoje?
- teisingai ištarti garsą „R“;
- nustatyti pirmąjį žodžio garsą;
- nustatyti garso „R“ vietą žodyje;
- pateikti paveikslėlių aprašymą;
- teikti pasiūlymus.

Kokį garsą šiandien leisdavome dažniausiai? (garsas [P]).

Tema: garsas [Z]. Logopedinės pamokos užrašai.

Autorius: Valimukhametova Feryuza Kabulzhanovna, mokytoja logopedė, MADOU Nr. 11 vaikų darželis „Pasaka“, Kumertau m.
Baškirijos Respublika

Logopedinių užsiėmimų vyresniojoje grupėje suvestinė.

Tikslas: supažindinti vaikus su garsu [z].
Užduotys: išmokti nustatyti garso [z] vietą žodyje;
praktikuoti garsinę dviskiemenių žodžių atvirojo ir uždaro skiemens analizę, pvz., „dantys“, „tvora“;
lavinti žodžių ir frazių tarimą garsu [z];
ugdyti foneminį suvokimą (žodžius su garsu [z] atskirti nuo teksto).
Įranga: rinkiniai diagramoms sudaryti, objektų paveikslėliai garsui [z], žaislai, garso signaliniai žibintuvėliai, atskiri veidrodžiai.

Pamokos eiga

Laiko organizavimas.Žaidimas „Žodžių grandinė“
Pristatome temą: mįslių spėjimas, garso [z] išskyrimas nuo žodžių.
Galvosūkiai
Baltos gėlės -
Jie žydi vakare,
Ryte jie nublanksta. Kas čia?.

32 kūlimas
Ir vienas pasisuka. Kas čia?

Vaikai atspėja mįsles, o logopedas parodo atitinkamus paveikslėlius.

L: - Klausykite atsakymų ir įvardykite tą patį garsą, kuris girdimas šiais žodžiais:
žvaigždės
kalba
dantų
L: - Teisingai, tai garsas [z]. Šiandien pamokoje dirbsime su garsu [z], taisyklingai ir gražiai jį ištarsime žodžiais ir sakiniais.
Garso artikuliacija [z].
L: - Pažiūrėk į mane ir klausyk, kaip aš ištariu garsą [z].
Vienas iš vaikų rodo ir ištaria garsą [z].
L: - O dabar jūs, vaikinai, tarkite garsą [z] ir stebėkite, ką daro jūsų lūpos, dantys, liežuvis, kokia oro srovė jį tariant.
Vaikai: - Kai tariame garsą [z]
- šypsosi lūpos
- sukandę dantys
- liežuvio galiukas remiasi į apatinius dantis
- oro srautas vėsus.
L: - Gerai padaryta! Pažiūrėkite vienas į kitą ir įsitikinkite, kad jūsų kaimynas teisingai taria šį garsą.
Fonetinis pratimas.
– Kaip skamba uodai? (z–z–z)
L: – Virstame uodais ir dainuojame dainą – skambame ir žiūrime, kaip išeina oro srovė.
Vaikai: - Oro srovė laisvai neišeina, nes sukąsti dantys trukdo.
Garso charakteristikos [z]:
L: - Jei oro srovė neišeina laisvai, tai koks garsas [z]?
Vaikai: - Taigi garsas [z] yra priebalsis.
L: - O kas dar?
Vaikai: - Balsingi (nes dreba kaklas),
- suporuotas (yra suporuotas nuobodus garsas [-ai]),
- kietas.
L: - Gerai padaryta! Padarykime išvadą: garsas [z] yra priebalsis, įgarsintas, suporuotas, kietas.
- Vaikinai, aš ištarsiu skiemenis, o jūs klausykite:
UŽ, ZO, ZU
(Pakartoja balsas už durų).
L: - O, ar girdi, kad kažkas mane mėgdžioja?
Vaikai: Taip.
Dunno atvykimas.
Nežinau: - Sveiki, vaikinai! Sužinojau, kad šiandien būsite supažindinti su garsu [z], todėl nusprendžiau atvykti pas jus pasižiūrėti ir pasiklausyti, kaip tariate šį garsą. Man labai patinka šis garsas. Atspėk kodėl?
L: - Vaikinai, kodėl Dunno patinka garsas [z]?
Vaikai: – Nes jo vardu girdimas garsas [z].
L: - Nežinau, kodėl tu mane mėgdžiojai, ar nežinai, kad tai nėra gerai?
N: - Taip, aš visai nenorėjau tavęs erzinti, man tiesiog labai patinka žaidimas...
(pamiršta žaidimo pavadinimą). Bando paaiškinti, vaikai padeda: „Aidas“
L: - Vaikinai, kur girdite aidą? (vaikų atsakymai)
Žaidimas "Aidas"
Dunno tyliai taria skiemenis: už zo zu
Vaikai garsiai: aza ozo uzu yzy

Skiemenų formavimas.
L: - Nežinau, vaikinai žino, kaip sudaryti skiemenis, klausykite.
Z-------A Z-------O Z-------U Z--------Y

Nežinau:– Bet aš galiu įvardyti žodžius, kur girdimas garsas [z].
Žaidimas „Kas gali pavadinti daugiausiai žodžių garsu [z]“ - 2 komandos.
Žaidimas „Pasakyk žodį“:
Už -... tvora, pilis, gamykla...
Zo - ... skėtis, skėtis, Pelenė, auksas ...
Zu... dantys, bizonai, dantys...
Zy-... išsipūsti, garsiai (balsas) - užuomina iš Dunno - žodyno darbas.
Paprastų posakių tarimas su pirštų gimnastikos elementais.
Už-už – štai ateina ožka
Zy-zy-zy – nusipirkome baseinus
Zu-zu-zu - plauname rankas dubenyje
Už-už-užmerkite visas akis.
L: - Užmerkite akis, leiskite joms šiek tiek pailsėti. Ant lentos pasirodo nuotraukos.
Darbas su temos nuotraukomis. Garso [z] vietos nustatymas žodžiuose.
L: Vaikinai, pavadinkite nuotraukas.

skėtis TV vaza rožės dantys ožkos tvora

N: - Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite į nuotraukas ir pasakykite, apie kurią nuotrauką galite paklausti Kas tai yra?
D: - Apie ožką.
N: - Kodėl? L: – Atspėk, kur žodyje ožka slepiasi garsas [z] – žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje?
Vaikai dirba su traškučiais.
N: – Ir aš sugalvojau sakinį apie ožką.
Prie tvoros stovi ožka.
L: – Geras, gražus pasiūlymas. Įvardykite žodžius sakinyje, kuriame girdimas garsas [z]?
D: - Ožka, tvora.
L: Puiku, vaikinai, jūs tai padarėte. Įvardykite paveikslėlius, kurių pavadinimuose žodžio pradžioje girdimas garsas [z]; viduryje.
N: - Vaikinai, pažaiskime žaidimą „Kas dėmesingas“
- Kas nutiko?
D: - Tvoros, beržo nebėra...
N: – Ir aš galiu rašyti poeziją. Klausyk čia.
Žiemos miškas tylus ir sustingęs,
Jis tarsi užkeiktas.
Linkiu, kad greit ateitų pavasaris,
Kad saulė šviestų
Kad jis atgytų.
L: - Nežinau, ar tikrai manai, kad miškas užšąla ir užmiega žiemą?
Fiziniai pratimai. Vaikai atgraso Dunno.
L: - Matai, nežinia, žiemos miškas taip pat pilnas įvairiausių garsų. Jums tereikia klausytis.
Vaikai užima savo vietas.
Garsinė žodžių analizė.
1. "Pasakyk žodį" - Bunny Buba skauda dantis...
DANTYS
______
__ __
.. ..
2. Klausykite, prisiminkite žodį, kuriame girdimas garsas [z]:
- Egor, Egor, kur tavo kiemas?
– O čia mano kiemas, mėlyna tvora.
D: - Tvora
TVORA
_______
__ __
.. ...
3. Atspėk mįslę: Jei susuki, tai pleištas, jei išskleisi, tai prakeiktas dalykas. Kas čia?
D: - Skėtis
Tiesioginis žodžio garsinės analizės rodymas – skėtis.
L: - Puiku, vaikinai, jūs susidorojote su šia užduotimi.
Vaikai sėdi ant kilimo.

Liežuvio vingių tarimas garsu [z].
N: - Ir aš galiu greitai ir greitai ištarti liežuvio vingius:
ZOYA ZUIKIO VARDAS ZNAIKA.
Logopedas kviečia vaikus sakyti liežuvio suktuką – iš pradžių lėtai, individualiai, paskui choru plojant.
N: - Gerai padaryta! Man laikas išeiti. Vaikai manęs laukia kitame darželyje.
Buvo labai įdomu žaisti ir mokytis su tavimi.
Vaikai atsisveikina su Dunno ir kviečia jį į kitas savo veiklas.
Apatinė eilutė.
L: – Mūsų pamoka irgi baigėsi. Ar jums patiko žaisti su Dunno?
Šiandien buvai greitas, dėmesingas, protingas.
Garsas [z] buvo ištartas teisingai. Šauniai padirbėta!

Integruoto asmens santrauka

logopedinė pamoka apie garsų tarimą.

Tema : Garso automatika [P].

Tikslas: automatizuoti garsą [P] skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose.

1. Švietimas:

Išsiaiškinkite vaiko mintis apie garsą [P].

2. Korekcinis ir vystomasis:

Lavinti artikuliacinio aparato mobilumą;

Išsiaiškinti mintis apie artikuliacinę garso struktūrą [P];

Lavinti foneminę garso klausą [P];

Koreguoti ir lavinti klausos suvokimą;

Taisyklingas kalbinis kvėpavimas;

Garso [P] automatizavimas skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose, tekste;

Lavinti smulkiąją ir stambiąją motoriką dirbant su aplikacijomis, gebėjimą derinti kalbą su judesiu;

Lavinti dėmesį, atmintį, loginį mąstymą;

Koreguoti ir ugdyti asmenines savybes, emocinę ir valios sferą.

3. Švietimas:

Kurkite teigiamą motyvaciją klasėje;

Ugdykite kalbos savikontrolę ir norą įsitraukti;

Ugdykite tikslumą darbe.

Įranga: didelis veidrodis, raidė, artikuliacijos pratimų paveikslėliai, garso žymėjimo simboliai (mėlynas ir raudonas kvadratas), vata, popieriaus lapas, klijai, iš popieriaus iškirptos gyvūnų figūrėlės.

Pamokos eiga.

Pamokos etapai

Laikas

Logopedo veikla

Vaiko veikla

Org. momentas

Tararamas, tararamas,
Kas skuba mus aplankyti?
Šis berniukas pagamintas iš medžio,
Abėcėlė buvo su juo!
Po pietų ruošiausi į mokyklą.
Kas čia?
-Teisingai! Štai mūsų svečias – Buratino, bet jis labai nusiminęs. Jo draugai gali gerai kalbėti ir aiškiai tarti garsus.

Bet Pinokis dar neišmoko ištarti garso [R].

Ar galite padėti mūsų svečiui? Juk jūs jau išmokote taisyklingai ištarti šį garsą. Ir dėl to tu labai stengėsi ir ilgai treniravosi.

Jie atspėja mįslę.

Pamokos temos žinutė

Ir šiandien mūsų pamokos tema yra garso automatizavimo žurnalai, žodžiai ir sakiniai.

Garso artikuliacijos analizė

Vaikinai, kad mūsų [R] garsas skambėtų gražiai ir teisingai, atlikime „Smagų artikuliacinį lūpų ir liežuvio apšilimą“
Cirkas eina gatve
Visi stovi atmerkę burną!
^ Suapvalinkite lūpas ir perteikite didžiausią nuostabą.
Cirko pasirodymas
Tai mus nudžiugins!
Ilgą laiką ištempkite lūpas į šypseną.
Meška vaikšto įtemptu lynu!
Jis kaip atlygį gaus medų.
^ Palaižykite viršutinę lūpą plačiu liežuvio galiuku.
Atlikęs sėkmingą triuką,
Kalakutas džiaugsmingai dainuoja.
Atlikite greitus judesius išilgai viršutinės lūpos plačiu liežuvio galiuku.
Į priekį ir atgal.
Viščiukai sėdėjo ant sūpynių,
Jie pakilo po kupolu:
Aukštyn ir žemyn... Aukštyn ir žemyn.
Laikykis, višta!
^ Ritmiškai supraskite ir nuleiskite liežuvio galiuką.
Dvi akrobatės beždžionės
Jie mikliai joja ant žirgo.
Spustelėkite liežuvį
Prie jauniklių su kulkosvaidžiu
Leopardas šaudo medų!
^ Imituoti šaudymą: „Trrrrr“.
Klounas zuikis visus prajuokina:
Suskamba varpas
Pasakykite: „Dzzzzzin…“
-Šauniai padirbėta!

Garso charakteristikos

Pasakyk man, kaip riaumoja TIGRAS? Rurkime kaip mažas tigriukas – tyliai (rrrr), dabar kaip suaugęs tigras – garsiai. (rrrr)
– Prisiminkime, kaip tariame garsą (r)? Kalbėkite apie liežuvio padėtį tardami garsą. (liežuvio galiukas liečia gumbus už viršutinių dantų, šoniniai liežuvio kraštai prispaudžiami prie viršutinių krūminių dantų, liežuvio viduriu teka stiprus oras, liežuvio galiukas dreba). Kokia yra kalba? (ant šaukšto). (rodo ranka)
- Kas yra garsas (r)? (priebalsis)
- Kodėl? (liežuvio galiukas jam trukdo, todėl susidaro barjeras.
- Ką dar galime pasakyti apie jį? (tai garsiai ir sunkiai).

Apibūdinkite garsą.

Garso apsauga izoliuota forma

O dabar įsivaizduosime, kad esame maži tigriukai ir garsiai urzgiame

R-r-r-r-r-r-r

Ištarkite garsą atskirai.

Raidžių ir garsų ryšys

Prisiminkime, kuo raidės skiriasi nuo garsų?

matome, rašome, skaitome laiškus

garsus, kuriuos kalbame ir girdime

Parašykime raidę (P) pirštu į orą (atsukus nugarą į vaiką rašau raidę (P) ore. Kaip atrodo raidė P?

Jie paaiškina, kuo garsas skiriasi nuo raidės.

Foneminės klausos raida

Dabar pažaiskime žaidimą „Plokite, nežiovaukite“, aš jus pavadinsiu įvairiomis raidėmis, o jūsų užduotis yra ploti išgirdus garsą [P], ar jūs pasiruošę?

A, o, r, v, k, y, r, w, t, r, c, m, f, i, r, r.b, yu, v, r. Koks tu puikus žmogus.

Jie žaidžia žaidimą „Plokite, nežiovaukite“ pagal garsą [R].

Garsų tvirtinimas skiemenyse

Jums sekasi gerai, o mes turime naują žaidimą „Pakartok po manęs“, kartosime skiemenis:

Ra-ro-ru-ry-ri-re-rya-ryu

Garsus kalba logopedas.

Garsų įtvirtinimas žodžiuose.

Vaikinai, aš jums parodysiu paveikslėlius, o jūsų užduotis yra įvardinti, kas ant jo pavaizduota, ir paryškinti garsą [R] (tigras, begemotas, gepardas, lūšis, lapė, žirafa, raganosis, ežiukas, kiškis, vilkas).

Jie žiūri į gyvūnų nuotraukas, įvardija juos ir skleidžia garsus.

Garso taisymas sakinyje

Vaikinai, dabar mūsų užduotis yra užrašyti sakinius ir išanalizuoti kiekvieną garsą, kaip jūs ir aš galime padaryti.

Varna šėrė varnas.

Išanalizuokite pasiūlymą.

Garso pridėjimas prie teksto

Vaikinai, klausykite įdomaus teksto apie meškų jauniklius ir kaip jie maudėsi.

MAUDOJANČIOS MEŠKĖS

Mūsų pažįstamas medžiotojas ėjo miško upės pakrante ir staiga išgirdo garsų šakų traškėjimą. Jis išsigando ir įlipo į medį.

Iš tankmės į krantą išlindo didelis rudasis lokys ir du lokių jaunikliai. Meška sugriebė vieną meškos jauniklį

už apykaklės dantimis ir panardinkime į upę. Meškiukas cyptelėjo ir plevėsavo, bet mama jo neišleido, kol jis to nepadarė

nuplauti vandenyje.

Kokį garsą išryškinau žodžiuose?

Klausykite teksto, paryškinkite garsą.

Namų darbai.

- Mūsų pamoka baigėsi, o namų darbai bus išmokti atmintinai liežuvio raiščius.

Žarnas sėdėjo ant tvoros,

Rokas pradėjo su ja pokalbį.

Keturiasdešimt keturiasdešimt pavogė žirnių.

Varna pasigedo varnos.

Klausykite namų darbų.

Vaikų veiklos vertinimas.

Šiandien gerai mokėtės ir aktyviai dirbote. Šauniai padirbėta!!!

Gorbaneva Svetlana Valerievna ,

aukščiausios kategorijos mokytojas logopedas,

MDOU DSKV Nr. 22 Yeisk savivaldybės rajonas Yeisk rajonas

Pamokos apie garsų tarimą vyresniojoje grupėje su OHP santrauka.

Tema: „Skamba S - S»

Koregavimo ugdymo tikslai:

Taisyklingos C – C garsų artikuliacijos ir tarimo stiprinimas. Pratimas nustatant priebalsio vietą žodyje, atskiriant garsus pagal kietumą – minkštumą.

Koregavimo ir vystymosi tikslai:

Lavina foneminę klausą, smulkiąją motoriką, regimąjį suvokimą ir dėmesį.

Korekciniai ugdymo tikslai:

Savarankiškumo ir iniciatyvumo įgūdžių formavimas.

Įranga:

Lėlės (mergaitei, berniukui), individualūs veidrodžiai, rūbų nuotraukos, batai, drabužių trafaretai, spalvoto popieriaus juostelės (raudona, mėlyna, alyvinė, pilka, šviesiai žalia), pieštukai, lapai.

Pamokos eiga:

1. - Vaikinai, šiandien pas mus atėjo lėlės: berniukas ir mergaitė. Jie atėjo pagalbos. Reikalas tas, kad visi vaikai turi vardus, bet mūsų lėlės neturi vardų.

– Padėkime jiems ir įvardinkime. Mūsų draugai mėgsta dainuoti dainas. Ypač daina „vanduo“ (s – s – s; s’ – s’ – s’).

– Suteiksime jiems pavadinimus, kad būtų galima išgirsti garsus (-us) arba (-us).

Sugalvoti pavadinimus su garsu (s), (s’).

Sasha, Slava, Sonya, Sveta, Christina;

Sima, Semjonas, Maksimas, Vasja, Seryozha.

2. – Dabar, vaikai, pažiūrėkite į jų išvaizdą, ko jiems trūksta? (drabužiai, batai).

– Pasakyk man, kur galima nusipirkti drabužių ir batų? (parduotuvėje).

– Dabar apsipirkti važiuosime į miesto centrą. Bet mes galime ten patekti tik naudodami transportą, kurio pavadinime yra garsai (s), (s):

autobuso lėktuvas

troleibuso dviratis

- Sėskime į autobusą ir važiuokime.

3. Artikuliacinė gimnastika prieš atskirus veidrodžius.

– Čia mūsų autobusas važiavo plačiu keliu („Spatula“), o dabar siauru („Igolochka“). Autobusas suko į kairę ir į dešinę („Laikrodis“), pakilo į kalną ir leidosi žemyn („Sūpynės“).

- Bet kas tai? Ar iš padangos sklinda oras? (š-š-š). Bet mes turime du siurblius – didelį ir mažą. Imsime didelį siurblį (c – c – c), o dabar mažą (c’ – c’ – c’).

4. Fiziniai pratimai.

Pūsime aukštai: s - s - s.

(tardami garsus vaikai atsistoja ant pirštų galiukų ir iškelia rankas į viršų).

Pūsime žemai: s - s - s

(pritūpimai)

Pūsim toli: s - s - s

(ištieskite, pasilenkite į priekį, ištieskite rankas).

Pūsime arti: s - s - s

(stovi tiesiai, rankos pakeltos prie burnos).

Eilėraštis vėl kartojamas garsu (s).

5. – Taigi atvykome į parduotuvę, čia prekiaujama drabužiais ir avalyne. Turite nusipirkti drabužių ir batų, kurių pavadinimuose yra garsas (-ai): pirmiausia į diagramą (garsas žodžio pradžioje).

megztiniai batai

sarafano marškinėliai

sportinis kostiumas

– O dabar prie šios diagramos (garsas C žodžio viduryje).

kojinės sportbačiai

kelnaitės basutės

džinsų šalikas

6. – Vaikinai, pažiūrėkite į mūsų draugų drabužius. Tai skirtingos spalvos.

D/žaidimas „Kokios spalvos drabužiai? (spalvoto popieriaus juostelės)

mėlyna raudona

alyvinė šviesiai žalia

(spalvoto popieriaus juostelės įkišamos į drabužių trafaretus).

- Kas gali būti mėlyna? Salat? Pilka? Raudona? Sirenevas?

(alyvinis sarafanas, raudonas megztinis ir kt.)

7. – Padarykime dovanų ir savo draugams. Siūkime drabužius. Pieštukas mums padės. Pieštuku sujungsime taškus (drabužio siluetą) ir spalvinsime drabužius iš kairės į dešinę, nepalikdami tarpų.

8. Pirštų gimnastika „Adata“.

Adata, adata (sukamieji rankų judesiai).

Tu esi aštrus ir dygliuotas.

Nedurk man piršto (kratykite pirštą)

Pasiūkite man sarafaną. (ploja)

– Paimkite tos pačios spalvos pieštuką, kaip ir taškai ant popieriaus lapelių.

(Vaikų darbas).

9. – Ką turėtum duoti, Anė, ir kam?

(Padovanosiu Sašai raudoną sarafaną. Vasjai padovanosiu mėlyną megztinį).

Autorius patenkintas, jums tai nėra sunku - spustelėkite „MAN PATINKA“