15.04.2024

Vyresniosios grupės raštingumo pagrindų pamokos „Žodžio „Dūmai“ garsinė analizė. Y raidė“ santrauka. Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos raidos pamokų užrašų metodinis rengimas. tema: „garsinė žodžių analizė Pamokos apie garsinę žodžių analizę


Mokytoja MBOU „Dachnovskaya vidurinė mokykla“ Sudako miesto darželio „Kapitoshka“ Sudakas, Krymo Respublika

Edukacinių veiklų, skirtų pasirengti mokyti raštingumo vyresniojoje grupėje, suvestinė.

Tikslas : įvaldyti garsinę žodžių analizę.

Užduotys.

1. Įtvirtinti žinias apie garsus ir raides, gebėjimą atskirti balsių garsus nuo balsių raidžių.

2. Toliau mokyti vaikus garsinės žodžių analizės veiksmų, atskirti žodyje balsių garsus.

3. Stiprinti gebėjimą skaidyti žodį į skiemenis ir atpažinti kirčiuotą skiemenį.

4. Ugdykite susidomėjimą pradžiadiplomai .

Medžiagos . Nuotraukos - žodžių schemos "žąsys », « antys », « vištos "; keturių garsų žodžių šablonai kiekvienam vaikui; raudonos, mėlynos, žalios spalvos lustai; Spalvinimo puslapiai „Naminiai paukščiai“.

Pamokos eiga

    Auklėtojas. Vaikinai, šiandien turime daug svečių. Pasisveikinkime su veido išraiškomis.(Vaikai sveikindami šypsosi ir mojuoja rankomis, sveikindami svečius.)

Šiandien pamokoje daug kalbėsimės, žaisime, darysime užduotis.

Tačiau pirmiausia prisiminkime savo taisyklę, kaip elgtisklasė :

Vienas du trys keturi Penki

Dabar mes vėl ten būsime

Žiūrėk, klausyk, galvok,

Bet netrukdykite vienas kitam.

Kalbėk aiškiai, aiškiai,

Nesijaudink, nebūk neklaužada.

Auklėtojas. Dabar praleiskime vieną su tavimieksperimentas : bandyti rasti grupėje objektą, kuris neturi pavadinimo. (Vaikai neranda tokio objekto, o mokytojas juos nunešaišvada : viskas, kas mus supa, turi pavadinimą.)

Viskas turi pavadinimą :

Ir žvėris, ir objektas.

Aplink yra daug dalykų.

Tačiau bevardžių nėra.(A. Šibajevas)

Viskas turi pavadinimą, tai yra, tai vadinama tam tikru žodžiu. Pasaulyje yra daug žodžių. Pagalvok, kokie čia žodžiai?(Garsiai, tyliai, maloniai, gražiai, šiltai, baisu ir pan.)

Prisiminkime eilėraštį "Kokie yra žodžiai?" Aš perskaitysiu eilėraštį, o jūs pridėsite reikiamus žodžius.

Yra saldus žodis – saldainiai.

Yra greitas žodis - raketa,

Yra rūgštus žodis - citrina,

Yra žodis su langu - vežimas,

Yra dygliuotas žodis - ežiukas,

Yra žodis šlapias - lietus,

Yra knygos žodis - puslapis,

Yra miško žodis - zylė,

Yra purus žodis - sniegas,

Yra linksmas žodis – juokas.

Kokius žodžius pridėjote?(Vaikai vardija žodžius.)

Dabar eikime prie stalų.(Vaikai sėdi prie stalų.)

Auklėtojas . Pažvelkite į savo lenteles, kuriose yra paveikslėlių ir diagramų. Pažvelkite į nuotraukas ir suteikite jiems pavadinimą.(Vaikai žiūri į nuotraukas.)

    Kūno kultūros minutė

Naudojamės rankomis – ploji, ploja.

Spardome, trypiame, trypiame.

Mes esame akimis – akimirka, akimirka.

Mes pečiai – pupytė, pupytė.

Vienas - čia, du - čia,

Apsisuk pats.

Vieną kartą jie atsisėdo, du kartus - atsistojo,

Visi pakėlė rankas į viršų.

Dabar atsisėskime. Tyliu tyla.

Būkime tylūs, kaip pelės skylėje.

Auklėtojas . Žodžiai skamba, iš ko jie pagaminti?(Žodžiai sudaryti iš garsų.)

Kokie garsai yra?(Garsai yra balsės ir priebalsiai.)

Papasakokite apie balsių garsus, kokie tai garsai?(Balsių garsus galima ištraukti, dainuoti.)

Auklėtojas . Ar mokate dainuoti priebalsius?(Nr.) Kodėl?(Trikdo liežuvis, lūpos, dantys.)

Ir priebalsiai.

Sutariame šnabždėti, šnabždėti, švilpti.

Net niurzgėti ir cypti,

Bet aš nenoriu jiems dainuoti.

Kokie yra priebalsių garsai?(Kietas ir minkštas.)

    Žaidimas „Grąžink man švelnų garsą“

Pagauti kamuolį ir mesti kamuolį,

Duok man švelnų garsą.

Po žaidimo vaikai susėda.

    Auklėtojas. Atspėk mįslė :

Šie paukščiai yra prie griovio

Jie dažnai plauna letenas,

Jie bėga nuo močiutės.

Kas tai yra, pasakyk man?(Žąsys.)

Mokytojas parodo paveikslėlį „Žąsys“.

Kiek garsų yra žodyje žąsys?(Žodis žąsys turi keturis garsus.)

Pavadinkite pirmąjį garsą(antra, trečia, ketvirta) .

Kiek balsių garsų yra žodyje žąsys?(Du.) Pavadink.([U], [I])

Kokią spalvą naudojame balsių garsams žymėti?(Raudona spalva.)

Parodykite balsių garsus žodžių diagramoje.

Padalinkime žodį žąsys į skiemenis. Kiek skiemenų yra žodyje?(Du.) Kaip sužinojai?(Vaikų atsakymai.) Pavadinkite pirmąjį skiemenį, antrąjį.

Raskite kirčiuotą skiemenį, ištarkite žodį su kirčiavimu. (Žodžio skaitymas su kirčiavimu, kirčiavimo pertvarkymas. Taisyklingo tarimo pasirinkimas.)

Sudarykite sakinį su žodžiu žąsys.

    Auklėtojas :

Jie sako: „Jie ne paukščiai“.
Bet leiskite man abejoti:
Tegul jie neskraido,
Šiukšlės sugrėbamos letenėlėmis.
Jei jie nori ką nors pasakyti,
- Ko-ko-ko-ko-ko! - jie kikens.
Ir jie taip pat nešioja sėklides -
Nėra naudingesnių paukščių už šiuos.
Nuostabi tekstūra
Jie vadina paukščius(viščiukai) !

    Garsi žodžio analizė Viščiukai »

    Pirštų gimnastika „Viščiukai“.

Vienas du trys keturi Penki

Sujunkite abiejų rankų pirštus, kad suformuotumėte rutulį.

Jie ritmingai sugniaužia ir atgniaužia kumščius.

Kartą - višta verandoje,

Kiekvienam skaičiui sulenkite vieną pirštą ant abiejų rankų, pradedant nuo didžiųjų.

Du - vis dar sėdi kiaušinyje,

Trys - višta yra drąsiausia,

O keturi yra baltiausi,

Penktasis yra maža vištiena,

lenkdami mažąjį pirštą, spausdami kumščius vienas prie kito

Pabudo valgyti

bakstelėkite dešinės rankos rodomuoju pirštu į kairįjį delną

Snapelis su mentele,


Elektroninis vadovas žodžių garsinės analizės įgūdžiams stiprinti

Raštingumo vadovas 5-6 metų vaikams. Lapės gimtadienis

Kovalskikh Tatjana Aleksandrovna, mokytoja logopedė, MADOU "darželis Nr. 77", Berezniki

Darbo aprašymas: Elektroninis vadovas buvo sukurtas Microsoft PowerPoint. Galima naudoti priekinėse, pogrupinėse ir individualiose pamokose su vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikais. Skirta vaikams, kurie supranta žodžių garsinę analizę ir turi įgūdžių sudaryti paprastų žodžių garsinius modelius. Be to, šis vadovas gali būti naudojamas mokant vaikus skaityti. Tėvams šis vadovas bus naudingas kaip padėjėjas atveriant savo vaikams garsų ir raidžių pasaulį.

Pagrindinis tikslas yra įtvirtinti garsinės analizės ir žodžių sintezės, raštingumo mokymo įgūdžius.
Vadovas padeda išspręsti šiuos klausimus užduotys :
- Stiprinti garso analizės ir sintezės įgūdžius.
- Išmokite nustatyti tam tikro garso buvimą žodyje.
- Išmokite įvardinti žodžio garsus eilės tvarka.
- Pagerinti gebėjimą apibūdinti garsus.
- Ugdykite klausos dėmesį.
- Plėtoti vizualinę gnozę ir praktiką.
- Vykdydami užduotis ugdykite savarankiškumą ir kantrybę.

Ikimokyklinio amžiaus vaikų mokymas garso skiemens analizės ir sintezės įgūdžių yra gana sudėtingas ir ilgas procesas. Tai svarbi raštingumo ugdymo dalis. Ugdymo procese tai užima daug laiko. Atlikto darbo kokybė ateityje turės didelės įtakos vaiko sėkmei rusų kalba mokykloje. Reikalingų įgūdžių trūkumas ar nebuvimas neišvengiamai sukels disgrafiją ir kitus mokymosi sunkumus dėl foneminės analizės ir žodžių sintezės įgūdžių nebrandumo.

Žaidimas "Lapės gimtadienis" padės pamokas padaryti įdomiomis, įdomiomis ir unikaliomis. Ne paslaptis, kad jei vaikas turi noro ir jam patinka mokytis, tada rezultatas bus daug didesnis. Įvairi žaidimų medžiaga padės išlaikyti vaikų susidomėjimą klase, sumažinti nuovargį, padidinti darbo efektyvumą ir kokybę.
Pristatymas sukurtas atsižvelgiant į pagrindinius didaktikos principus. Medžiaga pateikiama žaisminga forma, užduotys statomos laipsniškai sudėtingai, pagrįstos anksčiau studijuotos medžiagos kartojimu. Taigi žodžių garsinės analizės paveikslėliai kartojami, o pati diagrama pasirodo kiekvienoje skaidrėje. Vaikas vadovaujasi tuo, kokius žodžius jau atspėjo ir analizuoja naujus paveikslėlius. Jei atsakymas neteisingas, atsiranda animacijos efektas, tačiau paveikslėlis nedingsta, o tai leidžia vaikui pamatyti savo klaidą ir ieškoti teisingo atsakymo.

Yra įvairių mokomosios medžiagos naudojimo variantų: su skaitymo žodžiais arba be jų. Tai suteikia mokytojui galimybę keisti užduotis atsižvelgiant į vaikų išsivystymo lygį ir individualius jų gebėjimus.

Visa mokomoji medžiaga yra paremta pasakos siužetu. Gyvūnai švenčia savo gimtadienį. Tačiau vaikas turi atspėti, kieno tai gimtadienis.
Skaidrėje pasirodo uždara dėžutė su dovana.


Skaidrėje pasirodo gyvūnai, o vaikas randa teisingą atsakymą, naudodamas žodžio diagramą. FOX

Jei atsakymas teisingas, pasirodo lapė su dideliu šventiniu lanku ir gražia dėžute.
- Kas yra šioje dėžutėje?
- Pateikti. Svečiai juos atnešė.


Be to, kiekviena paskesnė skaidrė verčia vaiką atsakyti į klausimą, kas lapei buvo padovanota gimtadienio proga. Vaikus ypač domina tai, kaip lapė pamažu priima skanėstus ir išbando visas dovanas.

TORTAS


Pasirodo pyragas, tada patikriname ir perskaitome žodį.


KARALIUKAI


Lapė deda karoliukus, tikriname, skaitome žodį.
Žodis atitinka tą patį modelį KOŠĖ


Paskutinė schema yra pati sunkiausia. Atkreipiame vaikų dėmesį į tai, kad šioje diagramoje vienu metu tinka du žodžiai.
GĖLĖS,
SKEBRUOTĖ


Pasirodo gėlės, lapė užsideda kepurę.


Mes tikriname ir skaitome žodžius.

Surūšiavus dovanų dėžutę, lapė kviečia svečius prie šventinio stalo.

- Kas atėjo aplankyti lapės?

Naudodami žodžių raštus vaikai prisimena pasakos pradžią ir įvardija gyvūnus. Ant skaidrės pasirodo liūtas, dramblys ir briedis.


Norėčiau atkreipti dėmesį į paskutinio žodžio (briedis) garsinės analizės sunkumus, kai reikia atkreipti vaikų dėmesį ir prisiminti, kad minkštas ženklas nerodo garso, todėl dėžutė nėra nudažyta. .

Pabaigoje priminsiu tėvams ir vaikams Pagrindinės taisyklės :

Mes girdime ir tariame garsus, matome ir rašome raides.
Vaikai turi tai atsiminti Rusų kalba turi tik šešis balsių garsus.

Kokią spalvą naudojame garsams žymėti?

raudona – balsių garsai;
mėlyna – kieti priebalsiai;
žalia – minkštieji priebalsiai.

Visas žaidimas vyksta greitai ir nevargina ikimokyklinukų. Prisiminti, kad vaikas prie kompiuterio gali praleisti vos kelias minutes. Rūpinkimės savo vaikų sveikata!

Smagaus žaidimo! Teigiamos emocijos ir kantrybė padės susidoroti net su labai sunkia užduotimi.

Linkiu sėkmės!

Pristatymas tema: Garsinės žodžių analizės įgūdžių formavimas vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikams

Konsultacijos tėvams
„Kaip išmokyti vaikus garsinės žodžių analizės“

Vaikų mokymas skaityti ir rašyti darželyje vyksta analitiniu-sintetiniu metodu. Tai reiškia, kad vaikai pirmiausia supažindinami su savo gimtosios kalbos garsais, o vėliau su raidėmis.

Mokant ir rašyti, ir skaityti, pradinis procesas yra garsinė žodinės kalbos analizė, tai yra mintinis žodžio padalijimas į jį sudarančius garsus, nustatant jų kiekį ir seką.

Garso analizės pažeidimas išreiškiamas tuo, kad vaikas žodį suvokia globaliai, sutelkdamas dėmesį tik į jo semantinę pusę, o nesuvokia fonetinės pusės, tai yra jį sudarančių garsų sekos. Pavyzdžiui, suaugęs paprašo vaiko įvardyti žodžio SULČIOS garsus, o vaikas atsako: „apelsinas, obuolys...“

Vaikai, turintys kalbos raidos problemų, kurių fonemų tarimas ir jų suvokimas yra sutrikęs, ypač patiria garsų analizės ir sintezės sunkumų. Jie gali būti išreikšti įvairiai: nuo atskirų garsų eilės maišymo iki visiško nesugebėjimo nustatyti garsų skaičiaus, sekos ar padėties žodyje.

Žodžio garsinės analizės mokymas yra pagrindinė pasirengimo mokytis skaityti ir rašyti etapo užduotis ir apima: garsų skaičiaus žodyje nustatymą, garsų fonetines savybes (gebėjimą atskirti balsius ir priebalsius, balsius ir bebalsius). , kietas ir minkštas), nustatant garso vietą žodyje.

Mieli tėveliai, atminkite:

1. Garsas – girdime ir tariame.

2. Rašome ir skaitome laiškus.

3. Garsai yra balsiai ir priebalsiai.

Yra šeši balsių garsai: A U O I E Y

Yra dešimt balsių raidžių: A U O I E Y - atitinka garsus ir keturios yra iotizuotos, kurios nurodo du garsus: Ya-ya, Yu-yu, E-ye, Yo-yo.

Balsiai diagramoje pažymėti raudonai.

Priebalsiai yra minkšti ir kieti.

Visada kieti priebalsiai: Zh, Sh, Ts.

Visada minkšti priebalsiai: Y, Ch, Shch.

Stiprūs garsai diagramose pažymėti mėlyna spalva, švelnūs – žalia spalva.

Žaidimo užduočių pavyzdžiai:

Žaidimas „Pagauk garsą“(iš garsų, iš skiemenų, iš žodžių serijos).

Tikslas: lavinti klausos dėmesį, foneminę klausą.

Suaugęs įvardija garsą, o vaikas paima mėlyną arba žalią kvadratą. Tada žodis. Jei žodžio pradžioje girdimas kietas garsas, reikia pakelti mėlyną kvadratą, jei jis minkštas - žalią (Sniegas, žiema, slidinėjimas ir kt.).

Žaidimas „Kiek garsų paslėpta žodyje?

Paskelbkite žodžio CAT diagramą.

Kiek garsų yra žodyje CAT? (Žodis CAT turi tris garsus)

Koks yra pirmasis žodžio CAT garsas? (pirmas garsas [K])

Kas yra garsas [K]? (garsas [K] priebalsis, kietas).

Kuris kvadratas diagramoje reiškia garsą [K]? (Mėlynas kvadratas).

Koks yra antrasis žodžio CAT garsas? (Antras garsas [O])

Koks garsas yra [O]? (Garso [O] balsė).

Kuris kvadratas diagramoje reiškia garsą [O]? (Raudonas kvadratas).

Koks yra trečiasis garsas žodyje CAT? (Trečias garsas [T]).

Koks garsas [T]? (Garsas [T] – priebalsis, kietas).

Kuris kvadratas diagramoje nurodys garsą [T]? (Mėlynas kvadratas).

Garsai tapo draugais. Kas nutiko? (KATĖ).

Jei jūsų vaikas jau yra susipažinęs su raidėmis, galite užduoti šiuos klausimus:

Kokia raidė žymi garsą [K]? (K raidė).

Kokia raidė žymi garsą [O]? (O raidė).

Kokia raidė žymi garsą [T]? (T raidė).

Laiškai tapo draugais. Kas nutiko? (KATĖ).

Svarbu, kad vaikas sužinotų, kas yra kalbos garsas, mokėtų atskirti garsus, skirstytų žodžius į garsus ir skiemenis. Tik tada jis galės lengvai įvaldyti skaitymo įgūdžius.

Septintų gyvenimo metų vaikams (6-7 m., antri studijų metai vyresniojoje grupėje) mokymo programoje rekomenduojama ugdyti gebėjimą skaityti skiemenys ir paprasti žodžiai (5-6 metų vaikus supažindiname tik su garsais ir jų savybėmis).

Kad vaikas geriau suprastų grafinę raidžių išvaizdą ir išvengtų disgrafijos mokykloje (disgrafija yra rašytinės kalbos sutrikimas), rekomenduojamos šios užduotys:

– Kaip atrodo laiškas?

Raidžių serijoje apibraukite duotą raidę.

Raidžių dėliojimas iš skaičiavimo pagaliukų, iš virvelės ant aksominio popieriaus, lipdomas iš plastilino ir kt.

Sekite raidę taškais, užtemdykite raidę, užpildykite raidę.

Mieli tėveliai, labai atidžiai laikykitės mokytojų rekomendacijų. Atminkite, kad reikalavimai darželiui ir šeimai turi būti vienodi!

Logopedinės pamokos apie raštingumo mokymą ONR vyresniojoje grupėje „Garsų ir raidžių karalystėje“ santrauka

Darbo autorius: Radulova Svetlana Michailovna, Savivaldybės ugdymo įstaigos „Benderio 9-asis darželis“ mokytoja logopedė.
Darbo aprašymas: Vyresniajai logopedinei grupei buvo parengta baigiamosios raštingumo pamokos santrauka. Ši medžiaga bus naudinga logopedams ir pedagogams dirbant su vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikais mokant raštingumo.

Tikslas:įtvirtinti vaikų žinias apie garsus ir raides.
Užduotys:
Pataisomoji ir auklėjamoji. Garsų ir skiemenų analizės, foneminių vaizdų, sakinių analizės ir skaitymo įgūdžių tobulinimas. Taisyklingo garso [r] tarimo automatizavimas žodžiuose, sakiniuose ir frazėse.
Korekcinis ir vystomasis. Lavinti nuoseklią kalbą, foneminį suvokimą, mąstymą, atmintį, artikuliaciją, smulkiąją ir stambiąją motoriką.
Švietimo. Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, atsakingumo formavimas.
Įranga. Magnetinė lenta, spausdinimo drobė, siužetinis paveikslėlis „Štai kaip žaislas“, „septynžiedė gėlė“, sakinių schemos, gyvūnų paveikslai su garsu [k], „šviesoforo kortelės“, plokšti ančiukų atvaizdai, konteineris su juostelėmis ir taškiniai lustai sakinių analizei, lustai garso analizei.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.
Logopedas susitinka su vaikais ir organizuoja pasisveikinimą rate.
Logopedas. Vaikinai, šiandien sužinosite, kas nutiko vienam mažam šuniukui. Bet pirmiausia atliksime keletą pratimų.
Logopedė pakviečia vaikus prie veidrodžio ir atlieka jiems pažįstamus bioenergoplastikos pratimus: „Kamuolis“, „Žiūrėti“, „Sūpynės“. Vaikai kiekvieną pratimą atlieka 3-4 kartus.

2. Pasakojimas apie šuniuką garsų ir raidžių karalystėje.
Vaikai sėdi ant kėdžių. Logopedas ant magnetinės lentos padeda šuniuko ir katės nuotraukas.
Logopedas. Vieną dieną šuniukas pabudo ir pamatė katę. "Miau! - paklausė katė, - koks tavo vardas? Šuniukas buvo nusiminęs, nes dar neturėjo vardo. „Nenusimink, eik į garsų ir raidžių karalystę“, – pasakė katė. Šuniukas iškeliavo į garsų ir raidžių karalystę. Kas yra laiškas?
Vaikai. Matome, skaitome ir rašome laiškus.
Logopedas. Kas yra garsas?
Vaikai. Mes girdime ir tariame garsus.
Logopedas. Kokie garsai yra?
Vaikai. Balsiai ir priebalsiai.
Logopedas. Sutikome princesės Glas šuniuką ir sutikimą.

Logopedas.Šuniukas pasakė, kad neturi vardo. „Apeikite visą karalystę ir padėkite visiems, kuriems reikia jūsų pagalbos, ir atsidėkodami gausite laiškus už savo vardą“, – sakė princesės. Šuniukas išėjo pasivaikščioti po karalystę.

3. Žaidimas „Surask žuvį“.
Logopedas ant magnetinės lentos padeda tvenkinio ir žuvies paveikslėlį.
Logopedas.Šuniukas pamatė tvenkinį su viena žuvimi. Žuvis negalėjo kalbėti, bet šuniukas suprato, kad žuviai tvenkinyje nuobodu vienai ir jai reikia draugų.
Vaikai randa žuvis su paveikslėliais, kurių pavadinimuose yra garsas [r].

4. Pratimas „Pakartok po manęs“.
Logopedas kviečia vaikus individualiai po savęs kartoti žodžius, sakinius, frazes garsu [r].
Vėžys, žuvis, žvejys.
Romas pamato žuvį.
Taras gaudo karosus.
Romas valgo vėžius.
Roma ir Raya valgo žuvį.
Ra-ra-ra – žaidimas prasideda.
Ry-ry-ry – Romas mato žuvį.
Kra, kra, kra – labai skanūs ikrai.
Logopedas.Šauniai padirbėta! Jūs padėjote šuniukui susirasti žuvies draugų. Žuvis buvo dėkingas ir padovanojo šuniukui R raidę.

5. Pratimas „Laimingi ančiukai“.
Logopedas ant magnetinės lentos padeda anties paveikslėlį.
Logopedas.Šuniukas sutiko antį. Antis pametė ančiukus proskynoje. Nufotografuokite plokščius ančiukus ir šviesoforus. Jei žodžio pradžioje išgirsite garsą [w], ančiukas vaikščios raudona pieva. Jei garsas yra žodžio viduryje, ančiukas vaikščios geltona pieva. Jei garsas [w] yra žodžio gale, tai ančiukas vaikščios žalia pieva. Atidžiai klausykite: plunksna, nendrė, triukšmas, triukšminga, saulė, kūdikis, triukšmaukite.
Vaikai ant „šviesoforo kortelės“ pažymi garso [w] vietą žodyje.


Logopedas.Šauniai padirbėta! Tu padėjai šuniukui surasti ančiukus. Antis šuniukui davė U raidę.

6. Garsinė žodžio analizė vapsvos.
Logopedas ant magnetinės lentos padeda vapsvos paveikslėlį.
Logopedas. Staiga ant šuniuko užgriuvo vapsva ir norėjo jį įgelti. Jei analizuosite žodį vapsvos, jie nelies šuniuko. Dabar atlikime išsamią žodžio analizę vapsvos.
Logopedė kviečia vaikus pasiimti pieštukų dėklas su drožlėmis ir juostelėmis.
Logopedas. Kiek garsų yra šiame žodyje?
Vaikai.Šis žodis turi tris garsus.
Logopedas. Kokį garsą išgirsti pirmiausia? Papasakokite apie tai.
Vaikai. Garsas [o[. Jis yra balsis.
Logopedas. Kokiu lustu jį pažymėsite?
Vaikai. Raudona.
Logopedas. Koks garsas pasigirsta po jo?
Vaikai. Tai garsas [s]. Jis yra priebalsis, kietas, kurčias.
Logopedas. Kokia spalva pažymėsite?
Vaikai. Mėlyna.
Logopedas. O koks paskutinis garsas šiame žodyje?
Vaikai. Balsės garsai].
Logopedas. Kokią spalvą naudotumėte jai pavaizduoti?
Vaikai. Raudona.
Logopedas.Šauniai padirbėta! Jūs padėjote šuniukui atlikti vapsvos žodžių analizę. Vapsvos davė šuniukui raidę O.

7. Žaidimas „Linksmasis traukinukas“.
Logopedas ant magnetinės lentos padeda karvės atvaizdą ir vaikams išdalina objektų paveikslėlius su gyvūnų atvaizdais garsu [k].
Logopedas.Šuniukas sutiko karvę. Karvė ir jos draugai važiuoja traukiniu. Turime padėti susodinti gyvūnus į vežimus. Gyvūnai su vienu skiemeniu turi būti sodinami į pirmąjį vežimą, gyvūnai su dviem skiemenimis – į antrąjį, o gyvūnai su trimis skiemenimis – į trečią.
Vaikai išdėsto paveikslėlius ir komentuoja savo veiksmus.


Logopedas.Šauniai padirbėta! Jūs padėjote šuniukui sutalpinti gyvūnus į vežimus. Karvė šuniukui davė K raidę.

8. Pratimas „Pasirink diagramą“.
Logopedas ant magnetinės lentos padeda siužetinį paveikslėlį „Kaip šis žaislas“ ir sakinių schemas.


Logopedas. Pagal paveikslėlį sudarykite sakinius, kurie atitiks šias diagramas.
Vaikas.„Mergaitė laiko šuniuką“. Šiame sakinyje yra trys žodžiai. Tai tinka antrajai schemai.
Vaikas.„Mergaitės rado mažą šuniuką“. Šiame sakinyje yra keturi žodžiai. Tai tinka pirmajai schemai.
Logopedas.Šauniai padirbėta! Jūs padėjote šuniukui kurti sakinius apie mergaites. Jie šuniukui davė raidę D.

9. Pirštų gimnastika "Kas yra gėlės draugas?"
Logopedas ant magnetinės lentos padeda gėlės atvaizdą ir kviečia vaikus eiti prie kilimo ir daryti pirštų mankštą.
(Delnai sulenkti kaip gėlė, o pirštai išskleisti kaip žiedlapiai.)
Gėlė draugauja su drugeliu,
(sukite nykščius – delnais nuo savęs ir mojuokite pirštais kaip sparnais)
Gėlė draugauja su bitėmis,
(tiesūs rodomieji pirštai sukasi vienas aplink kitą. Likę pirštai sulenkti į kumščius)
Gėlė draugauja su saule,
(delnai nusukti nuo tavęs, pirštai iškelti aukštyn ir išskėsti į šonus, kaip saulės spinduliai)
Laimingas lietus.
(rodomieji pirštai baksteli viena ranka į atvirą kitos rankos delną – tai lietaus lašai)

10. Žaidimas „Sukurk žodžius“.
Logopedas.Šuniukas atsidūrė gražiame sode ir susipažino su vabalu. Padėkime vabalui skaityti žodžius ir sakinius. Atidarykite vokus. Pažvelkite į skiemenis ir sudarykite žodžius iš šių skiemenų.
Vaikai sugalvoja žodžius: peiliai, rupūžė, oda, vabalai

11. Pratimas „Septynižiedė gėlė“.
Logopedė kviečia vaikus paimti žiedlapius iš plokščio gėlės atvaizdo. Sakiniai rašomi ant žiedlapių galo.


Logopedas. Nuplėškite po vieną gėlės žiedlapį ir perskaitykite ant jų užrašytus sakinius.
Logopedas.Šauniai padirbėta! Jūs padėjote šuniukui sudaryti žodžius iš skiemenų ir skaityti sakinius. Vabalas šuniukui davė raidę Z. Šuniukas gavo raidžių, iš kurių galėjo pavadinti.
Vaikai sugalvoja žodį DRAUGAS.
Logopedas.Šis vardas šuniukui labai tinka, nes turi daug draugų, su kuriais draugauja ir niekada nesiginčija. Patenkintas šuniukas parėjo namo.

Pamokos pabaiga. Logopedo prašymu vaikai išvardija atliktas užduotis ir pasakoja, kokius žaidimus žaidė. Logopedas įvertina kiekvieno vaiko veiklą.

Specialiųjų poreikių turinčių vaikų vyresniosios grupės raštingumo pamokos „Garsinė ir skiemeninė žodžių analizė“ santrauka

Išmokykite ikimokyklinukus nustatyti tam tikro garso buvimą ir jo vietą žodyje; lavinti žodžių skirstymą į skiemenis; toliau mokyti vaikus atskirti ir taisyklingai vartoti terminus „garsas“, „raidė“, „skiemuo“, „žodis“; toliau supažindinti vaikus su raidėmis; išmokti skaityti skiemenis; stiprinti gebėjimą rašyti didžiosiomis raidėmis.

Tikslai: išmokyti ikimokyklinukus nustatyti tam tikro garso buvimą ir jo vietą žodyje; lavinti žodžių skirstymą į skiemenis; toliau mokyti vaikus atskirti ir taisyklingai vartoti terminus „garsas“, „raidė“, „skiemuo“, „žodis“; toliau supažindinti vaikus su raidėmis; išmokti skaityti skiemenis; stiprinti gebėjimą rašyti didžiosiomis raidėmis; įtvirtinti žinias apie žodį skiriantį garso vaidmenį; ugdyti foneminį suvokimą, klausos kontrolę; plėtoti psichinius procesus: klausos ir regos suvokimą, atmintį, dėmesį; psichikos operacijos – analizė, sintezė, apibendrinimas; ugdyti savitvardą, gebėjimą klausytis ir girdėti vienas kitą bei nepertraukti draugo.

Įranga: „garso namas“; kortelės su garsų vaizdais; kortelės su „lapės“ atvaizdu garso analizei; užduočių kortelės (3 tipų); žaislai ir daiktai: kamuolys, automobilis, magnetofonas, nykštukas, ežiukas, šuo, kiškis, pelė; Dunno „portretas“ kadre; paprasti pieštukai; individualūs rinkiniai su lustais garsinei žodžių analizei.

Pamokos eiga

Auklėtoja (V.). Vaikinai, šiandien žaisime žodžiais. Žaiskime žaidimą „Aidas“. Aš ištarsiu žodžius, o jūs pakartosite po manęs tik pirmą garsą: banginis, katė, rogės, adata, abėcėlė, lakas, žirklės.

Šauniai padirbėta! Ir dabar aš ištarsiu žodžius, o tu kartok po manęs tik paskutinį garsą: banginis, katė, rogės, adata, abėcėlė, lakas, žirklės.

Nežinia įeina.

Nežinau. Ir as taip pat noriu! Ar galiu eiti su tavimi?

V. Mes, Dunno, turime neįprastų žaidimų, bet protingų, su žodžiais. Ar žinai, kas yra garsai ir raidės?

Nežinau. Aš žinau! Garsai atsiranda grojant trimitu. Jie tokie garsūs! O raidės turbūt yra tokios didelės ir skanios bandelės.

V. Bet tai negerai. Kas tave to išmokė?

Nežinau. Niekas manęs nemokė. Noriu išmokti, todėl atėjau pas tave.

V. Vaikinai, papasakokime Dunno viską, ką žinome apie garsus. Kas jie tokie? (Balsės ir priebalsiai.) Kokius žinome balsių garsus? (Ak, o, y, s ir, uh...). Kodėl jie taip vadinami? (Rodyti balsių garsų simbolius.) Kokie yra skirtingi priebalsių garsai? (Balsas ir balsas.)

Kodėl jie taip vadinami? Pakartokite po manęs šiuos garsus: [p, f, t, k, s, w]. Kokie tai garsai? (Rodyti simbolius.) Po manęs pakartokite šiuos garsus: [b, c, d, g, z, g]. Kokie tai garsai? (Rodyti simbolius.) Kokie dar yra priebalsių garsai? (Minkštas ir kietas.) Žaiskime žaidimą „Pavadink porą“. Aš pavadinsiu kietą garsą, o jūs mane - suporuotą minkštą garsą (žaidžiama su kamuoliu).

Dunno žaidžia šį žaidimą su vaikais ir pateikia neteisingus atsakymus, vaikai jį pataiso.

Nežinau. Tai nėra geras žaidimas. Žaiskime su mano atsineštomis nuotraukomis.

B. Parodyk man savo nuotraukas. Labai įdomi užduotis: kurių objektų pavadinimai prasideda tuo pačiu garsu. Šiuos paveikslėlius reikia sujungti linijomis.

Vaikai ir Dunno atlieka užduotį.

K. Vaikinai, patikrinkime, kaip Dunno susidorojo su šia užduotimi (jie patikrina Dunno darbą ir ištaiso klaidas).

V. Gerai padaryta! Dabar atspėk mįslę.

Gudrus apgaulė

raudona galva,

Pūkuota uodega yra grožis.

Kas čia? (Lapė.)

Teisingai. Parodykime Dunno, kaip galime išanalizuoti žodį pagal jo garsus.

(Atliekama patikima žodžio „lapė“ analizė.)

Mokytojas siūlo ištarti šį žodį taip, kad visi aiškiai išgirstų pirmąjį garsą. Tada jis klausia, koks tai garsas (priebalsis, švelnus) ir kokiu lustu galima jį nurodyti (žalia). Kitų garsų analizė atliekama panašiai. Žodžio schema išdėliota lentoje ir tuo pat metu vyksta darbas prie stalų.

Nežinau. Ačiū, kad mane išmokei. Dabar aš pats galiu padalyti žodį į garsus. Žiūrėk. Ranka. Ranka. Tiesa?

Vaikai. Ne, tai neteisinga. Jūs suskirstėte žodį į skiemenis.

V. Dunno, įsivaizduokite, kad žodis yra garsų namas, o skiemenys yra kambariai šiuose namuose. Svarbiausias skiemens garsas yra... (vaikai baigia balsiu). Tai jis sukuria skiemenį. Mes su vaikinais parodysime, kaip garsai veikia kartu ir kaip formuojami skiemenys. Žaiskime gyvais garsais.

Vaidmenų pasiskirstymas: vaikai tampa garsais – [b, a, o, y, s, i]. Vaikas (garsas b) paeiliui deda balsių garsus ant gėlių žiedlapių, tardamas gautus skiemenis (ba, bu, bo, by, bi).

Nežinau. Oi, kaip įdomu! Ar galiu pabandyti? Ar galiu būti garsas [m]?

Nežinau. Prisiminiau! Dar turiu nuotraukų! Bet aš nežinau, ką su jais daryti.

K. Parodyk vaikinams, gal galime kartu tai išsiaiškinti? Dunno išima korteles su arbūzo, būgno, vabalo, kibiro, drugelio, kriaušės atvaizdais, o po jomis iš eilės yra apskritimai. Turite atlikti šią užduotį: įvardykite, kas pavaizduota, ir užpildykite tiek apskritimų, kiek yra šio žodžio skiemenų.

V. Puiku, nežinau. O dabar, vaikinai, ir tu, Dunno, klausykite eilėraščio ir būkite labai atsargūs, kai kuriais žodžiais garsai dingsta. Atspėk, kokius garsus reikia grąžinti į jiems tinkamą vietą, įvardink žodžius, kurie, tavo nuomone, turėtų būti eilėraštyje.

Kaip tai atsitiko, nežinoma

Tik laiškas pasimetė:

Įkrito į kažkieno namus

Ir jis tai valdo!

Bet aš vos spėjau

Išdykęs laiškas

Svetimi dalykai

Daiktai pradėjo dėtis...

Sako, vienas žvejys

Upėje pagavau batą.

Bet tada jis

Namas (šamas) buvo užsikabinęs!

Pasiuvau marškinius kankorėžiui (meškiui),

Pasiūsiu jam kelnes.

K. Gerai, vaikinai, jūs teisingai grąžinote garsus į savo vietas. Nežinau. Na, aš jau išmokau skaityti. Matau paveikslėlį ir skaitau žodį.

K. O jei nuotraukos nėra, kaip ją perskaitysite? Vaikinai, pasakykite Dunno, ką jis turi žinoti, kad galėtų skaityti. (Laiškai.) Mes jau žinome daug raidžių. Taigi prisiminkime užduotį: į diagramą reikia įterpti trūkstamą raidę.

Nežinau (sėdi nuliūdęs). Supratau, kad dar turiu eiti į mokyklą. Eisiu mokytis.

B. Palauk, Dunno, vaikai nori tau padovanoti žaislą kaip suvenyrą, bet tu turi atspėti: šio žaislo pavadinime yra garsas [m]. (Vaikai padeda išsirinkti žaislus, kurių pavadinimuose yra garsas [m]: magnetofonas, mašinėlė, nykštukas, pelė.) Šio žaislo pavadinimas susideda iš trijų skiemenų. Nežinau. Automobilis.

V. Puiku, nežinau. Jūs, vaikinai, taip pat puikūs, išmokėte Dunno skirstyti žodžius į skiemenis.

Nežinau. Ačiū, vaikinai, dabar aš žinau, kas yra garsas ir kas yra skiemuo. Net kai kuriuos laiškus prisiminiau. Ir jūs visi esate puikūs.