24.03.2019

"Yopiq o'simliklar dunyosi". Katta guruhda kognitiv rivojlanish bo'yicha dars. Bolalar bog'chasida yopiq gullar pasporti


Leksik mavzu misolida katta guruhda nutqning leksik va grammatik tomonlarini shakllantirish va izchil nutqni rivojlantirish bo'yicha frontal darsning konspekti. "Uy o'simliklari"

Dars maqsadlari:

Tuzatish va tarbiyaviy maqsadlar:

a) yopiq o'simliklar va ularni parvarish qilish haqidagi g'oyalarni aniqlashtirish va kengaytirish;

b) "Yopiq o'simliklar" mavzusidagi lug'atni aniqlashtirish, kengaytirish va faollashtirish:

Element so'zlari: o'simlik, kaktus, fikus, binafsha, kliviya, yorongul, pechak, qozon, sug'orish idishi;

Belgi so'zlar: yopiq, yashil, silliq, tikanli, baland, gullaydigan, jingalak;

Harakat so'zlari: parvarishlamoq, sug‘ormoq, artmoq, purkamoq

v) nutqning grammatik tuzilishini takomillashtirish:

Genitiv holatda ot yasash qobiliyatini shakllantirish;

Old gaplar bilan bosh gap-hol konstruksiyalaridan to‘g‘ri foydalanish ko‘nikmasini shakllantirish ON, OSTIDA, UCHUN, CHUNKI, ASTDAN;

Otlarni raqamlar bilan muvofiqlashtirish qobiliyatini shakllantirish ikki va besh, shuningdek, otlarni sifatlar bilan muvofiqlashtirish qobiliyati naturada.

d) rasm bo'yicha gaplar tuzish va to'liq javob bilan javob berish qobiliyatini shakllantirish.

Tuzatish va rivojlantirish maqsadlari:

Muvofiq nutqni rivojlantirish;

Vizual gnoz va konstruktiv praksisni rivojlantirish;

Eshitish e'tiborini rivojlantirish;

Harakat va nutqni muvofiqlashtirishni rivojlantirish;

Umumiy va nozik vosita ko'nikmalarini rivojlantirish;

Mantiqiy fikrlash, xotira, vizual e'tibor va idrokni rivojlantirish.

ta'lim maqsadlari: hamkorlik, o'zaro munosabat, tashabbuskorlik, faollik, mustaqillik ko'nikmalarini tarbiyalash, bolalarda yopiq o'simliklarga muhabbat va g'amxo'rlik qilish.

Uskunalar: magnit doska, vizual material "Yopiq o'simliklar" - kaktus, ficus, geranium, binafsha, klivia, pechak, yopiq o'simliklar bilan bo'lingan jumboq kartalari, tirik yopiq o'simlik binafsha, ladybug, "Qancha hisoblash" qo'llanmasi, bo'sh chizilgan "Tikansiz kaktus" , kartalar "Nima ortiqcha", "Tirik burchak" rasmi, sug'orish idishi.

Darsning borishi:

    Tashkiliy vaqt. Dars mavzusi xabari.

Nutq terapevti yigitlarni derazaga chaqiradi.

L. - Bolalar, salom! Mening oldimga keling, yarim doira ichida turing. Men hozir sizga topishmoq beraman, xohlaysizmi? Diqqat bilan tinglang:

“Mening derazada butun qish bog'im bor

Bu erda va kaktuslar va geraniumlar, barcha gullar turibdi.

Mana binafsha, Clivia

muloyimlik bilan gullash,

Ayting-chi, yigitlar

Bu o'simliklar nima deb ataladi?

D. - Xona!

L. - To'g'ri! Nima uchun bu o'simliklar uy o'simliklari deb ataladi?

D. - Chunki ular xonada o'sadi.

L. - To'g'ri! Barakalla! Bugungi darsimizning mavzusi - "Yopiq o'simliklar" va men, Oksana Nikolaevna, uni siz bilan olib boraman. Joyingizga o'tiring.

    Lug'atni takomillashtirish, kengaytirish va faollashtirish. So'z-ob'ektlar uchun so'z-belgilarni tanlash qobiliyatini shakllantirish.

O'yin"O'simliklar uchun belgini tanlang »

L. - Bolalar, doskaga qarang. Qanday o'simliklarni allaqachon bilasiz?

D. - kaktus, binafsha, yorongul

L. - To'g'ri! Bu kaktus ekanligini qayerdan bildingiz?

D. - U tikanli.

L. - To'g'ri! Binafsha-chi?

D. - gullash

L. - To'g'ri! Va shuningdek, ficus, klivia va pechak o'simliklari mavjud. Keling, ularning belgilarini nomlaylik.

Ficus (nima?) - baland, silliq

Geranium (nima?) - yumshoq, gullaydigan

Kaktus (nima?) - tikanli, yashil

Clivia (nima?) - baland, silliq, gullab-yashnagan

Binafsha (nima?) - past, yumshoq, gullaydigan

Ayvi (nima?) - past, jingalak

L. - Yaxshi!

    Vizual gnoz va konstruktiv praksisning rivojlanishi. "Yopiq o'simliklar" mavzusidagi lug'atni takomillashtirish.

Boshqotirmalar"Uy o'simliklari »

L. - Va endi har biringiz qismlardan yopiq o'simliklardan birining tasvirini yig'asiz. Kim birinchi bo'lib ko'tarsa, qo'lini ko'taradi! (Bolalar bo'lingan rasmlarni yig'adilar)

L. - Yaxshi, siz birinchisiz! Ayting-chi, sizda qanday o'simlik bor?

D. - Binafsha.

L. - Ayting-chi, qanday binafsha rang? (Bolalar o'z o'simliklari haqida gapirishadi)

    Nutqning grammatik tuzilishini takomillashtirish. Genitiv holatda ot yasash qobiliyatini shakllantirish. To'liq javob bilan javob berish uchun shakllantirish. Xotira va e'tiborni rivojlantirish.

O'yin"Nima yetishmayapti? »

L. - Endi men yopiq o'simliklarni qanchalik yaxshi eslab qolganingizni tekshirmoqchiman. Mening buyrug'im bilan siz ko'zingizni yumasiz, men bitta o'simlikni olib tashlayman. Keyin ko'zingni ochib, nima bo'lganini ayt.

Nutq terapevtining buyrug'i bilan bolalar ko'zlarini yumadilar. Nutq terapevti binafsha rangni olib tashlaydi.

L. - Nima ketdi?

D. - binafsharang

L. - biz to'liq jumla bilan javob beramiz: "Binafsharang ketdi"

O'yin barcha o'simliklar uchun o'ynaladi.

    Fizkultminutka. Umumiy vosita ko'nikmalarini rivojlantirish. Harakat va nutqni muvofiqlashtirishni, eshitish e'tiborini rivojlantirish.

Nutq terapevti bolalarni gilamga borishga taklif qiladi.

O'yin"Uy o'simliklari »

L. - Bolalar, cho'kib tashlang va barchangiz kichik o'simliklar ekanligingizni tasavvur qiling, siz mening yopiq o'simliklarimsiz. Men yaqinlashayotgan o'simlik va sug'orish idishidan suv ko'tarila boshlaydi, o'sadi va quyoshga qarab cho'zila boshlaydi. Barmoqlaringiz ustida turishingiz, qo'llaringizni yuqoriga ko'tarishingiz va cho'zishingiz kerak. Men uzoqlashganimda, o'simlik asta-sekin quriydi, barglari pastga tushadi. Sekin-asta dam olishingiz va qo'llaringizni tushirishingiz, egishingiz, boshingizni tushirishingiz kerak. (logoped har bir o'simlikni sug'oradi va oxirida hammani birdaniga sug'oradi, bolalar ko'tariladi)

L. - Va endi siz barglar-qo'llaringizni men aytgan tomonga tortasiz, lekin diqqat bilan tinglang, chunki men butunlay boshqa harakatlarni ko'rsataman, siz uchun faqat men nomlagan harakatni takrorlash muhim, ko'rsatmaslik. (nutq terapevti bolalarni chalg'itadi, jismoniy tarbiyani tugatadi)

    Nutqning grammatik tuzilishini takomillashtirish. ON, AST, CHUNKI, FROM AST yuklamalari bilan bosh gap yasashlarini to`g`ri qo`llash malakasini shakllantirish.

Nutq terapevti bolalarning oldiga binafsharang qozon qo'yadi va ladybugni oladi.

mashq"xonqizi ».

L. - Bolalar, qaranglar, bizga kim uchdi, bilasizmi? Kim u?

D. - Bu ladybug

L. - To'g'ri! Ladybug uchib kirib, barg ustiga o'tirdi. Endi Ladybug qayerda? (Nutq terapevti choyshab ostidagi Ladybugni olib tashlaydi)

D. - choyshab ostida

L. - qayerdan uchib ketdi? - D. - Choyshab ostidan.

L. - qaerga uchib ketdi? - D. - qozon uchun

L. - qayerdan uchib ketdi? - D. - Qozon tufayli.

L. - Oh, va endi ladybug qayerda? - D. - qo'lda (va hokazo. Ladybug bolalar ustidan uchadi)

L. - Yaxshi 1

    Nutqning grammatik tuzilishini takomillashtirish. Otlarning ikki va besh raqamlari bilan kelishish.

O'yin"Qanchasini sanang? »

L. - Bolalar, ladybug uchib ketdi, lekin sizlarga juda ko'p turli xil o'simliklar qoldirdi, uni ajratib oling.

Nutq terapevti ikkita va beshta o'simlikning rasmlari bilan kartalarni tarqatadi.

L. - Ayting-chi, kimda nechta o'simlik bor?

D. - Menda ikkita kaktus va beshta binafsha bor.

Menda ikkita binafsha va beshta ficus bor

Menda ikkita kliviya va beshta geranium bor

Menda ficus va beshta kaktus bor va hokazo.

    Nozik vosita ko'nikmalarini, mantiqiy fikrlashni, vizual idrokni rivojlantirish.

o'yin"Kaktusni chizish »

Nutq terapevti tikansiz kaktusning blanklarini tarqatadi.

L. - Bolalar, rasmda qanday o'simlik ko'rsatilgan?

D. - Bu kaktus.

L. - To'g'ri! Va rasmdagi kaktusga nima etishmayapti?

D. - tikanlar

L. – Hammamiz bir ovozdan aytaylik: Kaktusning tikanlari yetarli emas

D. - takrorlang

L. - Keling, katusning tikanlarini chizamiz.

Bolalar kaktusda tikanlarni bo'yashni tugatadilar, nutq terapevti tugagan ishlarni magnit doskaga osib qo'yadi.

L. - bu bizda bor go'zal kaktuslar!

    Mantiqiy fikrlashni, vizual e'tiborni, idrokni rivojlantirish. Bog'langan nutqni rivojlantirish.

Nutq terapevti rasmlarni magnit taxtaga qo'yadi.

o'yin"Nima ortiqcha? »

L. - Bolalar, endi men qanchalik diqqatli ekanligingizni tekshirmoqchiman. Rasmdagi narsalarga qarang va nima ortiqcha ekanligini ayting.

1-rasm: yashil uy o'simligi, yashil timsoh, yashil, qizil krujka

D. qo'shimcha krujka, chunki barcha narsalar yashil, u esa qizil.

Rasm raqami 2. Igna, to'p, kaktus, avl

D. qoʻshimcha kaktus, chunki barcha jismlar jonsiz, lekin u tirik.

L. - Yaxshi! Va bu rasmga ikkinchi javob ham bor, yana nima ortiqcha bo'lishi mumkin?

D. to'p, chunki hamma narsa tikanli, lekin to'p emas.

L. - Yaxshi!

    Berilgan mavzu bo'yicha rasmga taklif qilish qobiliyatini shakllantirish. Fe'l lug'atini aniqlashtirish va faollashtirish. To'liq javob bilan javob berish qobiliyatini shakllantirish. Bog'langan nutqni rivojlantirish.

Magnit doskada "Tirik burchakda" rasmi bor.

Rasm bo'yicha suhbat"Tirik burchakda"

L. - Bolalar, rasmga qarang. Qizlar Katya va Olya tirik burchakda ishlamoqda. Ular ficusga g'amxo'rlik qilishadi. Katya nima qilyapti?

D. - Katya ficusni sug'ormoqda

L. - Olya nima qilyapti?

D. - Olya barglarni ishqalaydi.

Nutq terapevti ikkinchi rasmni osib qo'yadi.

L. - Va bu qiz nima qilyapti?

D. - Qiz gul sepmoqda.

L. - To'g'ri! O'simliklarni sug'orish, tozalash va püskürtmek kerak. Nima uchun yigitlar o'simliklarga g'amxo'rlik qilishlari kerak?

D. - O'simliklar qurib qolmasligi uchun ularga g'amxo'rlik qilish kerak.

11. Xulosa.

L. - Bolalar, bizning darsimiz o'z nihoyasiga yetdi. Faoliyat sizga yoqdimi?

L. - qaysi xona o'simligi sizga ko'proq yoqdi?

D. - Kaktus, binafsha, pechak ....

L. - Rahmat, bolalar, javoblaringiz bilan meni juda xursand qildingiz, dars tez tugagani achinarli. Va siz bizning uchrashuvimizni eslab qolishingiz uchun men sizlarga sovg'alar tayyorladim - bular ko'proq sehrli uy o'simliklari. Kartalarni uyingizga olib boring, orzu qiling va u amalga oshadi. Xayr. Salomat bo'ling!

SINF TAHLILI.

Ushbu dars bolalar tomonidan "Yopiq o'simliklar" leksik mavzusi misolida tilning leksik va grammatik vositalarini amaliy o'zlashtirishga bag'ishlangan. Dars tizimli ravishda 11 bosqichdan iborat bo'lib, ularning har biri ko'rsatmalarga mos keladi.

Yosh xususiyatlarini hisobga olgan holda tanlangan leksik materialga ko'ra, dars mavzusini aniqlash mumkin (Yopiq o'simliklar).

Dars tashkiliy daqiqadan boshlandi, uning maqsadi bolalarning e'tiborini faollashtirish va ularni dars mavzusi va maqsadlariga etkazish edi. Bolalar topishmoqni taxmin qilishdi va dars nima haqida bo'lishini osongina tushunishdi.

Darsning barcha bosqichlarida bolalarning nutq faolligi faollashtirildi. Bolalarga so‘z yasovchi amallarni o‘z nutqlarida qo‘llashga undaydigan savollar berildi.

Ko'rgazmali material dars mavzusi va maqsadlariga mos keldi. Darsning barcha bosqichlari o'zaro bog'liq va o'zaro bog'liq bo'lib, berilgan mavzu va darsning maqsadlariga bo'ysundirildi. Dars davomida fikrlash, xotira va diqqat ustida ishlashni kuzatish mumkin.

Vazifalar ortib borayotgan qiyinchilik tartibida berilgan.

Dars davomida bolalarni maftun etish va ijobiy munosabatni shakllantirish, charchoqning oldini olish va darsga qiziqishni saqlab qolish uchun turli o'yin usullaridan foydalanildi. Ayniqsa, bolalarga “Ladybug” o‘yini yoqdi. O'ylaymanki, men barcha vazifalar va maqsadlarni bajardim, bolalarga dars juda yoqdi.

Katta guruhda kognitiv rivojlanish bo'yicha GCD konspekti

"Yopiq o'simliklar dunyosiga sayohat"

Maqsad :

Bolalarning yopiq o'simliklar haqidagi bilimlarini aniqlashtirish va tizimlashtirish

Vazifalar:

bitta." kognitiv rivojlanish»:

- Bolalarni yangi uy o'simligi bilan tanishtiring

- bolalarning fikrlarini umumlashtirishhaqidag'amxo'rlikorqasidayopiq o'simliklar;

Pinasosiy ehtiyojlarni bilishyopiq o'simliklar;

Bilimlarni umumlashtirishhaqidayo'llarig'amxo'rliko'simliklar uchun (sug'orish, yuvish,bo'shashish);

Bolalarni bu o'simliklarni tashqi ko'rinishida ajratishga o'rgating.

2." Nutqni rivojlantirish»:

Kattalar va bolalar bilan erkin muloqotni rivojlantirish;

So'z boyligini boyitish;

3." Ijtimoiy va kommunikativ rivojlanish»:

Bolalarda o'yin harakatlariga ijobiy hissiy munosabatni uyg'otish.

4. "Badiiy va estetik rivojlanish"

Tabiiy dunyoga estetik munosabatni shakllantirish;

Ta'lim sohalarining integratsiyasi: «Bilish», «Muloqot», «Badiiy ijod».

Usul va texnikalar:

1) o'yin;

2) vizual;

3) og'zaki.

Uskunalar va materiallar: cho'tkalar, qaychi, sug'orish qutilari, purkagichlar, nam salfetkalar, fartuklar, yopiq o'simliklar, tuproqni yumshatish uchun yog'och tayoqlar, havza, suv, moyli mato, o'simliklarning tuzilishini tasvirlaydigan ramz kartalari, multimediya, yashash sharoitlari belgilari bo'lgan kartalar (issiqlik, suv),

AKT vositalari: taqdimot, proyektor, ekran.

Dastlabki ish: kuzatish va kuzatishyopiq o'simliklar, ular haqida gapiring; tabiat burchagida burch; tabiat haqidagi she'rlar va topishmoqlar o'qish, "Yopiq o'simliklar" mavzusidagi rasmlarga qarash

Darsning borishi:

    Tashkiliy .

Bolalar guruhga kiradilar, deraza yonida turishadi.

Barcha bolalar aylanaga yig'ilishdi.
Men sizning do'stingizman va siz mening do'stimsiz.
Keling, birga qo'l tutaylik,
Va biz bir-birimizga tabassum qilamiz.

Tarbiyachi: Bugun mehmonlarimiz bor, keling ular bilan salom aytaylik ....

Bolalar, keling, derazadan qaraymiz va ko'chada yilning qaysi vaqti haqida o'ylab ko'raylik? Kim qaysi oyni ayta oladi? Bugun sinfda biz yovvoyi tabiat haqida gaplashamiz. Keling, yovvoyi tabiat nimani anglatishini eslaylik?(Bolalarning javoblari).

Nima uchun o'simliklar (gullar) tirik deb o'ylaysiz?(O'sish, ovqatlantirish, nafas olish, yashash, ko'payish, o'lish ...)

Gullar, odamlar kabi, yaxshilik uchun saxiydir,

Va odamlarga saxiylik bilan mehr berib,

Ular iliq yuraklarni gullaydi,

Kichkina issiq olov kabi. (K. Zhane)

(Bolalar stullarga boradilar) Bolalar, bitta ertakni tinglang

Slayd-shou bilan o'qituvchining hikoyasi.

Bir vaqtlar fasllar bahslashdi - kimda eng yaxshi gullar bor? Bahor uning tovonini muhrladi - va qor yotgan joyda daryolar jiringladi. Yashil o't. Yer qor barglari, vodiy zambaklari, koltsfoot gullari, anemonlar, za'faron ... bilan qoplangan edi.

- Mening gullarim eng go'zal, - deydi Bahor.

- Yo'q, - Yoz unga e'tiroz bildirdi. - Sizning gullaringiz juda chiroyli, lekin faqat meniki yaxshiroq!

Yoz quyosh nurlaridan to'qilgan shlyapasini silkitdi va gullarini har tomonga sochdi. Shamol esmoqda, qo'ng'iroqlar jiringlayapti. Bumblebee xushbo'y yoncadan shirin nektar yig'adi. Qaerga qaramang - hamma joyda makkajo'xori gullari, Ivan-choy, chinnigullar, nasturtiumlar, romashka ...

Allaqachon sovuq hasad bilan nafas oldi Kuz. Va yozning ranglari so'ndi.

"Mening gullarim bundan yomon emas", dedi Kuz va qip-qizil yengini qimirlatdi. Bu erda Xezer, hindiba, qarg'a oyoqlari, xrizantema gulladi ...

Ammo qish haqida nima deyish mumkin? U o'rmonni, o'tloqlarni va dalani qor bilan qopladi, yo'llarni qopladi, tomlarni qopladi. Faqat qish bog'i qordan ham, sovuqdan ham qo'rqmaydi. Issiqxona oynasi ortida begoniyalar, siklamenlar, orkide gullaydi...

- Odamlar bog' o'stirishdi, lekin hali qish. Bu erda gullar eng chiroyli, - Qish maqtanadi.

Shunday qilib, fasllar hali ham bahslashmoqda - kimning eng yaxshi gullari bor.

Biz hammamiz gullarni yaxshi ko'ramiz va siz bilasizki, o'simliklar va gullar nafaqat go'zal, balki insonga katta foyda keltiradi. O'simliklarning foydalari haqida nima deb o'ylaysiz? (bolalar javoblari). To'g'ri, ular yomon havoni o'zlashtiradi, asab tizimini tinchlantiradi. Shuning uchun gullar va o'simliklarni himoya qilish kerak. Lekin gullar nafaqat ko'chada, balki xonada ham o'sadi. Ayting-chi, xonada o'sadigan o'simliklarning nomlari nima? (bolalar javoblari)

Albatta, xonalar.

(Bolalar o'simliklar joylashgan stolga kelishadi)

g'amxo'rlik qiluvchi : Bolalar, menimcha, siz guruhingizdagi o'simliklarning nomlarini bilasiz. Va bilimingizni sinab ko'rish uchun men sizga o'simliklar haqida topishmoqlar beraman. Bu qanday o'simlik ekanligini taxmin qilishingiz va uni ko'rsatishingiz kerak bo'ladi.

Topishmoq (aloe haqida)

Tepali truba bilan barg,

Tikanlari bor, lekin og'ritmaydi,

Lekin bizni har qanday soatda davolaydi.

Tarbiyachi: Bu -"Aloe » , va odamlarda u oddiygina deyiladi"Uy shifokori"yoki"Agave". Nega bu o'simlik shunday nomlangan? (bolalar javoblari)

Sababini bilmoqchimisiz?(bolalar javoblari). Chunki uo'simlik juda uzoq umr ko'radi va eng muhimi, odamlarni davolay oladi. Sharbat« Aloe » burun oqishi, tomoq og'rig'i, yaralar va kuyishlar bilan yordam beradi. Va gullar« Aloe » yo'q. Lekin sharbatni qanday olish mumkin? (Bolalarning javoblari). Bargni olib, sharbatini siqib chiqarish kerak (o'qituvchi ko'rsatadi, keyin bir bo'lak bandajni namlaydi va yaraga qo'yadi, masalan, yara juda tez bitadi.

Yana bir topishmoqni tinglang:

Bush oynasi va balkon

Bargi momiq va xushbo'y

Oh, derazadagi gullar

Yonayotgan shlyapa kabi. (Granium)

Bolalar:- Geranium.

Tarbiyachi: Geranium va aloe o'rtasida qanday umumiylik bor?

Bolalar: - Poyasi, barglari bor,

Tarbiyachi: - Yaxshi, lekin siz o'simlikning juda muhim qismini nomlashni unutdingiz. Nima?

Bolalar: - Ildizlar. Ular yer ostida.

Tarbiyachi: Nima uchun o'simliklar ildizlarga muhtoj?

(bolalar javoblari)

Tarbiyachi: - Ular tuproqdan namlikni, ozuqa moddalarini so'rib oladi va ildizlar ham o'simlikni erdan yuqorida ushlab turadi.

Tarbiyachi: Bu o'simliklar qanday farq qiladi?

Bolalar: turli qalinlikdagi poyalari, turli shakl va rangdagi barglar

Jismoniy ta'lim:

Gul gulga aytadi:

— Qog‘ozingni ol. (Bolalar qo'llarini ko'taradilar va tushiradilar)

Yo'lga chiqing

Ha, oyog'ingizni bosing (Bolalar tizzalarini baland ko'tarib, joyida yurishadi)

Ha, boshingizni silkit

Ertalab quyoshni kutib oling (bosh aylanishi)

Poyani biroz egib oling

Mana bir gul uchun to'lov. (Egishlar)

Va endi o'zingizni shudring bilan yuving,

Changni tozalang va tinchlaning. (Qo'l silkitib)

Nihoyat hammasi tayyor

Kunni butun shon-shuhratda kutib oling.

Yangi o'simlik bilan tanishish, topishmoq:

Do'stim mendan so'rayapti

Binafsha gul.

Men uni berishga qarshi emasman

Do'stingizga sovg'a qiling ...(Binafsha)

Quyoshning chekkasida

U o'tda turadi.

binafsha rangli quloqlar

Bir oz ko'tardi.

Va bu erda bizga yordam beradi

aqlli -

Hamma uni chaqiradi ...

Yaqindan qarangekish va aytish barglar qanday shaklda? Barglarning rangi qanday? (bolalar javoblari)

Binafsharangning barglari, poyasi va ildizi bor. Barglari yumaloq, to'q yashil, do'mboq, tukli (ba'zilaridao'simlik qirralari tekis , boshqalari to'lqinli bo'lsa, barglarda petiole bor. Barglari ildizlarga uzun petioles bilan biriktirilgan. Poyasi juda qisqa. Turli xil rangdagi gullar: oq, pushti, binafsha va lilak. uni suvga tushiringo'simlik sizga faqat palet kerak.

Biz qaysi o'simlik haqida gapirayapmiz? (binafsha rang bilan)

Va endi sizni o'ynashga taklif qilamano'yin "Nima ketdi" (Bolalarga aytamanqoidalaro'yinlar)Avval bitta gulni olib tashlayman, keyin uni 3 gulga murakkablashtiraman. Barchangizda ajoyib xotira bor, yaxshi!

D / o'yin "Gul yig'ing" (jadvallarda alohida o'tkaziladi)

Tarbiyachi: O'simlik o'sishi va go'zal, sog'lom bo'lishi uchun uning barcha qismlari kerak.

Barcha o'simliklarda nima bor?(Ildiz, poya, barglar, gullar, urug'lar.)

Nima uchun o'simlik ildizga muhtoj? (o'simlik nafas olishi, suv ichishi uchun)

Nima uchun o'simliklar poya va barglarga muhtoj?(o'simlik havo bilan nafas olishi uchun)

Bolalar: Va u ham qulay shart-sharoitlarga muhtoj (ular o'simlik ehtiyojlarining modelini qo'yishadi, (er, yorug'lik, issiqlik, suv) Bu o'simlik bo'lmasa, u o'sishi mumkin emas.
Tarbiyachi: To'g'ri, bolalar, o'simliklar issiqlikni yaxshi ko'radilar, aks holda u o'smaydi va gullamaydi. O'simliklar havoga muhtoj, ular barcha organlar bilan nafas oladilar: poya, barglar, ildizlar. O'simliklar yorug'likka muhtoj. Qorong'ida o'simlik yorug'likka erishadi.

Tarbiyachi: Bolalar, bugun biz video xat oldik. Keling, buni ko'rib chiqaylik.

"O'simliklarga qanday g'amxo'rlik qilish kerak" yozuvi bilan video (o'quvchilarning ota-onalari tomonidan tayyorlangan)

Keling, o'simliklarimizni ko'rib chiqamiz va ularni sug'orish va yuvish kerakligini aniqlaymiz. (bolalar javoblari)

Lekin birinchi navbatda barmoq mashqlarini bajaramiz.

Barmoq gimnastikasi: "Gul" .

Bo'shliqda baland gul o'sdi,(Qo'llaringiz bilan gulni ko'rsating.)

Bahor kuni ertalab gul barglarini ochdi.( Barmoqlarni yoying.)

Barcha gulbarglarning go'zalligi va oziqlanishi(Barmoqlarni bir-biridan ajrating.)

Ular birgalikda er osti ildizlarini beradi. (Kaftlar pastga, orqa tomonni bosing

bir-biriga, barmoqlarnasl.)

bolalar va"quruq sug'orish" nima?(tuproqni yumshatish)

Uchunu nima ishlab chiqarilgan?(suvni osonroq singdirish uchun ildizlarning o'sishi va nafas olishi osonroq edi)

Erni qanday bo'shatish kerak?(bo'shatmoqhaqida kerakpotning devorlari, ildizlarga zarar bermaslik uchun, ertasi kuni sug'orishdan so'ng, chuqur emas, o'simliklarning ildizlariga shikast etkazmaslik uchun, chunki ba'zi o'simliklar yuzaga yaqin ildizlarga ega).

O'simliklar o'zlarini yaxshi his qilishlari va chiroyli ko'rinishi uchun yana nima kerak? (o'simliklarni yuvish kerak).

Qanday yuvish kerakkatta barglari bo'lgan o'simliklar(biz katta barglarni latta bilan artamiz).

Kichik barglari bilan o'simliklarni qanday yuvamiz?(biz buzadigan amallar shishasidan kichik barglarni sepamiz).

Biz kabiishlov beramizqo'pol yuzasi bilan barglari?(barglarga zarar bermaslik uchun biz changni cho'tka bilan tozalaymiz).

Qarang, o'simliklar qanchalik go'zal bo'lib ketgan, u qanchalik qulay va chiroyli.

Darsning qisqacha mazmuni:

Tarbiyachi: Bolalar, bugun nimani o'rgandingiz? (bolalar javoblari) Sizga nima ko'proq yoqdi?

Keling, siz bilan birgalikda kayfiyat daraxti yasaymiz - agar sizga dars yoqqan bo'lsa, siz katta bargni olasiz, agar bo'lmasa, kichkina. Bizda qanday go'zal daraxt bor!

Maqsad: Turli xil yopiq o'simliklar haqida bolalarda g'oyalarni shakllantirish.

Vazifalar:
1. Bolalarning yopiq o'simliklar haqidagi bilimlarini mustahkamlash.
2. Yopiq o'simliklarning dorivor xususiyatlari haqida bilimlarni chuqurlashtirish.
3. O'simliklarni birgalikda parvarish qilish qobiliyatini shakllantirish.
4. O'simliklarni himoya qilish va sevish istagini tarbiyalash.

Material: 2 ta sug'orish idishi, yopiq o'simliklar, shifokor xalati va qalpoq, raqs liboslari, sharlar.

Propedevtik ish:
1. Yopiq o'simliklar haqida suhbat.
2. Tabiat burchagida kuzatish va navbatchilik.
3. Yopiq o'simliklar haqida ensiklopediya o'qish.
4. Didaktik o'yinlar: "Gaplarni tugating", "Belgilarni oling", "Labirint", "To'rtinchi qo'shimcha".
5. She'rlar, qo'shiqlar, raqslarni o'rganish.

Darsning borishi

I. Kirish
Salom aziz mehmonlar! 8-sonli “Kichik suv parisi” bolalar bog‘chamizda mehribon, yordamchi insonlar tufayli ko‘plab chiroyli xona o‘simliklari paydo bo‘ldi.

Gullardan go'zalroq narsa yo'q
Bizning sokin uylarimizga kim keldi
Ular zamon qa'ridan kelgan
Hayotni ulug'vor va toza qilish uchun.

Bolalar:
1. Gullar tabiatning ajoyib ijodidir.
2. Gullar - odamlarga o'zgacha quvonch bag'ishlaydi.
3. Gullar - kayfiyatni ko'taring.

"Toza kunlar" qo'shig'i

Bolalar qo'shiq kuylashadi va raqsga tushishadi (1/2 guruh bolalar)

II. Asosiy qism
- Bolalar, qanday xona o'simliklarini bilasizlar?
- binafsha, pechak, xlorofitum va boshqalar.
Nima uchun ular yopiq o'simliklar deb ataladi?
— Chunki ular uyda o‘sadi va odam tomonidan parvarishlanadi
- Barcha yopiq o'simliklar uchun qanday sharoitlar zarur?
- Issiqlik, yorug'lik, suv.
Siz gullarga qanday g'amxo'rlik qilasiz?
- Biz sug'oramiz, erni bo'shatamiz, ovqatlantiramiz.
Yopiq o'simliklarning afzalliklari qanday?
- Ular havoni tozalaydi, davolaydi, xonani bezatadi ...

Teatr sahnasi

Bola Vanya kiradi.

Salom Vanya, sizga nima bo'ldi?
- Oh, bolalar, men o'zimni yomon his qilyapman. Men kasal bo'ldim, kuchim yo'q.
- Oh, bolalar, Vanya uchun uzr, biz unga yordam bera olamizmi?
Ha, siz shifokorni chaqirishingiz kerak.

Doktor kiyingan bola kiradi.

- Vanya, sizni nima xafa qiladi?
- Mening tishim og'riyapti.
- Kalanchoe bargini chaynash kerak va tish og'rig'i ketadi.
- Burun nafas olmaydi.
- Aloe sharbati shamollashda yordam beradi (gulni ko'rsatadi).
“Menda ham harorat bor.
- Xlorofitum barglarining qaynatmasi haroratga yordam beradi (bola xlorofitumni ko'rsatadi).

Tarbiyachi: Vanya, bayramda biz bilan qoling va uy o'simliklari va "shifokorlar" haqidagi ditlarni tinglang.

Bolalar musiqa ijro etishadi

1. Pulingiz bo'lmasa,
Sog'lik bilan to'satdan muammo
Sizni davolay oladi
Uy o'simliklari.

2. Aloe haqida hamma biladi
Tug'ilgandan beri
Agar sizda burun oqishi bo'lsa
Bundan yaxshiroq davolash yo'q.

3. Xlorofitum chiziqli
Mening javonimda bor
Biz uchun havo tozalanadi
Va bu haqda hamma biladi.

4. Sizga sihat-salomatlik tilaymiz,
Barcha og'riqlar ketishi uchun
Biz qo'shiq kuylashni tugatamiz,
Iltimos, chin yurakdan qarsak chaling.

Gullar raqsi

2 qiz gul aranjirovkasini bajaradi.

"Buni boshqacha chaqiring" o'yini

Balzam - uchqun
Sansevera - pike dumi
Fuchsia - Chiroq
Ficus - kauchuk daraxti
Aloe - Agave

Bolalar she'r o'qiydilar

Deraza orqasida o'rmaladi
ayozli kun
Deraza ustida turish
Gul - yorug'lik
qirmizi rang
gul barglari,
Go'yo haqiqatan ham
Olovlar yondi.

Men uni sevaman, sevaman,
Men uni hech kimga bera olmayman!
U juda yorqin
Bu juda yaxshi
Onam uchun juda ko'p
Ertak kabi

Xurmo mevasi
Tor sana ko'tariladi -
Barglari yangi
Va rus palma daraxtida
Barglar pichoq kabi
qarang
yaxshi deraza,
Qish qaerda yoz
Gullar to'lgan joyda.

"Mening bog'im" qo'shig'i Blajnina tomonidan yozilgan.

III. Yakuniy qism.
Tarbiyachi:
Biz bugun ta'tildamiz
Ular chin dildan quvonishdi.
Har kim o'ziga xos tarzda go'zal
Bizning go'zal gullarimiz.

"Yopiq o'simliklar dunyosida" katta guruhida ekologiya bo'yicha GCD konspekti.

Maqsad: Bolalarni yopiq o'simliklar bilan tanishtirishni davom eting. Vazifalar:

  • yopiq o'simliklarga g'amxo'rlik va ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lishni rivojlantirish, kattalarga ularga g'amxo'rlik qilishda yordam berish istagini rivojlantirish.
  • aqliy operatsiyalarni rivojlantirish - tahlil qilish, sintez qilish, tasniflash, xulosalar va umumlashtirishni o'rganish;
  • nutqda har xil turdagi jumlalarni qo'llash qobiliyatini rivojlantirish, to'liq bayonotlarni rag'batlantirish;
  • gul parvarishiga oid kasblar haqidagi bilimlar bilan boyitish;

Ko'rgazmali material va jihozlar: yopiq o'simliklar (binafsha, koleus, geranium, qizil, kalonchoe, evxaris, balzam, xlorofitum). Kartochkalar, diagrammalar. Tajribalar uchun: bankalar qum, suv, javonlar va lentalar)."Issiqxona" mavzusidagi taqdimot.

Dastlabki ish:

  • tabiat burchagidagi o'simliklar bilan tanishish;
  • "Yopiq gulchilik", "Uydagi gullar" jurnallarini, otkritkalarni, yopiq gulchilik ensiklopediyalarini ko'rib chiqish;
  • bolalarni guruhda o'simliklarga qanday g'amxo'rlik qilishni o'rgatish;
  • bolalar bilan uydagi gullar haqida suhbatlashish.
  • didaktik o'yinlar "Gulni tavsifiga ko'ra taniy", "Gulni nomi bilan top", "Nima o'zgardi", "Tahmin qilamiz, taxmin qilamiz".
  • "Gullar do'koni" rolli o'yini
  • "Yopiq o'simliklar" samarali faoliyati

Kursning borishi.

Pedagog. Bolalar, men sizga bir voqeani aytib bermoqchiman, tinglang.

Muayyan qirollikda, ma'lum bir davlatda yashagan - ular bor edi: kaktus qiroli, begonia malikasi, binafsha malika va koleus shahzodasi. Biz qaysi shohlik haqida gapirayapmiz?

Bolalar: Yopiq o'simliklar shohligi haqida.

O'qituvchi: Nega ular shunday nomlangan?

Bolalar: Chunki ular uyda, xonada o'sib, odam tomonidan g'amxo'rlik qilishadi.

O'qituvchi: Bizda guruhda va sizning uyingizda yopiq o'simliklar mavjud. Uyda yopiq o'simliklar bo'lgan qo'llaringizni ko'taring.

Vlad, uyda yopiq o'simliklar qaerda bor ..... Bolalar, menga tushuntiring nima uchun yopiq o'simliklar bizning do'stlarimiz deb ataladi, nega odamlar ularga kerak?

Bolalar: Xona o'simliklari odamlar uchun foydalidir.Ular karbonat angidridni o'zlashtiradi va kislorod chiqaradi. Va biz kislorodni, odamlarni, hayvonlarni nafas olamiz. Yopiq o'simliklar uyimizni bezatadi, qulaylik yaratadi, bizni go'zal gullari bilan quvontiradi, tinchlantiradi. Ular orasida bor va dorivor o'simliklar ulardan dori ishlab chiqaradi.

Tarbiyachi: Bolalar, sizningcha, qanday yopiq o'simliklar tirik?

Bolalar: Ha.

Tarbiyachi: Keling, tiriklarning belgilarini eslaylik. Biz qo'ng'iroq qilamiz va Vladik kartalarni taxtaga qo'yadi.

Bolalar ro'yxati: nafas olish, ko'payish, o'sish, ovqatlanish, harakat qilish.

O'qituvchi: Yopiq o'simliklarni qayerdan sotib olsam bo'ladi?

Bolalar: gul do'konida, uy hayvonlari do'konida, bog'bon do'konida.

O'qituvchi: Men sizga Gardener do'koniga tashrif buyurishni va u erda qanday yopiq o'simliklarni sotib olishingiz mumkinligini ko'rishni taklif qilaman. Stolga keling.

Siz bu yopiq o'simliklar bilan tanishmisiz?

Bolalar: Ha.

Tarbiyachi: Mendan birinchi bo'lib chiqadigan xona o'simligining nomi nima? Ikkinchi va to'rtinchi o'rtasida joylashgan uy o'simlikining nomi nima? Bu o'simliklar orasida "E" tovushi bilan boshlanadigan o'simlik bormi, "A" tovushi bilan boshlanadigan o'simlikni ayting. Ushbu o'simliklardan qaysi biri dorivor maqsadlarda ishlatiladi? Qaysi uy o'simligi nafaqat gullarni, balki barglarni ham hidlaydi?

Va yopiq o'simliklar sog'lom, chiroyli, gullash uchun nima kerak? Biz sanab o'tamiz va Polina kartalarni qo'yadi. Magnit doskaga yaqinlashing.

Bolalar ro'yxati: yorug'lik, havo, suv, tuproq, o'g'it, sevgi va muhabbat.

Uy o'simliklari bir-biridan qanday farq qiladi?

Bolalar: Yopiq o'simliklar bir-biridan barglar shaklida farqlanadi, turlicha ko'payadi, turli g'amxo'rlik qiladi.

Tarbiyachi: Uy o'simliklari qanday? Ularda qanday umumiylik bor?

Bolalar: Ildizi, poyasi, barglari bor.

Tarbiyachi: Nima uchun xona o'simliklariga ildiz kerak? Diagrammaga qarang, Nastyaga ayting.

Bola: ildiz nafas oladi, namlikni yutadi, uy o'simligini erda saqlaydi, tushishiga yo'l qo'ymaydi.

O'qituvchi: Ildiz haqiqatan ham o'simlikni erda ushlab turishiga va uning tushishiga yo'l qo'ymasligiga ishonch hosil qilish uchun biz tajriba o'tkazamiz. Jadvallarga o'ting.

Tajriba raqami 1. Bolalarda bir stakan qum bor, uy o'simligini taqlid qiladigan ikkita javon. Bir tayoq ildizsiz, ikkinchisi ildizsiz. Bolalar navbatma-navbat tayoqlarni qumga yopishtirib, puflaydilar. Ildizsiz tayoq tushadi.

Xulosa: Ildizlar uy o'simligining erda qolishiga yordam beradi.

Sizningcha, novdaning vazifasi nima? Nima uchun uy o'simlikiga kerak? Va sxema sizga yordam beradi, Ralinaga ayting.

Bola: Poya nafas oladi, barglar ustida ushlab turiladi, namlikni barglarga, gullarga, mevalarga o'tkazadi.

O'qituvchi: Keling, suvning poya bo'ylab barglarga, gullarga, mevalarga ko'tarilishini tekshirib ko'raylik? Tajriba raqami 2: Bolalarda bir stakan rangli suv bor, uchida ildizga taqlid qiladigan tugunli bandaj bor, bolalar bandajni suvga tushiradilar va suvning tolalar orqali qanday tez ko'tarilishini kuzatadilar.

Xulosa: Suv poya bo'ylab barglar, gullar, mevalarga ko'tariladi.

O'qituvchi: Endi o'ynaymiz. Men gullarning ilmiy nomlarini aytaman, siz esa ularni xalq deb atagansiz.Pelargonium - yorongul, eucharis - Amazon nilufar, koleus - qichitqi o'ti, fuşya - chirog'i, balzam - nam furgon, paporotnik qilichi, sansevieria - pike dumi, monstera - crybaby .

Siz yopiq o'simliklar haqida ko'p narsalarni bilasiz, lekin ular qaerda o'stirilganini bilmaysiz. Va endi biz yopiq o'simliklar butun shon-shuhratda ko'rinadigan joyga boramiz va ularni o'stiruvchi odamlarning kasblari bilan tanishamiz.

Mavzu bo'yicha taqdimot: "Issiqxona"

Taqdimotdan so'ng o'qituvchi bolalarni orzu qilishni taklif qiladi.

Tarbiyachi: — Tasavvur qiling, oradan ancha vaqt o‘tdi, sizlar kattalar bo‘lib, seleksionerlik kasbini tanladingiz. Yopiq o'simliklarning qanday yangi navlarini o'stirasiz.

Bolalar: Qizil yulduz, oq qor to'pi, onaning tabassumi, luntik, aibolit, ikra, gulxan, shafaq, yangi yil ertaki, qotil kit.

O'qituvchi: Qarang, bizni xursand qiladigan qancha yangi uy o'simliklarini o'stirardingiz. Bolalar, keling, mehmonlarimizni o'z qo'llarimiz bilan yasalgan yopiq o'simliklar bilan xursand qilaylik.

Bolalar musiqa uchun mehmonlarga yopiq o'simliklarni berishadi.


Katta guruhda ekologik ta'lim bo'yicha konspekt. Mavzu: "Yopiq o'simliklar dunyosi". Maqsad:  Bolalarning yopiq o'simliklar haqidagi bilimlarini kengaytirish va tizimlashtirish.  Bolalarni o‘simliklarni tashqi ko‘rinishidan taniy olishga, ularga nom berishga, yopiq o‘simliklarning vatanini bilishga o‘rgatish.  O‘simliklarning o‘sishi va hayoti uchun yorug‘lik, issiqlik va suv zarurligi haqidagi bilimlarni mustahkamlash.  Yopiq o‘simliklarni parvarish qilishga qiziqish uyg‘otish, ularga ehtiyotkorona va ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishni tarbiyalash. Materiallar va jihozlar: yopiq gullar, o'simliklarni parvarish qilish uskunalari, suv hammomi, bo'shashtiruvchi tayoqlar, gubkalar, purkagich, moyli matolar, sug'orish qutilari, fartuklar, magnitafon. Darsning borishi: Bolalar guruhga kiradilar, o'qituvchi she'r o'qiydi: Bog'dan sekin yuramiz Va salom ayt, har bir gulga. Men gullarni yirtish yoki kesish uchun emas, balki ularning mehribon yuzlarini ko'rish va ularga mehribon yuz ko'rsatish uchun egilishim kerak. - Bolalar, diqqat bilan qarang, guruhda qanday chiroyli va xilma-xil yopiq gullar bor. Keling, ularning nomlarini aytaylik va ularning vatanlarini yer sharidan topamiz. Aloe, Balzam, Geranium - Afrikadan, Ficus, Begonia - Osiyodan, Kaktus va Monstera - Amerikadan. Bilasizmi, nega gullarning turli xil va tushunarsiz nomlari bor? Chunki barcha yopiq o'simliklar uzoq va issiq turli mamlakatlardan keladi. Shuning uchun, bu chet ellik mehmonlar iliqlikni yaxshi ko'radilar va qoralamalardan qo'rqishadi. O'simliklar chet ellik bo'lsa-da, bizning buvilarimiz ularga odatiy nomlar berishgan. Masalan, nima uchun odamlar Aloeni "agave" deb atashadi deb o'ylaysiz? (u juda uzoq vaqt davomida o'sadi, qanchalik uzoq bo'lsa, shunchalik dorivor kuchga ega). Balzam - "engil", "tesirli", "Roly-ho'l". A. Aksakovning "qizil gul" ertakini eslang. Sizningcha, kenja qizi dengizning narigi tomonidan olib kelishni so'ragan gul qanday ko'rinishga ega? Ertaklarda ham, hayotda ham dengizchilar va sayohatchilarga nafaqat shirinliklar va ko'ylaklar, balki gullar ham buyurilgan. O'yinchoqlar sindirildi, shirinliklar iste'mol qilindi, lekin gullar va ularning nomlari qoldi. Gullar ildiz otib, hayotimizga kirdi. Gullar qishda va yozda yashil bo'lib qoladi. Balki gullar haqiqiy emas, balki sun'iydir? Bunday emasligini isbotlang. Hayotning qanday belgilarini bilasiz? (o'sish, ovqatlanish, nafas olish). Gullar o'sadimi? Ular nima va nima bilan ovqatlanishadi? (suv, ildizlar yordamida tuproqdan oziq moddalar). Nafas olish: karbonat angidridni yutish va kislorodni chiqarish (havoni tozalash). Havo ildizlar uchun ham kerak (bo'shashish). Gullar harakatlana oladimi? (quyosh tomon buriling). O'simliklarning o'sishi uchun qanday sharoitlar zarur? (yorug'lik, issiqlik, namlik). Tajribalar natijalarini tekshirib ko'ramiz: o'simliklar suvga muhtoj - suvga joylashtirilgan daraxt shoxlarida kurtaklari shishib, keyin barglari gullab-yashnagan. Namlangan loviya va loviya urug'lari unib chiqdi. Xulosa: O'simliklar o'sishi uchun suv kerak. Derazadagi gul bilan shkafda bir necha kun turgan gulni taqqoslaylik: deraza yonida turgan gulning barglari katta va yorqin, shkafda turgan gulning barglari esa so'lib, oqarib ketgan. Xulosa: O'simliklar yorug'likka muhtoj. O'simliklar yaxshi o'sishi uchun ular toza bo'lishi kerak. Nega? Gulning barglari toza bo'lishi kerak, shunda uning barglari hujayralari CO2 ni yaxshi o'zlashtiradi va O2 ni chiqaradi. Keling, ikkita gulni solishtiramiz: toza va iflos. Birinchi gulning barglari toza va ular CO2 ni yaxshi singdiradi, ikkinchi gulning barglari esa chang bo'ladi, shuning uchun bu o'simlikning hujayralari karbonat angidridni o'zlashtirishi va kislorodni chiqarishi qiyinroq bo'ladi. Keling, sof gulning modelini aniqlaymiz (molbertga ikkita karta qo'yiladi, bolalar qaysi biri yaxshi parvarishlangan gul uchun, qaysi biri qarovsiz gul uchun ekanligini aniqlaydi). Keling, "Gulning tug'ilishi" o'yinini o'ynaymiz, lekin birinchi navbatda "Gul" ertakini tinglang: urug' uzoq vaqt davomida erda uxlab qoldi. U sovuq va qorong'i edi. Bahorda quyosh qizib, qiz sug'oriladigan idishdan suv quyganda, nihol chiqdi. U yer yuzasiga siqib, quyoshga qo'l uzatdi. Tez orada nihol poyaga aylandi. Poyada barg paydo bo'lib, kurtak shishib ketdi. Tez orada gul paydo bo'lishi hammaga ayon bo'ldi. Va u shoshqaloqlik qilmadi, g'unchaga kirib, kuchga kirdi. Va bir kuni ertalab, quyoshning birinchi nurlari kurtakga tegsa, u gul barglarini ochib, quyoshga qo'ydi. Hamma gulga qoyil qoldi va: "Qanday go'zal gul ochdi", dedi. Doskada gul o'sishi simulyatsiyasi. Bolalar, siz Janubiy Uralning qanday o'simliklarini bilasiz? Belgilar - belgilar yordamida siz har qanday gul, meva yoki sabzavotlarni "shifrlashingiz" mumkin. Stol ustidagi shifrni hal qilishga harakat qiling. Belgilar asosida bolalar o'simlikni aniqlaydilar (rangi, shakli, hajmi, ta'mi, o'sish joyi). Va Janubiy Uralda o'sadigan eng keng tarqalgan daraxt nima? Daraxt o'simlikmi? Ha, o'simlik, lekin faqat juda katta. Keling, daraxt modelini yarataylik. Qaerdan boshlash kerak (ildiz), keyin nima keladi (magistral) va tugatish (novdalar, barglar). Daraxtni gul bilan solishtiramiz.Ular qanday umumiyliklarga ega va ular bir-biridan nimasi bilan farq qiladi? Va endi men "Gulga g'amxo'rlik qilish uchun vositani tanlang" o'yinini o'ynashni taklif qilaman. Turli xil narsalardan bolalar gulga g'amxo'rlik qilish uchun kerakli narsalarni topishlari kerak. Keyinchalik, bolalarga apron va yenglarni kiyish taklif etiladi va ish joylarini jihozlashdan so'ng, yopiq o'simliklarning barglarini artib, tuproqni gevşetin. Keling, asta-sekin bog' bo'ylab yuramiz va har bir gulga salom aytaman. Men gullarni yirtish yoki kesish uchun emas, balki ularning mehribon yuzlarini ko'rish va ularga mehribon yuz ko'rsatish uchun egilishim kerak. Biz o'simliklarni nomlaymiz va ularning vatani yer sharidan topamiz. Bilasizmi, nima uchun gullar turli xil va tushunarsiz nomlarga ega ... o'simliklar begona bo'lsa-da, ular bizning buvilarimizdir ... Sergey Timofeevich Aksakovning "Qizil gul" ertakini eslang Gullar qishda va yozda yashil bo'lib qoldi .. Tirik mavjudotning qanday belgilarini bilasiz? Gullar o'sadimi? Ular nima va nima bilan ovqatlanishadi? Nafas olish. Ko'chirish. O'simliklarning o'sishi uchun qanday sharoitlar zarur? Keling, tajribalar natijalarini tekshiramiz. Filiallar va loviya - suv. Ikki gul - yorug'lik. O'simliklar yaxshi o'sishi uchun ular toza bo'lishi kerak. Keling, iflos va toza gulni taqqoslaylik. Kartochkalar dastgohda ko'rsatiladi. "Gulning tug'ilishi" o'yini. Bir ertak aytib bering. Molbertdagi kartalar bilan ertakni modellashtiring. Janubiy Uralning qanday o'simliklarini bilasiz? Belgilar-ramzlar yordamida siz har qanday gulni shifrlashingiz mumkin ... stolda shifr-sxema bilan ishlang. S.U.da eng koʻp oʻsadigan daraxt qaysi? Daraxt o'simlikmi? daraxt modeli. Daraxt va yopiq o'simliklarni taqqoslash. "Asbobni tanlang" o'yini