22.02.2019

Eksperimentai ir eksperimentai (vyresnė grupė) tema: Eksperimentinės veiklos santrauka Tema: „Grožio bulvė. Eksperimentai ir eksperimentai (parengiamoji grupė) tema: „Grožis – bulvės


Eksperimentinės veiklos santrauka

Tema: "Grožio bulvė"

(vyresnioji grupė)

Pedagogas: Myasnikova L.V.

Tikslas:. supažindinti vaikus su tyrimų atlikimo metodika ir technika bulvių savybių tyrimo pavyzdžiu Apibendrinti ir plėsti vaikų žinias apie bulves

užduotys

Supažindinkite su pagrindiniais bulvių sudėties komponentais.

Ugdykite laboratorinių eksperimentų atlikimo įgūdžius (darbas su stikliniais ir skaidriais, su jodu, laikantis būtinų saugos priemonių) ir gebėjimą dirbti grupėje, atkreipti dėmesį į partnerio nuomonę;

Suaktyvinkite ir išplėskite žodynas vaikai su daiktavardžiais, būdvardžiais, veiksmažodžiais pamokos tema.

Stiprinti gebėjimą tvarkyti darbo vietą.

Preliminarus darbas:

1. Pokalbiai apie daržoves, jų vaidmenį žmogaus gyvenime.

2. bulvių derliaus nuėmimas Sode

3. Naudojimas didaktiniai žaidimai apie daržoves: „Kas kur auga?“, „Karpyti paveikslėlius“, „Stebuklingos daržovės“ ir kt.

4. Literatūros šia tema skaitymas (grožinė literatūra, enciklopedija)

5. Bulvių augimo stebėjimas.

6 Pristatymas „Iš kur atsirado bulvė“.

Medžiaga užsiėmimams.

  • Skaidrūs, stikliniai indai.
  • Plastikinės formelės miltams ir krakmolui pagal vaikų skaičių.
  • Skaidrūs maišeliai (maži) miltams ir krakmolui pagal vaikų skaičių.
  • Medžiaga (jodas) dedama į krakmolą.,pipetės
  • juosteles balta spalva, pagal vaikų skaičių.
  • Plastikinės lėkštės su skirtingomis daržovėmis eksperimentui (ropėmis, ridikėliais, bulvėmis, agurkais) pagal vaikų skaičių. , „Ak, bulvės“ (muzika V. Šainskio).
  • Bulvių puselės, trintuvės.

Pamokos eiga.

Pedagogas: Vaikinai, ar jums patinka pasakos?

Vaikai: Taip!

Pedagogas: Puiku! Atidžiai klausykite ir pasakykite apie kokią daržovę pasakojama istorija?

Kažkokioje karalystėje
Tam tikroje valstybėje
Ne Marse ir ne Mėnulyje -
Bulvė gyveno žemėje.
Karališkoji nuosavybė turėjo:
Pavyko pamaitinti žmones.
Žodžiu, kalbame apie
Kaip bulvės atkeliavo į namus!

Iš ko jis susideda ir kaip ligos nugalės.

Pedagogas: Ar jau atspėjote, apie kokią daržovę kalbėsime?

Vaikai: Apie bulves.

Pedagogas:

Aš ne ropė. Aš esu Bulvė!
Net katė tai žino.
Aš esu visų vaisių galva,
Tai aišku kaip du kartus du:
Jei sriuboje nėra bulvių,
Nereikia pasiimti šaukšto.
Karštame aliejuje, žiūrėk čia
Galiu būti gruzdintomis bulvytėmis!
O dėl traškučių - tikėkite ar ne -
Aš esu pagrindinis ingredientas!

Auklėtoja.O ką mes galime su tavimi iš bulvių virti

(vaikų atsakymai) Bulvės – labai sveika daržovė. Iš jo galima paruošti daugybę patiekalų. Kepama, verdama, kepama, gaminama bulvių košė, įdarai pyragams. Bulvės žmonėms reikalingos ne tik maistui. Jis geras vaistas. Pavyzdžiui, peršalus – reikia pakvėpuoti virš virtų bulvių garų – ir pasidarys lengviau. Ir nudegimus jie gydo žaliomis bulvėmis - tokia nuostabi daržovė!

Pedagogas: Vaikinai, vakar kasėme bulves sode, o šiandien galime kartu su jumis virti bulvių košę.Ir iš bulvių košės galite gaminti įdarą pyragams. Ar gaminsime? Kaip tik šiandien grupėje Kodėl-Chicks gamina tešlą pyragams.Susijungsime su jais ir kepsime pyragus.Ar sutinkate? ką pirmiausia reikia daryti su bulvėmis?

Vaikai - reikia nuplauti, išvalyti, įdėti į puodą su vandeniu ir išvirti. Padarykite tyrę, įpilkite sviesto.pieno.

Pedagogas: Gerai padaryta. Nuneškime savo bulves į virtuvę ir pastatykime virti., kol bulvės verda Vaikinai, kaip manote, kokių medžiagų yra bulvėse?

Vaikai: vaikų atsakymai.

Pedagogas: Norėdami tai sužinoti, turime eiti į savo laboratoriją. Ką jie veikia laboratorijoje?

Vaikai: atlik eksperimentus.

Pedagogas: Bet pirmiausia pakartokime elgesio laboratorijoje taisykles.

Elgesio laboratorijoje taisyklės.

Atsargiai elkitės su stikliniais daiktais;

Neimkite specialiu ženklu pažymėtų medžiagų;

Būkite itin atsargūs.

Pedagogas: Kviečiu į laboratoriją.

(Vaikai sėdi prie stalų)

Mus čia pasitinka garsioji daržovė:

Apvalus, trapus, baltas,

Ji atėjo prie stalo iš laukų.

Truputį pasūdykite

Juk tiesa skanu... (bulvės).

Pedagogas: Štai ji, mano mažasis balandėlė.

Pedagogas: Dabar pamatysime, kokios medžiagos yra bulvių sudėtyje.

Eksperimentinė veikla:

1) Sutarkuokite žalios bulvės.

Rezultatas: skysta suspensija.

Išvada: bulvėse yra vandens. (Mokytojas ant molberto pakabina kortelę su vandens ženklu)

2) Vandenyje išmaišykite tarkuotų bulvių košę.

Apsvarstykite vandenį stiklinėje. kokios ji spalvos?

Rezultatas: vanduo tapo balkšvas, drumstas; (Kodėl vanduo drumstas?)

Išvada: vandenyje yra krakmolo ir jis jame nevisiškai ištirpsta.

3) Vandenį nufiltruojame per sietelį. Leiskite pastovėti valandą.

Rezultatas: susidaro baltos nuosėdos.

Išvada: bulvėse yra baltųjų medžiagų.

4) Išdžiovinkite nuosėdas, jos tampa sausos, kaip miltai.

Mokytojas: Ar žinai, kas tai yra? Tai krakmolas arba bulvių miltai.

Pakartokite žodį krakmolas.

Išvada: bulvėse yra krakmolo.

Pedagogas: Kodėl mums reikia krakmolo?

Vaikams: užvirinti želė, krakmolo linus, naudoti gaminant daugybę patiekalų, grožio kaukes.

Bendra išvada: iš bulvių išskyrėme: vandenį, krakmolą.

Pedagogas: Žinoma, bulvėse yra ir kitų naudingų medžiagų (vitamino C, įvairių mikrodalelių). Tačiau norint juos pamatyti, reikia sudėtingesnės įrangos.

Pedagogas: Dabar turime pertrauką laboratorijoje.

Kūno kultūros minutė.

Ar šiandien pietums valgome karštas bulves? Užsukite į ratą. Siūlau žaisti Hot Potato žaidimą. Skambant muzikai perduodate kamuolį vienas kitam. Ant kurio vaiko muzika sustoja, tai sako patarlė ar posakis apie bulves.

Vaikai: patarlės ir posakiai

  • Bulvės ir košė – mūsų maistas.
  • Kaskite bulves, nemojuokit rankomis.
  • Jie valgė, o beržas – kodėl ne malkos, druska ir bulvės – kodėl gi ne maistas.
  • Be darbo bulvės niekada negims.
  • Geras raukinys ausyje, o bulvės pyrage.

Pedagogas: Gerai padaryta! Dar kartą įsitikinome, kad „bulvių duona yra pagalba“.

Tačiau apie krakmolą dar ne viską sužinojome. Siūlau tęsti tyrimą. Užimkite savo vietas laboratorijoje.

Krakmolo palyginimas su miltais.

Pedagogas: Kaip manote, kodėl krakmolas buvo vadinamas bulvių miltais?

Vaikai: Nes krakmolas yra kaip miltai.

Pedagogas: Ant jūsų stalo yra formelės su miltais ir krakmolu. Palyginkite šias dvi medžiagas su baltomis juostelėmis.

Ką galima pasakyti apie miltų spalvą?

Vaikai: miltai gelsvi. (Mokytojas lentelėje, lygindamas miltus ir krakmolą, pažymi visus panašumus ir skirtumus).

Išvada: gelsvi miltai.

Pedagogas: Ką galima pasakyti apie krakmolo spalvą?

Vaikai: Baltasis krakmolas.

Išvada: Baltasis krakmolas.

Pedagogas: Pabandykite liesti kvietinius miltus ir bulvių krakmolą. Ką galima pasakyti apie pojūčius, kai liečiame miltus?

Vaikai: Ji švelni.

Išvada: miltai minkšti, negirgžda.

Pedagogas: Ką galima pasakyti apie pojūčius, kai liečiame krakmolą?

Išvada: krakmolas traška.

Pedagogas: Koks yra medžiagų kvapas? (Atminkite taisyklę „kaip išlaikyti formą, kai nustatome medžiagų kvapą“)

Ką galite pasakyti apie miltų kvapą?

Vaikai: bekvapiai miltai.

Išvada: miltai neturi kvapo.

Ką galite pasakyti apie krakmolo kvapą?

Vaikai: bekvapis krakmolas.

Išvada: krakmolas neturi kvapo.

Mokytojas prašo pakalbėti apie krakmolo ir miltų palyginimo rezultatus pagal schemą 1-2 žmonės.

Pedagogas: Norėdami sužinoti, ar gaminyje yra krakmolo, ant gaminio reikia lašinti jodo. Tada krakmolas bus tamsiai mėlyna. Mokytojas parodo patirtį: į mėgintuvėlį su krakmolu įpila jodo tirpalo. Šiuo atveju krakmolas tampa tamsiai mėlynas.

Vaikinai, ką aš dabar padariau? Suformuluokite išvadą.

Vaikai: sąveikaudamas su jodu krakmolas tampa tamsiai mėlynas.

Pedagogas: Kaip sužinoti, ar kitose daržovėse yra krakmolo?

Vaikai: jodo pagalba galime sužinoti, kurios daržovės turi krakmolo.

(Mokytojas išdalina vaikams lėkštes su pjaustytomis daržovėmis, indelius su jodu ir pipetę)

Vaikai atlieka eksperimentą: ant kiekvienos daržovės lašina jodo ir žiūri, ar jodas nepakeitė spalvos.

Pedagogas: Kokios daržovės turi krakmolo?

(Bulvės gumbo dažymas pjūvyje jodu, palyginkite su jodo reakcija į kitas daržoves. Kur yra krakmolo, jodas pakeičia spalvą)

Vaikai: vaikų atsakymai.

Išvada: krakmolo yra tik bulvėse.

Pedagogas: Taigi šiandien su jumis padarėme atradimų:

Bulvės susideda iš vandens ir krakmolo

Krakmolas randamas tik bulvėse,

Krakmolas, sąveikaudamas su jodu, tampa tamsiai mėlynas.

Pedagogas: Mūsų bulvių košė paruošta ir esame pakviesti į Pochemuchki grupę. Eime kepti pyragų? Kaip elgiamės apsilankę?

Rankinis darbas.- pyragų gaminimas iš mielinė tešlaįdaryti bulvių koše.

Tuo tarpu kepami pyragaičiai, žaidžiame sodo rato šokių žaidimą

Apibendrinant pamoką:

Pedagogas: Ko šiandien sužinojote apie bulves?

Vaikų atsakymai.

Šauniai padirbėta! Šiandien jūs padarėte puikių tyrinėtojų ir kepėjų. Man patiko jūsų pyragai.



Daugelis sodininkų domisi kuo eksperimentai su bulvėmis galima atlikti auginant bulves iš sėklų, gautų iš uogų, bandymai skirtingų veislių, sodinimo tankinimas ir tt Žemiau yra keletas patarimų smalsiems.

Iš uogų, susiformavusių ant kai kurių veislių po savaiminio apdulkinimo, išsivysto augalai, kurių derlingumas labai mažas, todėl jų naudoti gumbams gauti nepatartina. Svarbu hibridines sėklas gauti kryžminant skirtingas veisles. Kryžminant žiedadulkes nuo žiedo, vienos veislės augalai perkeliami į kitos gėlės piestelės stigmą. Surinkite žiedadulkes purtant. Tam iš nuskintų apdulkinančių augalų žiedų (tėvių formų) žiedadulkės išmušamos ant stiklo, smeigtuku ar tušinuku švelniai bakstelėjus į žiedadulkių stulpelį jų brendimo metu. Kad išmuštos žiedadulkės būtų geriau matomos, po stiklu dedamas tamsus popierius. Galite iš karto iškratyti žiedadulkes ant blizgaus juodo popieriaus. Gauti didelis skaičiusžiedadulkes, surinktus žiedus reikia leisti biriai bręsti apie dvi-tris valandas sausoje patalpoje su gera ventiliacija.
Tada turite paimti įprastą stiklinę pipetę ir nuimti nuo jos guminį dangtelį. Siaura pipetės anga užkamšoma vata arba popieriumi, o išmuštos žiedadulkės rašomuoju rašikliu kaip samteliu supilamos į plačią skylutę. Nebūtina užpildyti daugiau nei pusės pipetės ir sutankinti žiedadulkes, nes pastarosios greitai praras savo gebėjimą tręšti. Įpylus pakankamai žiedadulkių, ant pipetės vėl užtraukiamas guminis dangtelis.

Iš motininio augalo atrenkami gerai išsivystę žiedynai, ant jų paliekami penki šeši jauni žiedai ar paruošti apdulkinimui pumpurai, o likusieji pašalinami. Geriausia žiedus apdulkinti jų prasiskleidimo dieną. Bulvių augalo gėlių piestelės stigma tampa pajėgi apdulkinti prieš brendimą tos pačios gėlės žiedadulkės. Todėl dirbtinis motininio augalo apdulkinimas galimas iki visiško žiedo žydėjimo. Siekiant išvengti savaiminio apdulkinimo, kryžminimą geriausia atlikti dar nesubrendus motininio augalo dulkėms, dar nepražydus žiedui arba jam sužydėjus. Dėl to, kad svetimos žiedadulkės greičiau sudygsta ant stigmos, dulkinių kastracija ir izoliacija, kaip taisyklė, neatliekama.
Geriausi rezultatai leidžia kirsti anksti ryte arba vakare, taip pat debesuotu, bet ne lietingu oru. Atlikite tai taip. Iš siauros pipetės angos išimama vata, pipetė privedama prie apdulkintos gėlės stigmos ir pirštais nestipriai paspaudus guminį dangtelį, žiedadulkės priverstos išskristi iš vamzdelio ant grūstuvės stigma. Mažais kiekiais žiedadulkes ant gėlės stigmos galima perkelti įprastu kanceliariniu šepečiu.

Po apdulkinimo kiekvienas bulvių augalas ar žiedynas yra paženklintas pergamentinis popierius, ant kurio paprastu pieštuku arba šratinukasįrašyti kryžminimo datą, kryžminant veislių pavadinimus. Sėkmingai apdulkinus, po keturių penkių dienų žiedo vainikas nukrenta ir pradeda formuotis uogos. Praėjus 15 dienų po kryžminimo, kiekvienas žiedynas su uogomis dedamas į marlės maišelį ir lengvai pririšamas prie stiebo, kad nebūtų nuostolių, nenuplėšiant jo nuo augalo.
30...35 dienos po kirtimo su viršūnių džiūvimu motininiai augalai uogos surenkamos kartu su maišeliais ir perkeliamos į šiltą sausa patalpa pilnai brandai. Prinokusios uogos tampa minkštos ir įgauna malonų aromatą. Jie susmulkinami, o sėklos nuplaunamos ant sietelio šiltas vanduo. Išplautos sėklos išdžiovinamos iki oro sausumo, sudedamos į maišus ir iki sėjos laikomos sausoje patalpoje. Laikant įprastai kambario sąlygos bulvių sėklos nepraranda daigumo šešerius – aštuonerius metus.
Naujas augalas, gautas iš sėklos, vadinamas sėjinu. Sėjinukų auginimas, kaip ir pomidorų daigai, paprastai pradedamas auginti likus pusantro iki dviejų mėnesių iki paskutinio pavasario šalnos. Sėklos sėjamos į dėžutes, užpildytas durpių, perpuvusio mėšlo, velėninės žemės ir smėlio mišiniu. Sėklos išdėliojamos 5 x 1 ... 2 cm atstumu ir sodinamos maždaug 0,5 cm gyliu.Taip pat galima išdėlioti po 0,5 cm į nedidelius griovelius, tarp kurių būtų 10 cm atstumas.
Optimali temperatūra sėkloms daiginti - 18...20 °C. Tokios temperatūros ūgliai atsiranda po 6 ... 12 dienų. Iš dirvos išnyra du maži sėklaskilčiai. Tada išsivysto pirmasis neišsiskirstytas lapas, o po to seka antrasis, labiau išpjaustytas. Po trijų ar keturių savaičių daigai neria, t.y. persodinami į vazonus ar dėžutes, kurių maitinimo plotas yra 5x7; 20 x 10 cm.. Dar po trijų keturių savaičių išnerti daigai persodinami į keteras. Gerai įdirbtoje sodo dirvoje sėklas galima sėti tiesiai ant kruopščiai nupjautų keterų.

Rūpinimosi augalu prasmė yra periodiškas laistymas, žemės purenimas ir vietos ravėjimas. Į žemę pasodinti daigai normaliai vystosi, žydi, ant jų formuojasi gumbai. Stebint daigų formavimąsi, galima pastebėti, kad jie skiriasi vienas nuo kito ne tik išvaizda, bet ir daugelis ekonomiškai vertingų savybių. Kruopščiai atrenkant geriausius daigus, išsiskiriančius kompleksu tokių savybių – trumpais stolonais, apvaliais lygiais gumbais, mažomis akimis, dideliu derliumi, bulvių augintojas mėgėjas gali gauti savo bulvių veislę, labiausiai pritaikytą vietos sąlygoms. AT tolesni augalai Atrinkti hibridai dauginami vegetatyviniu būdu gumbais. Gauta sodinamoji medžiaga turės gerą derlių ir didelį atsparumą virusinėms ligoms.
Bulvių veisime beveik visi vertingų veislių gaunamas kryžminant skirtingas veisles. Taigi, sukryžminus Smyslovsky veislę su Svitez veisle, žinomas bulvių augintojas A. G. Lorkhas 1922 metais gavo 257 sodinukus. Po jų tyrimo, kurio metu buvo nustatytas derlius, skonis, krakmolo kiekis ir atsparumas ligoms, kaip vertingiausi buvo išskirti tik du. Iš pastarųjų buvo gautos pirmosios sovietinės bulvių veislės - Lorkh ir Korenevsky.

Veislių bandymas metu eksperimentai su bulvėmis, norėdami pasirinkti produktyviausią tam tikroje srityje, atlikite taip. Iš literatūros atrinkta keletas geriausių bulvių veislių, suskirstytų į zoną, kurioje yra vieta. Aikštelėje jos sodinamos viena ar dviem eilėmis, po du ar tris pakartojimus, t.y., pirmiausia veislės sodinamos eilėmis viena po kitos, tada kartojama ta pati. Nuimdami derlių, nustatykite geriausias pažymysįjungta skonis ir produktyvumą.

Trys derliai per sezoną – štai ką atvedė eksperimentai su bulvėmis

AT vidurinė juosta intensyviai naudojant visą šalnų laikotarpį, atskiri bulvių augintojai iš vieno ploto gauna tris pasėlius.

Pirmoji iškrovimo data atliekama kuo anksčiau – trečią balandžio dekadą ankstyvos prinokimo veislės. Likus 12 ... 15 dienų iki pirmojo derliaus nuėmimo, pirmo sodinimo praėjimuose šachmatų lentos tvarka sodinami daiginantys gumbai – tai mūsų antrojo derliaus bulvė.
Trečiasis iškrovimas atliekamas pirmojo lizdo lizduose praėjus 15 dienų po pirmojo derliaus nuėmimo.
Norėdami tai padaryti, prieš pirmąjį nusileidimą rankinis žymeklis trimis ar keturiais dantimis, plotas pažymimas skersai ir sankryžose dedami gumbai pagal schemą 60 X 60 cm.Jie sodinami po kastuvu su 80 ... 100 g svorio gumbais, užpilant 300 ... 400 g. perpuvusio mėšlo ar komposto į duobių dugną . Gumbai dedami viršūninėmis akimis į viršų ir apibarstomi žeme 3...4 cm sluoksniu.Antrojo sodinimo metu (apie birželio 20...25 d.) gumbai uždengiami ne daugiau 3 žemės sluoksniu. ... žr., taip pat į kiekvieną šulinį įpilama 300 ... 400 g komposto ir žiupsnelis superfosfato.
Trečiasis bulvių sodinimas dažniausiai patenka į liepos 20 ... 25 d., jis atliekamas tręšiant, kaip ir įprastame sodinime. Ruošiantis antrajam ir trečiajam sodinimui, gumbai per dvi savaites išimami iš rūsio ir daiginami šviesoje. Priežiūros metu atlaisvinkite ir susmulkinkite įprastais metodais.

Tai yra tie eksperimentai su bulvėmis.

Viltis Talalay

Tikslai ir tikslai: Supažindinti vaikus su kai kuriomis druskos ir jodo savybėmis. Parodykite jų poveikį bulvėms. Plėtoti vaikų pažintinę ir tiriamąją veiklą. Suformuoti žinias apie tai, kaip iš bulvių gaunamas krakmolas. Ugdykite stebėjimo įgūdžius ir gebėjimą daryti išvadas. Ugdykite susidomėjimą eksperimentais.

Medžiagos ir įranga: du stikliniai indeliai, bulvės, jodas, pipetė, druska, sietelis.

Pamokos eiga:

Vaikas spėlioja mįslė:

Šalia namo, tarp krūmų,

Lauke, sode, palei miškus,

Auga svarbus derlius

Stiprios, švelnios tekstūros.

Mes surinksime visus gumbus,

Išdžiovinkime ir pasiimkime.

Valgykime iki pavasario

Visi jos patiekalai skanūs.

mokytojas: Kas yra ši svarbi kultūra?

Vaikai: Tai bulvės.

globėjas: Teisingai, tai bulvės. Šiandien be jo neįmanoma įsivaizduoti savo gyvenimo. Kokius patiekalus galima paruošti iš bulvių?

(vaikų atsakymai)

globėjas: Paimk žodžius – žodžio bulvė ženklai, kas tai?

Vaikai: Apvalus, tvirtas, naudingas.

globėjas: Teisingai. Ar manote, kad žalios bulvės yra skanios? Ar galima valgyti žalią? (vaikų atsakymai). Nevalgykite jo daug. Todėl nuo seno žmogus išmoko valgyti virtas bulves, keptas (mokytojas skaito eilėraštį):

Puodeliai, bulviniai blynai,

Traškučiai ir tyrė,

Zrazy ir koldūnai,

kepenys odoje,

Ir puiki okroshka

Galima gaminti iš (bulvių).

Šiandien atliksime eksperimentus su bulvėmis. Ant stalo priešais yra du stikliniai indai. Aš užpildysiu vieną iš jų begantis vanduo, o kitame užpilame begantis vanduo ir įberkite šešis šaukštus druskos. Ar turėčiau maišyti druską su šaukštu ar ne? (vaikų atsakymai). Druska turi būti kruopščiai sumaišyta, kad ji ištirptų vandenyje. Ant popieriaus užrašysiu žodį „druska“ ir užklijuosiu ant stiklainio. O dabar dėmesio! Bulves panardinu į indelį su tekančiu vandeniu. Kas vyksta su bulvėmis?

Vaikai: Bulvės skęsta. Jis nugrimzdo į stiklainio dugną.

globėjas: Teisingai. Dabar išimsiu bulves iš šio stiklainio ir įmesiu į indelį su sūriu vandeniu. Ką tu matai?

Vaikai: Bulvės neskęsta! Jis plūduriuoja paviršiuje.

globėjas: Teisingai, pasirodo, sūraus vandens tankis didesnis nei gėlo. Sūriame vandenyje esantys objektai laikomi prie paviršiaus. Todėl jūroje mums maudytis lengviau nei upėje.

Fizminutka

Eime į sodą

Nuimsime derlių.

Vežame morkas

Ir kassime bulves.

Ji užaugo didelė - apvali, ovali,

Tarp daržovių – pagrindinis! (vaikai atlieka judesius).

Pedagogas: Siūlau atlikti tokį eksperimentą. Bulves perpjausiu į dvi dalis. Ant vieno iš jų pipete užlašinu lašelį jodo. Atkreipkite dėmesį į tai, kokios spalvos bulvė yra ant pjūvio ir kokios spalvos yra jodas?

(vaikai žiūri). Būkite atsargūs: kas atsitiks bulvėms, kai ant jų užtepsiu jodo? Kokia spalva jis tapo?

Vaikai: Bulvė tapo purpurinė.

globėjas: Bulvėse yra krakmolo. Veikiamas jodo, krakmolas pakeitė spalvą.

globėjas: Pabandykime išskirti krakmolą iš bulvių gumbų. Norėdami tai padaryti, aš paimsiu smulkią tarka ir ant šios trintuvės sutarkuosiu bulves į lėkštę. Paaiškėjo, kad tai savotiškos srutos. Šiek tiek palauksime, pamatysime, kad košėje atsirado skysčio. Kas tai?

Vaikai: Tai bulvių sultys.

globėjas: Teisingai. Dabar užpilkite tarkuotas bulves vandeniu, šiek tiek palaukite ir filtruokite per marlę. Bulvių minkštimą gerai išmaišykite su vandeniu ir pertrinkite per sietelį. Vanduo iš bulvių išplauna krakmolo grūdelius. Teks šiek tiek palaukti, kol krakmolas nusės ant dugno.

Tada nupilame vandenį. Ką tu matai?

Vaikai: Kažkas balto.

globėjas: Ši medžiaga yra krakmolas. Žiūrėk, parduotuvėje parduodamas tas pats krakmolas (vaikai liečia rankomis). Kisielius galima gaminti iš krakmolo. Jo dedama į tešlą kepant kai kuriuos produktus. Siūlau tuos pačius eksperimentus atlikti namuose su tėvais.

(mokytojas sustiprina vaikų žinias).

Krakmolas, bulvės ir jodas tinka ne tik želė ir padažams. Jei pageidaujate, įvairių eksperimentų pagalba galite linksminti smalsų kūdikį namuose ar darželyje visą vakarą.

Išlaidos – minimumas, malonumas ir plėtra – maksimumas. Pabandykite pakartoti ką nors iš žemiau pateikto sąrašo, ir nebematysite kisielių – viskas eis į triukus.

Krakmolas, mes tave rasime! Patirtis su jodu.

Ko tau reikia? Krakmolas, jodas, pipete, bet kokie maisto produktai.

Krakmolas – balta miltelių pavidalo medžiaga, kurią galima rasti beveik kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Be to, jo yra daugelyje produktų, kuriuos naudojame kasdien. Ir įprasta jodo tinktūra padės nustatyti jo vietą. Eksperimentui imkite krakmolą, duoną, sūrį, citriną, sausainius, bulves.

Pirmiausia stiklinėje vandens ištirpinkite šaukštą krakmolo ir įlašinkite į jį jodo – skystis taps mėlynas.

Paaiškinkite vaikui, kad jei jodo lašas susidurs su krakmolu, jo spalva pasikeis į mėlyną. Dabar pipete užlašinkite jodo ant nedidelio gabalėlio duonos, sūrio, kitų paruoštų mėginių ir stebėkite, kas atsitiks.

Jodas pakeis spalvą ant duonos, sausainių, bulvių. Bet ant sūrio ir citrinos – ne. Yra vaisių ir daržovių, kuriuose krakmolo kiekis priklauso nuo jų brandumo laipsnio ir veislės. Taigi, pavyzdžiui, žaliame banane galite nustatyti daugiau krakmolo nei prinokusiame, o rūgštuose obuoliuose jo bus daug daugiau nei saldžiuose.

Neniutono skystis – eksperimentas su krakmolu ir vandeniu

Ko tau reikia? 1 puodelis kukurūzų krakmolo, pusė stiklinės vandens.

Kaip žinome, neniutono skystis yra medžiaga, kuri keičia savo klampumą priklausomai nuo smūgio į jį greičio. Labai įdomu stebėti šiuos pokyčius.

Namuose gauti neniutono skysčio labai paprasta, tereikia reikiama proporcija sumaišyti vandenį ir krakmolą. Norėdami iš karto pajusti, kaip vyksta pokyčiai, rankomis judinkite krakmolą vandeniu. Nuo pat pradžių suprasite, kad tai padaryti nėra taip paprasta.

Tada paimkite šiek tiek gauto mišinio ir pabandykite iš jo ką nors lipdyti, sutrinkite – elgsis kaip plastilinas. Tačiau verta sustoti porai sekundžių, nes mišinys virsta skysčiu ir teka iš rankų. Tačiau jei vėl pradėsite lipdyti, pajusite, kad medžiaga vėl tampa kietesnė.

Įdomu pabandyti pilti skystį - stipriai apvertus puodelį su mišiniu, jis neišsilies, bet jei lėtai, medžiaga nutekės. Galite pakviesti vaiką žaisti su mažais žaislais. Jie gali lengvai „bėgti“ materijos paviršiumi, tačiau sustoję nuskęs kaip pelkėje. Jei vaikas bandys plakti mišiniu delnu, paviršius bus kietas, o jei jis tiesiog uždės rašiklį, jis nugrims į skystį.

Krakmolas šoka

Ko tau reikia? Neniutono skystis, dažai, žemųjų dažnių garsiakalbis.

Šiam eksperimentui turėsite įsigyti žemųjų dažnių garsiakalbį, bet tai verta. Nuspalvinkite krakmolo mišinį ir sudėkite į negilią keptuvę. Padėkite dėklą ant žemųjų dažnių garsiakalbio ir įjunkite muziką (dažnis turi būti 40-60 Hz). Laikykite padėklą rankomis. Prieš akis mišinys pradės šokinėti ir atitrūkti nuo paviršiaus, lenkdamasis. Nepaprastas reginys.

Eksperimentas su ne Niutono skysčiu vaikų šventė pvz., gimtadienio vakarėlyje. Vaikai gaus daug teigiamų emocijų ir nepamirštamų įspūdžių, o svarbiausia – jie galės tapti nuostabių eksperimentų dalyviais.

"Lizun" iš krakmolo

Ko tau reikia? Stiklinė krakmolo, pusė stiklinės vandens, 100 gramų PVA klijų, pora lašų guašo, plastikinis maišelis.

Sumaišykite vandenį, krakmolą ir dažus, supilkite klijus ir išmaišykite pagaliuku ar šaukštu. Supilkite masę į maišelį ir minkykite, kol gausite tankią, klampią ir klampią medžiagą. Beje, žaidžiant su juo lavinami smulkioji motorika.

Eksperimentai 5-7 metų vaikams

23302

Savo rankomis gautą informaciją vaikas įsimena tvirtai ir ilgai. pramoginių eksperimentų metu vaikai patenkina natūralų smalsumą ir pažintinę veiklą.

lengvesnis – kietesnis

paruoškite keletą daiktų, kurie yra maždaug vienodo dydžio, bet skiriasi svoriu. pakvieskite vaiką paimti daiktą ir pabandykite nustatyti, kuris iš jų yra sunkesnis. tada galite tęsti eksperimentą mesdami šiuos elementus:

Atsidūrę ant grindų ir pastebėję, su kokiu trenksmu jie atsitrenkė į paviršių,
- į vandenį ir pastebėję vandens purslų lygį,
- ant smėlio ir pastebėjus įdubimą smėlyje.

kaip pataisymą, galite žaisti kitą žaidimą. vaikas užsimerkia, o jūs, pavyzdžiui, įmetate kokį nors daiktą į vandenį. vaikas atspėja, ar meste sunkų ar lengvą daiktą.

stebuklinga kumštinė pirštinė

tikrai jūsų kūdikis jau yra susipažinęs su magneto savybėmis. dabar belieka išbandyti vaiko išradingumą. kol nemato, suaugęs žmogus užsideda magnetuką ant delno ir užsideda kumštinę pirštinę. ant stalo priešais jį – įvairūs daiktai, tarp jų ir pagaminti iš metalo. suaugęs žmogus perkelia ranką virš daiktų, o štai kai kurie daiktai prisitraukia prie rankos ir ant jos kabo. vaikas turi atspėti, kaip tai vyksta, ir pakartoti suaugusiojo eksperimentą.

vanduo plečiasi

užpildyti plastikinis butelys maždaug iki pusės su vandeniu. Spalvota juostele pažymėkite vandens lygį butelyje. išimkite buteliuką šaltai. kai vanduo butelyje užšąla, įneškite jį į kambarį ir atkreipkite dėmesį, kiek pakilo užšalusio vandens lygis. Kai jis užšąla, vandens tūris plečiasi.

skęsta, neskęsta

Paklauskite vaiko, kuris iš šių dalykų nuskęs, o kuris ne:

Mediena, stiklas, keramika, audinys, metalas, putplastis?

Vaikas, remdamasis savo gyvenimo patirtimi, greičiausiai atsakys, kad stiklas, keramika ir metalas skęs. pakvieskite vaiką atlikti eksperimentų seriją. paimkite vandens pripildytą dubenį arba pripildykite vandens į vonią ir paruoškite įvairių formų metalinius, keramikinius ir stiklinius daiktus.

Stiklo ir keramikos daiktai: karoliukai, stiklainis, stiklainis sandariu dangteliu, lėkštė, stiklas, keramika arbatinukas su dangteliu, keramikine ar stikline figūrele
metaliniai daiktai: vinys, šaukštas, šakutė, dubuo, puodas ar kaušas.

O dabar pakaitomis dėkite kiekvieną daiktą į vandenį, pirmiausia paklausdami kūdikio, ar jis plauks, ar ne. akivaizdu, kad indai, skirtingai nei kitos formos daiktai, išliks, nebent vanduo „užsprings“ (pvz., arbatinuko dangtis, karoliukas nuskęs, stiklainis ir dubuo – ne, stiklainis su dangteliu išvis plūduriuos).

eksperimento metu kūdikis turi pastebėti tam tikrą raštą ir padaryti išvadą: daikto plūdrumas priklauso ne tik nuo medžiagos, bet ir nuo jo formos, o visiškai nepriklauso nuo dydžio. dabar pakvieskite vaiką atlikti eksperimentą, kuris pagaliau turėtų patvirtinti šią „mokslinę“ išvadą. duokite vaikui storos folijos gabalėlį (pavyzdžiui, iš šokolado plytelės) ir pasiūlykite įmesti į vandenį, duodami skirtinga forma: tankus rutulys, tuščiaviduris vamzdelis, dubuo, plokščios formos.

Dabar vaikas supras, kodėl dideli metaliniai laivai neskęsta.

Kodėl nedega žvakė po stiklu?

Uždekite žvakę kartu su vaiku. paklauskite, kaip galite jį užgesinti neišpūtę. degančią žvakę galite uždengti stikline. žvakė po kurio laiko užges, nes. degimui reikalingas oras (deguonis).

augalo gyvenimas

iš šios patirties vaikas sužino, kad augalams reikia šviesos.

jums reikės augalo su plačiais lapais (kaip pelargonija). paimkite du mažus vienodus popieriaus kvadratėlius (popierius neturi blizgėti). pritvirtinkite prie augalo lapo iš abiejų pusių vienas prieš kitą ir palikite taip keletą dienų. nuėmęs kvadratėlius vaikas pamatys, kad žaliame lape atsirado geltono kvadrato įspaudas. dabar galime daryti išvadą, kad tam, kad augalas turėtų žalius lapus, jam reikia šviesos.

bulves druskoje ir gėlame vandenyje

bulves sudėkite į litrinį indelį vandens. jis greitai paskęs. o dabar išimkite bulves, į stiklainį įdėkite 2-3 šaukštus įprasta druska ir išmaišykite. sudėkite bulves atgal. jis nenuskęs, o liks plūduriuoti paviršiuje.

Pasirodo, sūraus vandens tankis yra didesnis nei gėlo vandens. štai kodėl mums jūroje maudytis lengviau nei, pavyzdžiui, upėje.

pakeisti spalvą

pasakykite vaikui, kad kai kurios medžiagos sujungiamos, jos keičia spalvą.

1) paimkite supjaustytą bulvę ir buteliuką su jodu. paklauskite vaiko, kokios spalvos supjaustyta bulvė ir kokios spalvos jodas. tada ant bulvės užlašinkite lašelį jodo ir stebėkite, kaip keičiasi bulvės spalva. paaiškinkite kūdikiui, kad bulvėje yra specialios medžiagos - krakmolo, todėl pasirodė mėlyna spalva.

2) ant supjaustytos bulvės užlašinkite vyšnių sulčių, stebėkite, kaip keičiasi spalva.

3) paimkite burokėlį ir išspauskite sultis iš jo į baltą lėkštę, paimkite citriną ir taip pat išspauskite sultis į kitą lėkštę. paklauskite vaiko, kokios spalvos yra kiekvienos sultys (geltonos ir bespalvės). tada į burokėlių sultis įpilkite šiek tiek citrinos sulčių, išmaišykite juos ir stebėkite, kaip keičiasi spalva.


verdant be ugnies

paimkite 500 ml plastikinį butelį. Padėkite butelį ant lėkštės ar padėklo ir įpilkite šiek tiek vandens. įpilkite į vandenį 1 valgomąjį šaukštą sodos, suplakite buteliuką, dabar į tirpalą įpilkite miltelių citrinos rūgštis. prasidės žiaurus „virimas“. jis "ištekės". anglies dvideginis, susidaręs dėl sodos ir rūgšties sąveikos.

druskos kristalai

paruošti prisotintame stiklainyje sūrymu(druskos reikia dėti tol, kol ji nustos tirpti). imti vilnoniai siūlai. nuleiskite vieną jo galą iki pat stiklainio dugno, o kitą galą pritvirtinkite lauke. po kelių dienų ant vilnonio siūlo pradės matytis kristalai, susidarę iš ištirpusios druskos.


Medžiaga pamokai.